Tartışmalı PGA Tur Komiseri Jay Monahan 17 Temmuz’da geri dönüyor

SmokePlumes

Active member
Geçen ay kendisi ve organizasyonu Suudi Arabistan’ın egemen servet fonu ile önerilen bir ittifak tarafından öfkelendirildiği için tıbbi izne ayrılan PGA Tour komiseri Jay Monahan’ın 17 Temmuz’da göreve dönmesi bekleniyor.

2017’den beri komisyon üyesi olan Monahan, Cuma günü Tur kuruluna yazdığı kısa bir notta durumu hakkında ayrıntılı bilgi vermese de, son birkaç yılın “hepimiz için meşakkatli” olduğunu ve “bunu üstlendiğini” kaydetti. ilerleyen günlerde bizzat yaşananların bedelini ödeyeceğiz”. Çerçeve anlaşmamızın duyurusunu gördüm ve sağlığım üzerindeki olumsuz etkilerini fark ettim.”

13 Haziran’daki tatilinden bu yana sağlığının “önemli ölçüde iyileştiğini” söyledi. Ancak Monahan’ın dönüş takvimi, servet fonuyla geçici anlaşmayı görüşmek üzere Washington’da yapılacak bir Senato duruşmasını altı gün kaçıracağı anlamına geliyor.

Monahan’ın geleceği kamuoyunda belirsizken, Senato Soruşturmalar Daimi Alt Komitesi, iki tanığın daha turda ifade vermesine izin vermeyi kabul etmişti: baş işletme görevlisi Ron Price ve müzakerelerde yer alan yönetim kurulu üyesi James J. Dunne III. bu anlaşmaya yol açtı.

Tur, son günlerde komiteye, özel oturumları tartışmak için bilinmemesini isteyen tartışmalara aşina olan iki kişiye göre, Senato duruşmayı ertelemeyi kabul ederse Monahan’ın ifade vermeyi düşüneceğini önerdi. Komite reddetti ve Salı günü planlarına devam etmeye karar verdi.

Salı günü kaybolan tek önde gelen golfçü Monahan değil. Varlık fonu yöneticisi ve PGA Tour’u parçalayan LIV golf pistinin arkasındaki zorlu güçlerden biri olan Yasir al-Rumayyan, program çakışmalarını gerekçe göstererek duruşmaya katılmayı reddetti. LIV Komiseri Greg Norman da Salı günü kendisine ulaşılamayacağını söyledi.

Senatörler, el-Rumayyan ve Norman’ı daha sonra sorgulayabileceklerini söylediler; bu, Monahan alt komitesinin Cuma gecesi yapılan açıklamadan sonra açık bırakma olasılığı olabilir.

Connecticut Demokratı Senatör Richard Blumenthal’ın sözcüsü ve alt komite başkanı Maria McElwain, “Bay Monahan’ın iyileştiğini duymaktan memnuniyet duyuyoruz ve Salı günkü duruşmadan sonra ek sorunları çözmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

McElwain, “Salı günü Bay Price ve Bay Dunne ile konuşmayı dört gözle bekliyoruz” diye ekledi. “Her ikisi de önemli bilgileri paylaşabiliyor ve yoğun ve anlayışlı bir tartışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Price ve başka bir kıdemli tur yöneticisi Tyler Dennis, Monahan ve yönetim kurulunun komiserin “tıbbi bir durumdan iyileştiğine” dair kısa bir açıklama yaptığı 13 Haziran’dan bu yana turun günlük operasyonlarını denetliyor. Sonraki haftalarda tur yetkilileri, Monahan’ın durumunu veya profesyonel golfün en çalkantılı anlarından birinde iktidardan düşmesine neden olan koşulları açıklamayı defalarca reddetti.

Ancak Monahan istifa ettiğinde, turunun daha önce fonlarını lekeli olarak kınadığı servet fonuyla yapılan anlaşmaya yönelik sert eleştirilere günlerce dayanmıştı, bir geri dönüşün ikiyüzlülük suçlamalarına yol açacağını kabul etti.

İttifakın son detayları henüz müzakere edilmedi, ancak geçici anlaşmanın ana hatları, golf işletmelerini yeni bir işletmeye dönüştürmek için PGA Tour, servet fonu ve daha önce Avrupa Turu olarak bilinen DP World Tour’u gerektiriyor. kar amacı güden kuruluş. Tur yöneticileri, bir anlaşma imzalanırsa, Florida merkezli yarış kulübünün sporun kontrolünü elinde tutacağını, çünkü Monahan’ın yeni şirketin CEO’su olacağını ve Tour’un yönetim kurulundaki koltukların çoğunu kontrol edeceğini savundu.

Ancak yeni şirketin başkanı Rumayyan olacak. Buna ek olarak, servet fonunun yeni şirkette önemli mülkiyet hakları alması bekleniyor ve bu da Suudiler için önemli bir kaldıraç vaat ediyor.

Tur ve servet fonu anlaşmasının duyurulduğu 6 Haziran’dan önce Monahan, Suudi Arabistan’ın profesyonel golfe girişini en açık sözlü eleştirmenlerden biriydi.

Monahan, Haziran 2022’de “Bir Amerikan kurumu olan PGA Tour, golf oyununu satın almak için milyarlarca dolar harcayan yabancı bir monarşiyle rekabet edemez” dedi. “İyi ve sağlıklı rekabeti memnuniyetle karşılıyoruz.” LIV Suudi Golf Ligi, ‘T. Bu mantıksız bir tehdit; yatırım getirisini veya oyunun gerçek büyümesini umursamayan biri.”

Geçen ay, bir televizyon röportajında Rumayyan’ın yanına oturduktan sadece birkaç saat sonra, kısmen tur rehberlerinin varlık fonuyla mücadelelerinin sürdürülemez olduğu sonucuna varmalarından dolayı oldukça farklı bir tonda konuştu.

Monahan geçen ay “İnsanların bana ikiyüzlü diyeceklerini anlıyorum” dedi. “Ne zaman bir şey söylesem, o anda sahip olduğum bilgiyle söyledim ve bunu PGA Tour ve oyuncularımız için rekabet etmeye çalışan birine dayanarak söyledim. Bu eleştiriyi kabul ediyorum. Ancak şartlar değişiyor.”

Ve anlaşmanın, turun servet fonuyla “yapıcı ve üretken bir şekilde” çalışmasına izin vereceğini vurguladı.

Yine de eleştiri yağmuru yağdı.