Semiha Yankı’ya ‘kasten sıradan yaralama’dan ceza

Kamelya

New member
İzmir’de ‘Anıl Petek’ ismiyle tanınan trans müzikçi Anıl Şişman, geçen yıl 22 Nisan’da, müzikçi Semiha Yankı (64) tarafınca darbedilerek, hakarete ve tehdide uğradığını ileri sürerek, avukatı aracılığıyla savcılığa hata duyurusunda bulundu.

Yankı da darbedilip, hakarete uğradığı sebebi öne sürülerek Şişman hakkında kabahat duyurusunda bulundu.

Yankı hakkında ‘hakaret’, ‘tehdit’ ve ‘sıradan yaralama’ kabahatlerinden 5 yıl mahpus, Şişman için ise ‘sıradan yaralama’dan 1 yıla kadar mahpus istemiyle Çeşme 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

ORTALARI BOZUKMUŞ

İddianamede, Şişman’ın 10 yıldır tanıdığı Yankı ile ortalarının son vakit içinderda bozulduğu ve konuşmadıkları açıklandı.

Yankı’nın olay günü cinsel kimliği niçiniyle tehdit ve hakaretlerde bulunduğunu öne süren Şişman’ın “Olay günü yolda yürürken Semiha Yankı otomobilini durdurup, bana ‘Sen 1 dakika buraya gelsene’ diyerek küfretti. Bunun üzerine ‘Abla sen niye bahsediyorsun’ diyerek elini öpmek için otomobile yaklaştım. Yaklaşınca sol gözüme tokat attı, saçımdan tutup, beni aracın içine çekmeye çalıştı. Bana küfürler edip ‘Ben Semiha Yankı’yım, seni burada yaşatmam’ dedi. Kendisinden şikayetçiyim” kelamları yer aldı.

“GÖĞÜS KISMIMDA faydalanmaLAR OLDU”

Yankı’nın sözünde Şişman ile ortalarının bozuk olduğunu belirterek, 8 yıldır tanıdığını, Şişman’ın cinsel kimliğini toplumsal medya hesabından paylaşmasını istediğini lakin kendisinin reddettiğini, bunun üzerine aleyhinde toplumsal medyadan hakaret içerikli paylaşımlar yapıldığını söylemiş olduği aktarıldı.

Yankı’nın, “Olay günü aracımla seyir halindeyken, ‘Sen o lafları kime söylemiş oldun’ dedim. Bana ‘Ay sen niye üzerine alınıyorsun’ diyerek karşılık verdi. O an sol elimi tuttu. Elimi kurtarmaya çalıştım. İki eli ile göğsüme hakikat yapıştı. Göğüs kısmımda faydalanmalar oldu. Kendisinden şikayetçiyim” dediği açıklandı.

İNDİRİM UYGULANDI, PARA CEZASINA ÇEVRİLDİ

Davanın 8 Mart’taki 2’nci duruşmasında karar çıktı. Karar açıklanırken, ortada tehdit ve hakarete ait somut kanıt olmadığı sebebi öne sürülerek Yankı’ya beraat verildi. ‘Kasten sıradan yaralama’ kabahatinden evvel 120 gün mahpus cezasına çarptırıldı. ‘Haksız tahrik’ ve ‘iyi hal’den ceza, 75 güne indirildi.

Yankı’nın cezası günlüğü 20 liradan paraya çevrilip, 1500 lira ödemesine hükmedildi. Son olarak kararın açıklanması geri bırakıldı.

Birebir suçlamalarla yargılanan Şişman hakkında da tıpkı ceza verildi. Şişman’ın avukatı Yankı’ya verilen cezayı az bulup, sonucu istinaf mahkemesine taşıdı.