Rory McIlroy, PGA Tour’un yönetim kurulundan ayrılıyor

SmokePlumes

Active member
Sporunun Suudi Arabistan’la büyüyen bağlarının en sert muhalifleri arasında yer alan saygın golfçü Rory McIlroy, PGA Tour’un yönetim kurulundan istifa etti.

Tur, Salı akşamı yaptığı açıklamada onun ayrılışını doğruladı.

“Tarihimizin bu benzeri görülmemiş dönüşüm döneminde Rory’nin ve tüm oyuncu yönetmen arkadaşlarının Tur’a harcadığı olağanüstü zaman ve çaba göz önüne alındığında, onun oyununa odaklanmak için uzaklaşma kararını kesinlikle anlıyor ve buna saygı duyuyoruz.” ve Komiser Jay Monahan ve yönetim kurulu başkanı Edward D. Herlihy, açıklamada şunları söyledi.

Adamlar, Bay McIlroy’un “turun başarısında etkili olduğunu ve fikirlerini düşünceli bir şekilde ifade etme istekliliğinin özellikle etkili olduğunu” söyledi.

Bay McIlroy’un temsilcisi yorum isteyen bir mesaja yanıt vermedi.

Bay McIlroy’un kararı, golfün paraya dayalı üstünlük savaşını sona erdirecek bir ortak girişim oluşturmaya çalışmak için Suudi Arabistan’ın egemen servet fonu ile yapılan gizli görüşmelerin ardından turun bir anlaşmaya varmasından yaklaşık beş ay sonra geldi. Bay McIlroy da dahil olmak üzere yönetim kurulu üyelerinin çoğu, Haziran ayında duyurulmasından kısa bir süre öncesine kadar anlaşmadan veya ona giden tartışmalardan habersizdi ve bu durum, tur ile Suudi Arabistan’ın tek bir Karma ligi olan LIV Golf ligi arasında bir düelloya yol açtı. milyarlarca dolar biriktirdi ve PGA Tour’dan büyük ayrılıklar yaşadı.

Bay McIlroy çok geçmeden, Tour ile varlık fonunun ticari golf operasyonlarını birleştirmesini öngören anlaşma ve spora olan yatırımını genişleten Suudi Arabistan ile önerilen ortaklık hakkında pragmatik bir kadercilik dile getirdi.

Bay McIlroy, turun anlaşmayı duyurmasından bir gün sonra, 7 Haziran’da “Dünyanın en büyük egemen servet fonlarından birini düşündüğünüzde, onları ortak olarak mı yoksa düşman olarak mı tercih edersiniz?” diye sordu, ancak bu henüz gerçekleşmedi. tamamlandı. “Günün sonunda önemli olan paradır ve sen onun partner olmasını tercih edersin.”

Ancak turdaki entrikaların onu şaşırttığı ve ona zarar verdiği gerçeğini de gizlemedi. LIV’i ve ona katılan oyuncuları sert bir şekilde eleştiren golfçü sayısı çok azdı ve PGA Tour, dört kez büyük turnuvayı kazanan ve etkin bir şekilde lider halk şampiyonu olarak hizmet veren bir turnuvanın güvenilirliğinden yararlanmıştı.

“Burada oturup kendimi biraz kurbanlık kuzu gibi hissetmemek ve kendimi oraya koyduğumu ve olan bitenin tam da bu olduğunu hissetmemek benim için çok zor” dedi, kendisi de bu ziyaretler sırasında onlardan biri olan Bay McIlroy. Turun pandemik liderleri Toronto’daki aynı basın toplantısında konuştu.

Devam etse de bu hafta rolden sıkıldığının sinyalini verdi. Birleşik Arap Emirlikleri’nde yönetim kurulu görevinden memnun olup olmadığı sorulduğunda Bay McIlroy şu yanıtı verdi: “Özellikle hayır, hayır. Foruma her girdiğimde kaydolduğum şey değil. Ama evet, profesyonel golf iki yıldır değişiyor.”

Çıkışın yakın olduğuna dair hiçbir işaret vermedi.

Pazartesi günü, 12 üyeli kurul, turun Ponte Vedra Beach, Florida’daki genel merkezinde bir toplantıyı tamamladı ve burada herhangi bir Suudi parasını ele geçirebilecek veya eşlik edebilecek azınlık hisseleri için bir avuç teklif duydu. Salı günü oyunculara gönderilen bir notta, turun komisyon üyesi Bay Monahan, yönetim kurulunun “nihai azınlık yatırımcısını/yatırımcılarını zamanında seçmek için müzakere sürecini sürdürmeyi kabul ettiğini” söyledi.

Bay Monahan notunda, turun “düzinelerce” ilgili taraftan olası yatırımlar hakkında bilgi aldığını ve adayları yönetim kurulunun değerlendirmesi için daha küçük bir gruba aktardığını söyledi. Suudi Arabistan’la çalışmaya yönelik gelişen yaklaşımı nedeniyle Kongre ve Adalet Bakanlığı tarafından eleştirilen tur için riskler paranın ötesine geçiyor.

Bazı oyuncular ve yöneticiler, etkili Amerikalı yatırımcıların rolünün Washington’un anlaşmaya yönelik eleştirilerini ve anlaşmayı engellemeye yönelik olası girişimleri azaltabileceğine inanıyor.

McIlroy bu hafta “Bir anlaşma yapılsa bile bu kesin bir şey değil” dedi. “Yani evet, bekleyip görmemiz gerekecek. Ancak bana göre bir şey ne kadar çabuk yapılırsa o kadar iyi olur.”

Bay McIlroy, yazdan bu yana tur yönetim kurulundan istifa eden ikinci kişi oldu. Temmuz ayında, AT&T’nin eski CEO’su Randall Stephenson, “bu çerçeve anlaşmasının yönetim kurulunun gözetimi olmadan nasıl ortaya çıktığına ilişkin ciddi endişelerini” gerekçe göstererek bir düzine yıldır yürüttüğü görevinden istifa etti. Bay Stephenson o dönemde, özellikle ABD istihbarat topluluğunun 2018 yılında muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinden Suudi Arabistan’ın sorumlu olduğu yönündeki sonucu göz önüne alındığında, anlaşmayı “objektif olarak değerlendiremeyeceğini veya vicdanen destekleyemeyeceğini” yazmıştı.

Bay Stephenson’un ayrılışı Wall Street’te ve golfün kutsal mekanında heyecan yarattı. Ancak Bay McIlroy’un kararı özellikle tura ve yönetim kuruluna açık bir darbe niteliğinde. Grupta hala Tiger Woods ve Patrick Cantlay gibi isimler bulunsa da, 34 yaşındaki Bay McIlroy uzun zamandır golfün en sevimli yıldızlarından biri.

Ancak turun varlık fonu ile müzakerelere başlama zamanı geldiğinde görüşmelerin dışında kalan yönetim kurulu üyeleri arasında kendisi de yer aldı.

Yalnızca iki üye, Wall Street hukuk firması Wachtell, Lipton, Rosen & Katz’ın ortağı Bay Herlihy ve yatırım bankası Piper Sandler’ın başkan yardımcısı James J. Dunne III dahil oldu. Gizlilik, diğer yönetim kurulu üyelerini kızdırdı ve o yaz Bay Woods’un direktör olarak atanmasına yol açan bir oyuncu isyanının alevlenmesine yardımcı oldu.

Tur, Bay McIlroy’un istifasını onaylamadan saatler önce, Bay Stephenson’ın yerine Valero’nun yönetim kurulu başkanı Joseph W. Gorder’ın geçeceğini duyurdu.