Rory McIlroy ABD Açık’ta Hollywood finalini kıl payı kaçırdı

SmokePlumes

Active member
Holywood’dan birinin Los Angeles Country Club’da bu yılki ABD Açık’ı kazanması uygun olabilirdi. Ancak Kuzey İrlanda’nın Holywood kasabasında doğan Rory McIlroy’un böyle bir yılı yok.

Pazar günü McIlroy, 2011-2014 yılları arasında dört büyük şampiyonlukla başlayan parlak kariyerini gölgede bırakmaya devam eden bir mağlubiyet serisi olan dokuz yıl aradan sonra ilk büyük şampiyonluğunun peşindeydi. Nisan ayında, Masters turnuvasındaki kesintiyi kaçırdı. Bir ay sonra, PGA Şampiyonası’nda yedinci sırayı paylaştı.

Ardından, 6 Haziran’da, PGA Turu’nun Suudi Arabistan destekli LIV Golf Pisti ile olan çekişmesindeki en sesli destekçisi olan McIlroy, haberin yayınlanmasından birkaç saat önce iki turun şaşırtıcı bir şekilde bir iş ortaklığı oluşturduğunu öğrendi.

PGA Tour’daki hemen hemen her oyuncu gibi, McIlroy da şaşırdığını hissetti.

Ancak Pazar günü, 34 yaşındaki McIlroy, mutlu bir şekilde gülümseyerek, 123. ABD Açık’ın son turunda bir kez daha coşkulu bir şekilde başka bir büyük şampiyonluğun peşinden koştu. İlk deliği bir araya getirdi ve sonraki dört saatin çoğunda, Rickie Fowler ile üçüncü tur eş lideri olan nihai turnuva galibi Wyndham Clark’ı yakalamaya hazır görünüyordu.

Bununla birlikte, McIlroy bir daha asla kuşatma yapmadı ve sonunda, bazı gergin kapanış anlarından sonra, Clark, McIlroy’u bir şutla geride bıraktı ve her iki golfçü de 70’lere ulaştı. Bu, McIlroy’un 2014’ten bu yana bir ana dalda üçüncü ikincisi ve bir ana dalda ilk beşte onuncu oldu.

McIlroy Pazar günü yaptığı açıklamada, “Sonuna kadar savaştım ve yaklaşıyorum,” dedi ve ekledi, “Kendimi bu pozisyonlara sokmaya devam etmeliyim ve er ya da geç bu olacak.” Benim için.”

McIlroy, Pazar günkü performansı ile geçen yılki St Andrews’daki Britanya Açık’ta aldığı ikincilik arasında bir bağlantı hissettiğini söyledi.

“Ana ligde sahip olduğum son iki gerçek şans, oldukça benzer performanslardı” dedi. “Pek yanlış yapmıyorum.”

Günün son grubunda oynayan Clark, şampiyonluğu garantilemek için 18. yeşilde 60 fitten iki vuruş yapmak zorunda kaldığında, McIlroy’un takibi turnuvanın son vuruşlarına kadar devam etti.

McIlroy, bir hata olmasını umduğunu itiraf etti.

“Kimsenin zarar görmesini istemiyorsun, ama gerçekten üç vuruş umuyorsun,” dedi. “Kendilerine bir şans vermeye devam etmek için bir şekilde play-off’lara girmeyi umuyorlar. Bir adam için tezahürat yapıyorsun ve bu noktada o adam sensin.Bir hata bir umut ışığı verebilir.

“Ama Wyndham bütün gün oldukça istikrarlıydı ve sonunda harika bir iki vuruştu.”

McIlroy’un dördüncü turu, ikinci şutu ve iki vuruşu par-beş, 585 yarda ilk çukurun yeşiline çarptığında ve ona turnuva liderliği için kısa bir süre beraberlik sağlayan bir açılış kuşu yaptığında umut verici bir başlangıç yaptı.

Ancak, o erken vuruştan yararlanmakta zorlandı, par üstüne par – toplam 12’lik bir galibiyet serisi elde etmesine rağmen. Sinirini birkaç gergin dört fitlik par pataları batırarak gösterdi, ancak bunu başardı, ancak yaklaşma şutlarını yaklaştıramadı. daha kolay kuş denemelerine izin verecek kadar.

McIlroy sebat etti, ancak turunun ortasında iki yarddan uzun bir vuruşu dönüştüremedi. Sekizinci yeşilde, deliğin soluna 8 fitlik bir kuş vuruşu yaptı, McIlroy’un raunt sonrası basın toplantısında özellikle bahsettiği kaçırılmış bir fırsat.

Par 3 dokuzuncu delikte, McIlroy’un demirle devasa yaklaşımı bayrağın 14 fit gerisinde başarısız oldu. Green’e adım attığında, iki kalabalık stanttaki taraftarlar, onu Clark’la aynı seviyeye getirecek oldukça kolay bir vuruş yapması için ona yalvardı, ancak McIlroy yine anı değerlendiremedi.

McIlroy’un arka arkaya pars dizisi, tee şutunun engebeli sol çim sahaya çarpmasının ardından 14’ünde par 5’te sona erdi. Sahaya kısa bir kama şutu tehdidine rağmen, sahanın hemen yakınında ikinci bir atışla telefonu kapatmak zorunda kaldı.

McIlroy daha sonra atış için iki raket arasında seçim yapmak istediğini söyledi, ancak sallanmaya başlamadan hemen önce, atışın salınımını etkileyen şiddetli bir rüzgar hissetti.

“Doğru rakete sahiptim, ancak o küçük rüzgarın dinmesi için 15 veya 20 saniye daha beklemem gerekebilirdi” dedi.

McIlroy’un golf topu, mükemmel inişten yaklaşık bir fit geride indi ve 14. sahanın önünü koruyan büyük bir sığınağı temizlemeyi başaramadı. Top, kum ve yeşil arasındaki bir çim bankasına gömülüdür.

Sığınağın sağındaki çimlerde kendisine serbest bir el verildi, ancak yeşile yaptığı zorlu yokuş aşağı çipi delikten 26 fit uzakta yuvarlandı. Bu bir umacı ile sonuçlandı ve McIlroy -9’a düşerek Clark’ın galibiyetini iki atışa çıkardı.

McIlroy dört rutin pars ile bitirdi.

Pazar günkü basın toplantısının sonunda, beşinci büyük şampiyonluk galibiyeti için dokuz yıllık bekleyişle ilgili soruları yanıtlamaktan yorulup yorulmadığı soruldu. Yorucu olduğunu kabul etti, ancak ekledi: “Aynı zamanda, bir sonraki Major’ı nihayet kazandığımda gerçekten çok güzel olacak. Başka bir büyük şampiyonayı kapmak için bunun gibi 100 Pazar günü geçerdim.”