PGA Tour oyuncuları için: Suudi anlaşmasının ardından ihanet ve kafa karışıklığı

SmokePlumes

Active member
ABD Açık galibi Gary Woodland, son zamanlarda profesyonel golfte farklı bir şeyler hissetmişti.

Oyuncular güçlendirildi ve cesaretlendirildi. Yöneticiler dinledi. PGA Turu değişti. Suudi Arabistan’ın devlet servet fonundan milyarlarca dolarla kurulan sonradan görme LIV Golf’ün devre hakimiyetine meydan okumasıyla Tur, tarafsız bir profesyonel spor titanından çok bir işbirlikçi gibi hissettirdi.

Ardından 6 Haziran’da turun, oyuncuları insan hakları ihlalleriyle ilişkilendirdiği Suudi parasından vazgeçmeye teşvik ettikten sonra PGA Tour ve servet fonunun güçlerini birleştireceğine dair sürpriz duyurusu geldi. Turun yönetim kurulunda yer alan beş oyuncudan hiçbiri, anlaşmayı halka açıklanmadan birkaç saat önce öğrenmedi.

2007’de ABD Açık’ın Pazar günü sona erdiği Los Angeles Country Club’da profesyonel olan Woodland, “Geçen yıl oyuncuların seslerini duyurmakla ilgiliydi” dedi. 6 Haziran’ın tur oyuncularının seslerinin aniden “biraz arka plana düştüğünü” gösterdiğini söyledi.

Woodland bir aykırı değer değildir. Open’daki röportajlarda ve basın toplantılarında, en iyi oyuncular, son zamanlarda kendilerine daha fazla etki ve etki sunduğuna inandıkları bir PGA Turu’na olan güvenlerinin sarsıldığını anlattılar. Turun huzursuz atmosferi yatıştırma yeteneği, tur içinde ve Washington’da önemli şüpheler uyandıran anlaşmanın önümüzdeki aylarda ilerleyip ilerlemeyeceğini etkileyebilir.

Vergiden muaf kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan PGA Tour, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki diğer tanınmış profesyonel spor liglerine kıyasla alışılmadık bir yapıya sahiptir.

Örneğin, NBA veya NFL’den farklı olarak, takım sahipleri ve sendika yoktur. Bunun yerine oyuncular, PGA Tour üyeliğine hak kazanan bağımsız sözleşmelerdir. Tur üyelerinin, çeşitli sponsorluk faaliyetleri yoluyla para kazanabilmelerine rağmen, genellikle herhangi bir mali güvenceleri yoktur, ancak turdaki performanslarına bağlı olarak tur maaşları alırlar. (Viktor Hovland bu ay Memorial turnuvasını kazandığında, etkinliğin 20 milyon dolarlık ödül fonundan 3,6 milyon dolar kazandı. Son iki turda güvenli bir yer kazanacak kadar iyi oynamayan golfçüler hiçbir şey alamadılar.)

Oyuncular, tur etkinliklerine ve cüzdanlara erişim karşılığında, diğer şeylerin yanı sıra devrenin kendi adlarına televizyon hakları anlaşmalarını müzakere etmesine izin verir. Sendika olmasa bile, oyuncuların tur operasyonlarında teorik olarak söz hakkı vardır: 11 üyeli yönetim kurulu, oyuncular için beş koltuk içerir ve yönetim kurulu üyelerine ve turun komiseri Jay’e “tavsiyelerde bulunan ve danışan” 16 üyeli bir oyuncular konseyi vardır. Monahan. .

Ancak tur liderleri, modern tur 1960’larda kurulduğundan bu yana sporu en önemli şekilde dönüştürmek için bir çerçeve anlaşma müzakere ettiğinde, oyuncular odada değildi. Dünyanın en iyi üçüncü golfçüsü ve tur yürütme komitesinin bir üyesi olan Rory McIlroy, anlaşmayı San Francisco’daki bir Four Seasons otelinde kapalı kapılar ardında imzalandıktan bir hafta sonra öğrendi.

Geçici anlaşma kargaşayı artırıyor ve gelecek hakkında çok az ipucu veriyor, çünkü avukatlar ve yöneticiler hala sporun nasıl organize edildiğini, finanse edildiğini ve işletildiğini yöneten ince yazılar üzerinde pazarlık ediyorlar.

Bu yılki Masters turnuvasının galibi Jon Rahm, “Bence genel his, pek çok insanın yönetim tarafından ihanete uğramış gibi hissetmesi” dedi.

“Diğerleri gibi orada olan bir oyuncu için, bir gün uyanıp bu bombayı görmek kolay değil” diye ekledi. “Yani hepimiz bir tür belirsizlik içindeyiz, neler olup bittiğini, ne kadarının kesinleştiğini ve ayrıca ne hakkında konuşabileceklerini bilmiyoruz.”

Bazı oyuncular, ikiyüzlülük duygusunun, Tur’un yolunu önümüzdeki yıllarda şekillendirmede giderek daha önemli olacağına inanmasalardı bu kadar şiddetli olmayabilirdi.

Tiger Woods, golf ilgi odağından uzaklaşırken Woodland, oyuncuların sporlarını havayı ve yönü belirlemeye yardımcı olacak karakterler ararken bulduklarını gözlemledi.

Woods’a yakın olan Woodland, “Ben başladığımda, oraya gittin ve oynadın ve kim bilir neler oldu,” dedi. “Hemen hemen herkes Tiger’ın eteklerine atladı ve biz öylece yürüdük.” Daha yakın bir zamanda Woodland, “Erkekler kendi seslerini biraz daha fazla duymaya başlar ve siz de farklı fikirler görmeye başlarsınız.”

LIV Golf’ün yükselişi göz önüne alındığında, oyuncular turun formatında ve programında değişiklikler yapılmasına yardımcı oldu. Geçen yaz Delaware’de yapılan özel bir toplantıda, LIV’e göçü durdurmaya yardımcı olabilecek ayarlamalar yapmaya çalıştılar. Monahan, Delaware toplantısının “PGA Turu için dikkate değer bir anı temsil ettiğini ve bir üyelik organizasyonunun neyle ilgili olduğunun özünü yakaladığını” açıklamaya devam etti.

Ancak geçen ayın ortasında Monahan, Suudi servet fonu başkanı Yasir al-Rumayyan ile gizli görüşmeler için Venedik’teydi. Hiçbiri oyuncu olmayan iki kurul üyesi İtalya yolundaydı. Erkekler daha sonra çerçeve anlaşmasını sonuçlandırmak için Anma Günü’nde San Francisco’da toplandılar. Bundan sonra, önerilen ortaklığı bilen insanların çevresi genişledi, ancak tur ve Suudi yetkililerin anlaşmayı açıkladığı 6 Haziran’a kadar bir oyuncuyu dahil etmedi. Bazı oyuncular bunu Twitter’da öğrendi.

Turdaki gerilimler, ancak anlaşmanın son derece gizlilik içinde müzakere edildiği ve yönetim kurulundaki oyuncu temsilcilerinin görüşmelerden men edildiği ortaya çıktığında arttı.

2010’dan beri profesyonel bir oyuncu olan ve o yıl Netflix belgesel dizisi Full Swing’de göründükten sonra öne çıkan Joel Dahmen, “Duyduğumuzu hissettik,” dedi.

Kendini “orta sınıf bir adam” ilan eden Dahmen, kendisi gibi seslerin turun stratejik müzakerelerinde sınırlı öncelik alacağının farkında olduğunu söyledi. Ancak birçok golfçü, en büyük manşetlerin bile müzakerelerin dışında tutulmasına şaşırdı, ancak bazı akranları, tur yetkililerinin tüm üyelere önceden danışmasını beklemenin pratik olmadığını anladıklarını söylediler.

2013 Masters galibi ve turun Oyuncu Danışma Konseyi’ne başkanlık eden eski dünya 1 numarası Adam Scott, “Her oyuncuya danışmak zorunda kalırsanız, muhtemelen hiçbir şey olmayacak ve bu herhangi bir organizasyonun dengesidir” dedi. “Evdeki golf kulübü gibi: üyelik komiteniz var ve bu komitedeki bazılarının kararları etkileme yeteneği var.”

Scott, “Bu, oyuncu merkezli bir Tur,” diye ekledi, “ama nerede oturduğunuza ve olaylara nasıl baktığınıza bağlı.”

PGA Tour yetkilileri, organizasyondaki hayal kırıklıklarının LIV’in oyuncuları Amerika’nın amiral gemisi erkekler golf turnuvasından uzaklaştırmasına zemin hazırladığını bildiklerinden, öfkeyi bastırmak için acele ettiler. Üst düzey yöneticiler ABD Açık’taydı ve geçen hafta turun yalnızca “tıbbi bir durum” açıklamasının ardından izine başlayan Monahan, anlaşmanın açıklanmasından sadece saatler sonra oyuncularla tartışmalı bir toplantı yaptı.

Monahan ve diğer yöneticilerle en yakın bağları olan oyuncular, daha önce hiç olmadığı kadar çok geri bildirim aldıklarını söylediler. 2012 ABD Açık’ı kazanan yönetim kurulu üyesi Webb Simpson, belki biraz abartarak, 6 Haziran’dan bu yana oyunculardan tur golfçülüğü yaptığı 15 yılda duymadığı kadar çok şey duyduğunu söyledi.

“Birlik istiyoruz ama aynı zamanda liderlerimize de güvenmek istiyoruz” diyen Simpson, oyuncuları endişelerini ve sıkıntılarını dinlemeye çağırdığını da sözlerine ekledi. “Genel olarak bu kararlarla mücadele ettiklerini düşünüyorum.”

McIlroy anlaşmayı desteklediğinin sinyallerini vermesine rağmen, yönetim kurulunda yer alan diğer oyuncular kamuya açık taahhütte bulunmadı.

Simpson, “Kendime her şeyi öğrenene kadar bunun yanında ya da karşısında olmayacağımı söyledim ve hala her şeyi bilmiyorum” dedi.

Sesi, “Durumu iyi bir şekilde ele almak için yeterli bilgiye sahip olmak için çok erken gibi görünüyor” diyen başka bir yönetim kurulu üyesi Patrick Cantlay’e benziyordu.

Kurulun bu ay içinde toplanması planlanıyor, ancak anlaşmanın o zamana kadar oylamaya hazır olup olmayacağı belli değil. En azından yönetim kurulu üyeleri, turun geleceği hakkında daha ayrıntılı soruları yanıtlamalarına olanak sağlayacak bir brifing bekliyor.

Birçoğu, oyuncuların şimdilik Tur’un nasıl görünebileceğini ve değişen bir ekosistemde nereye sığabileceklerini yalnızca tasavvur etmeye çalışabileceklerini söyledi.

“Sanırım ben – ve diğer pek çok oyuncu – en büyük ve en iyi etkinliklerde boy göstereceğiz, en çok para ödediğimiz ve birileri bize gösterene kadar oynayacağız.” Dahmen, “Artık bu etkinliklerde oynayamayacağımızı ve ardından diğer etkinliklere bakacağımızı söylüyor” dedi.

Ayrıca, turun bir yıl veya daha uzun süre kargaşa içinde olma olasılığıyla boğuşarak, uzun bir belirsizlik dönemine hazırlanıyorlar. Tur’un dünyanın en iyi golfçülerinin birçoğunun tartışmasız tercih ettiği yer olduğu ve iş modellerinin iyi bilindiği bunca yıldan sonra, çoğu için alışılmadık bir yol.

“Üyeler veya oyuncular olarak,” dedi Scott, “hiç böyle bir şeyle uğraşmak zorunda kalmamıştık.”