Nick Price ve Britanya Açık’ı kazanmanın heyecanı

SmokePlumes

Active member
Eski Dünya 1 Numaralı oyuncusu Nick Price, 1992 ve 1994’te PGA Şampiyonasını kazandı, ancak öne çıkan, İskoçya’daki Turnberry’de 1994 Britanya Açık’taki galibiyetiydi.

Par 5, 71. delikte oynayan Zimbabveli Price, kendisine bir şans vermesi için bir kuşa ihtiyacı olduğunu hissetti. Daha iyisini yaptı. Bir kartal aldı, 15 metrelik bir atış yaptı ve İsveç’ten Jesper Parnevik’e karşı bir şutla kazandı.

66 yaşındaki Price, geçenlerde Florida’daki evinden telefonla konuştu ve geçenlerde Open zaferini ve bunun neden bu kadar özel olduğunu düşündü. Röportaj düzenlendi ve kısaltıldı.

Turnberry’de zaferinizi nereye yerleştiriyorsunuz?

1982 ve 1988’de iki kez ikinci olduktan sonra gerçekten istedim. Televizyonda gördüğüm ilk büyük şampiyonluk. Benim için en önemli şey buydu.

Oyuncular Royal Liverpool’da hangi zorluklarla karşılaşıyor?

Bence normal bağlantılar golf. Golf oynamak için gerçek anahtarlardan biri topa düz bir şekilde vurmaktır. Her zaman bağlantıların ustası olan Tom Watson, onun felsefesi buydu. Topa yanlış ya da her neyse vurmanızın gerçekten önemli olmadığını, ancak düz vurursanız bir bağlantı kursu oynayabileceğinizi ve hiçbir doğru söz söylenmediğini söyledi.

İlk defa hangi Açık’ı gördünüz?

1969’da Tony Jacklin Royal Lytham’da kazandığında. O zamanlar canlı televizyonumuz yoktu. Tütün şirketleri, golf kulüplerine koydukları tüm bu 16 mm’lik filmlere sahipti. Biri Cuma gecesi, diğeri Cumartesi gecesi olmak üzere iki gösteri yapacaklardı. Ana salonda golf sahasının zemininde ekranın önünde iki üç arkadaşımla oturup izlediğimi hatırlıyorum. Bu çok göz açıcı bir şeydi. Profesyonel golften kazanılacak para olduğunu bilmiyordum.

Zaferinizin anahtarı neydi?

17. sıradaki vuruş çok büyüktü ama 16. sıradaki vuruşum beni gerçekten kazanacak bir konuma getirdi. Deliği kesinlikle mükemmel oynadım. Orada bir sürücüye çarptım, böylece bana en fazla dönüşü sağlayan 60 derecelik kum kamamı üzerine getirebildim. Pimin arkasındaki küçük bir eğimi arka duvar olarak kullanarak, topu eğimden yaklaşık 15 fit geri çektim ve soldan sağa çok zor bir yokuş aşağı vuruş yaptım.

Son sınıfta en çok galibiyet rekorunu kıran Bernhard Langer’a ne demeli?

Onun hakkında beni şaşırtan şey arzu. Hala dileği var. İstifa eden veya emekli olan çoğumuz için o harika bir insan.

Sadece yedi ay daha büyüksün. Onun yaptığını yapmayı hayal edebiliyor musun?

HAYIR. 2012’de beni emekliliğe iten bir sakatlık geçirdim. Ama buna sahip olmasaydım bile, muhtemelen bu kadar çok oynamazdım – birkaç etkinlik, ama onun gibi değil.

Zaten Yaşlılar Turu için hiç heyecanlanmadın, değil mi?

Tam olarak değil. 50 yaşıma kadar normal turda tamamen tükenmiştim, bu yüzden dört yılın ilk üçünde Şampiyonlar Turunda biraz tükenmiştim. Bana ilham vermedi.

En büyük pişmanlığın nedir?

Amerika’ya daha önce gelmeyi çok isterdim. Burada ilerlemem daha da hızlandı. 1983 yerine 1980 sonlarında gelmeliydim.

Bugünlerde arkadaşlarınızla oynarken sizi ne motive ediyor?

Her şey oyun sevgisine bağlıdır. Hedeflerimin peşinden gitmeye devam etmeliyim. Eskisi gibi değil. Dün 71 çektim. Pariteyi kırdım. Yaklaşık 6.700 yarda olan ikinci tee’den oynuyorum. Benim için ve özellikle birlikte oynadığım adamlarla hala eğlenceli. Oynadığım dersler konusunda seçici olmaya çalışıyorum. Sadece zevk aldığım kursları oynamayı seviyorum. Benim yaşıma geldiğinde olabileceğin şeylerden biri de bu.