Mark O'Meara, 2004'te Dubai'de kazandığı tek vuruş zaferini hatırlıyor

SmokePlumes

Active member
2004 yılında, iki kez büyük şampiyon olan Mark O'Meara, Dubai Desert Classic'i Paul McGinley'i tek atışla geçerek 69 yaş altı üç puanla bitirdi. McGinley, 18 numarada 70 fitten kartal denemesini kaçırdıktan sonra, O'Meara 12 fitten iki vuruşla kazandı.

Bu onun İngiltere'deki Royal Birkdale'de 1998 Britanya Açık'ı kazanmasından bu yana ilk zaferiydi.

Bu aynı zamanda onun sonuncusu olacaktı.

Hero Dubai Desert Classic Perşembe günü Emirates Golf Kulübü'nde başlarken ve 67. doğum günü yaklaşırken, O'Meara geçtiğimiz günlerde kulüpte yirmi yıl önce geçirdiği unutulmaz haftayı ve 16 PGA Turu galibiyetini içeren kariyerini düşündü. 2015 yılında Dünya Golf Onur Listesi'ne alındı.

Aşağıdaki konuşma düzenlendi ve özetlendi.

20 yıl geçtiğine inanabiliyor musun?

2004'te Tiger'la oraya gittiğim haftayı hâlâ hatırlıyorum. [Woods]. Sanırım 1998 ya da 1999'da Dubai'ye gittim. 47 yaşında bu büyüklükte bir turnuvayı kazanmak bir lütuftu.

Bu hafta sizin için neler bir araya geldi?

Yurt dışına çıktığımda her zaman elimden gelenin en iyisini yapmak istedim. Evet, muhtemelen orada bulunmamın karşılığını aldım ama etkinliğe gidip iyi bir gösteri sergilememek istemedim.

Yıllar boyunca sizi Dubai'de çalmaya çeken şey neydi?

Her zaman Dubai'nin çok büyüleyici bir şehir ve kültür olduğunu düşünmüşümdür. Emirates kursunu kazandığımda Hard Rock Café parkurun sağındaki bir binadaydı ve orada görülecek pek bir şey yoktu. Ve şimdi 18. deliğe baktığınızda ve adamların orada vuruş yaptığını gördüğünüzde burası New York City'ye benziyor. Dubai'nin son 30 yıldaki gelişimini görmek inanılmazdı.

Peki golf sahası?

Bu bana bir şekilde çölde oynamayı hatırlattı. Palm Springs'te hiç kazanamadım ama birkaç kez play-off'ları kaybettim. Çölde yaşadım. Çöl golfünü sevdim.

Kariyerinizden memnun musunuz?

Ben. 66 yaşımdayken ve 67 yaşına girmeye hazırlanırken rüya gibi bir hayatım vardı. Daha iyisini yapabileceğimi düşünüyor muyum? Belki. Ama kesinlikle çok daha kötüsünü yapabileceğimi düşünüyorum. 41'deki iki anadalın sadece muzlu pastanın kreması olduğunu düşünüyorum.

Hall of Fame'de olduğunuza dair çağrı aldığınızda nasıldı?

[The PGA Tour Commissioner] Tim Finchem beni aradı. Ona teşekkür ettim, karımı aradım ve şöyle dedim: “Hey, sana söylemem gereken bir şey var ama seni şahsen görene kadar sana söylemek istemiyorum ve eve yeni geldim.” 10 dakika sonra yaklaşacağım. Birkaç dakika evde.” İçeri girdim ve ona söyledim ve yıkıldım. Tören gerçekleştiğinde duygulandım [at St. Andrews] devam etti.

Pebble Beach'te neden bu kadar sık kazandın?

Eyalet amatör şampiyonasına ilk girdiğimde sanırım 19-20 yaşlarındaydım, oradaki muazzam güzellik karşısında büyülenmiştim. Tek kelimeyle olağanüstüydü. Sonra gelecek sene amatörde kazandım. Neredeyse kazandık [the PGA Tour event at Pebble Beach] Bence güzel anılarınızın olduğu bir yere her döndüğünüzde, bu size biraz daha fazla güç katıyor.

Tiger'a yaklaşmasaydınız heyecanınızı ve heyecanınızı sürdürür müydünüz?

Geçtiğimiz nisan ayında bu [Masters] Akşam yemeğinde uzanıp kolunu tuttum. “Sadece bir şeyi bilmeni istiyorum. Hayatımı değiştirdin.” Ve ne diyeceğini bilmiyordu. Bana baktı, sırıttı ve gülümsedi ve şöyle dedi: “Birlikte çok güzel zamanlarımız oldu, değil mi?” Ben de şöyle dedim: “Sen benim Numara. Sadece telefonumun senin veya ailen için her zaman açık olduğunu biliyorum.” Beni daha iyi bir oyuncu yaptı ve onun hayatında büyük bir etkim olduğunu hissettim.