Jon Rahm, Brooks Koepka’yı geçerek Masters’ı kazandı

SmokePlumes

Active member
AUGUSTA, Georgia – Birinci raundun açılış deliği olan Masters Turnuvasında bir bozguna uğramak için erkendi, ancak Perşembe sabahı Jon Rahm’ın dahili takometresi gitmiş görünüyordu. Rahm, vuruşlarını hassas bir şekilde ayarlamaya alışmıştı, böylece hızı düştü, topu uzun süre kaydı ve çifte bir bogey kaydetmeden önce sağa kaçtı.

“Şey,” diye düşündü Rahm, Augusta Ulusal Golf Kulübü’ndeki bir sonraki golf sahasına doğru yürürken, “özlüyorum, özlüyorum, özlüyorum, özlüyorum,” dedi İspanya’nın en büyük golfçusu ve bir Masters golf sopası kurbanı olan Seve Ballesteros. kendisi – Aksilikler . Rahm başka bir şeyi düşündü: Ballesteros’un aksine, iyileşmesi gereken 71 deliği vardı.

Kesinlikle var.

2023’ün ilk birkaç ayında PGA Turu’na hakim olan yükselen İspanyol Rahm, pazar günkü Masters’ı kazandı ve zorlu nem, yüksek sıcaklıklar, yeşil yağmur ve ağaçlara çarpan rüzgarların yanı sıra Perşembe günkü kaosun üstesinden gelerek 1 numarayı güvence altına aldı. kariyerinin ikinci büyük şampiyonluğu. Yumurta kabuğu mavisi bir gökyüzünün altındaki galibiyeti, son tura geçen Nisan ayında Masters’ı kaçıran dört kez Major galibi Brooks Koepka’ya iki vuruş geride başladıktan sonra geldi.

Rahm sonunda turnuvayı eşitin 12 altında dört vuruş farkla kazandı.

Rahm, “Sonuçlara bakıyorum ve hala kazanacak birkaç çukurum olduğunu düşünüyorum,” dedi. “Gerçekten daha fazlasını söyleyemem. Bu Seve içindi. Orada yardım ediyordu ve yardım ediyordu.

Rahm’ın zaferi, en azından bu ay, Suudi Arabistan’ın devlet servet fonu tarafından ikinci yılında finanse edilen ve ardından erkekler profesyonel golfünün sert gruplara bölünmesini izleyen LIV Golf’ün temel hedeflerinden birini uzak tuttu. Koepka, geçen hafta Florida’da bir LIV etkinliğini kazanan Rebel Circle’ın başrol oyuncularından biriydi. Augusta National’da bir galibiyet, bir golfçünün bir LIV oyuncusu olarak ilk kez büyük bir unvan kazandığı zamandı. Ligin bir sonraki fırsatı Mayıs ortasında Rochester, NY yakınlarındaki Oak Hill Country Club’da PGA Şampiyonasında geliyor

Ancak Rahm, 88 oyunculu sahanın 18 LIV golfçüsünü içerdiği Augusta’da ligin 2023 teklifini metodik olarak ortadan kaldırdı. Lig, Koepka ve Pazar günü oynadığı yedi kişilik sansasyonel oyunu sonunda Koepka’yı ikinci sıraya taşıyan Phil Mickelson’ın arkasında güçlü bir performans sergilese de, turnuva, bir PGA Tour yıldızı olan Rahm’ın gelecek yılın Masters Şampiyonları için menüyü belirlemeye hazır olmasıyla sona erdi. Akşam yemeği.

Üç kez Masters kazanan Mickelson’ın da orada olması bekleniyor. İlk üç turu en az yüzde bir farkla tamamladıktan sonra bile Koepka, kaybolana kadar herhangi bir tutarlılık göstermeyecek ve bu, meteorolojik ve program türbülansı göz önüne alındığında daha da dikkat çekiciydi.

Koepka, “Üç tur önde gittim ve son güne yetişemedim” dedi. “Bu, sade ve basit.”

Koepka Pazar günkü altıncı çukurda bogey yaptığında, parkurdan bir sürüş, pimin dışına uçan bir çip ve deliği az önce kaçıran bir par vuruşundan sonra liderliği bıraktı.

Par 5 sekizinci delik, her iki adamın da zemin kazanabileceği bir yerdi: her ikisi de turnuva sırasında orada kartal yapmıştı. Bununla birlikte, Koepka’nın Pazar öğleden sonra yaptığı sürücü vuruşu, bir çam samanı yamasına indi ve çim yola bir yumruk atmaya zorladı. Rahm üçüncü atışını sahaya yönlendirdi ve avantajını iki atışa çıkaran bir vuruş kuşu için konumlandırdı.

Ancak skor tablosunun tepesine, başka yerlerdeki çamların arasında oynanan saldırılar vardı. Koepka ve Rahm’in her biri 9. sırada yer alırken, bir grup gelecek vaat eden yarışmacı saatler öncesine göre çok daha yakındı. Rahm 10 alt ve Koepka 8 alt, tura 1 alt ile başlayan Jordan Spieth ile aynı seviyedeydi. Diğer beş oyuncu – Mickelson, Patrick Reed, Russell Henley, Cameron Young ve Patrick Cantlay – altı altı veya yedi altıydı.

Rahm ve Koepka arasındaki mesafe, Amen Köşesi’nin kalbindeki o harikulade botanik dönüm noktası olan 12. delikten iki atış uzaktaydı. 155 yarda par 3 olan delik, Augusta National’daki en kısa testtir. Koepka tee vuruşunu kaldırdı ve ardından sığınaktan kaçmasına rağmen sahanın hemen arkasındaki çime çarptı. İkinci şutu sahaya pek ulaşmadı ve üçüncüsü sağa ve lobutun üzerinden geçti. Bogey’e bir vuruş yaptı.

Bu, turunu çoktan tamamlamış olan 52 yaşındaki Mickelson’a ikinci solo sırayı verdi.

Koepka, Mickelson ile 13. delikte sevişti, ancak Rahm, 8. sıradan bu yana ilk kez bir kuşla üç atış avantajını sürdürdü.

Uzun sürmedi – Rahm’ın farkı bir sonraki delikte beş atışa yükseldi. Rahm’ın ağaç çizgisinin yanından yaptığı ikinci atış sahaya indi ve ardından kabaca yarım daire çizerek kupanın yanında durup kuş için vuruş yapana kadar yuvarlandı. Koepka’nın ikinci şutu da sahaya ulaştı ancak bayraktan daha uzağa yuvarlandı. Kaçırılan bir kuş için uzun bir deneme ve turun beşincisi olan Koepka’ya bir öcü ile çarpan bir par dudak için çok daha kısa bir deneme.

Orada bir kuşa yerleşmeden önce ayın 15’inde Eagle için neredeyse bir vuruş yapıyordu.

Rahm, dört vuruşla yönetildi ve hala oynanacak üç delik var. Koepka, tee vuruşu 16 numarada suyu geçtikten sonra görkemli bir kuşla üçe indi, ancak geri dönüş fırsatları hâlâ hızla daralıyordu. 17. çukurdaki ikinci şutunda topun Doğu Georgia çamurunun gölgeli bir yamasından bazı seyircilerin oturduğu yere gitmesine yardımcı olmadı. Üçüncü turun sonunda deliği bogey etmişti; Turnuva sona ererken, başka bir kart çekerek Rahm’ın liderliğini dört vuruşa çıkardı.

Tek büyük galibiyeti San Diego’daki Torrey Pines’ta düzenlenen 2021 ABD Açık’ta olan Rahm, yeşil bir ceket ve birkaç ay içinde mağlup ettiği her adamın imzasının işlendiği bir Masters ödülü alacağından neredeyse emindi.

Yoğun, kükreyen bir galeriyle çevrili 18. green’de turnuva bitiş par patasını yaparken, coşkuyla kollarını gökyüzüne kaldırdı, yumruklarını sıktı ve ardından kısa bir süre elleriyle yüzünü kapattı. Bardaktan topunu aldı ve şapkasını eğdi.

“Bir golf turnuvasını kazandığımda ağlayacağım hiç aklıma gelmezdi ama 18. deliğe çok yaklaştım” dedi.

2020’de ilk kez resmi golf dünya sıralamasında birinci olan bir yıldızın standartlarına göre bile, Rahm özellikle son aylarda iyi oynadı. Kasım ayında DP Dünya Turu Şampiyonasını iki atışla kazandı. Ocak ayında, her ikisi de ortalamanın 27 puan altında iki PGA Tour etkinliği kazandı ve Şubat ayında Genesis Invitational unvanını perçinledi.

Mart ayında Arnold Palmer Invitational’da 39. sırada bir beraberlikle tökezledi; Oyuncular Şampiyonası’ndan mide rahatsızlığı nedeniyle emekli olmak; ve bir Dünya Golf Şampiyonası eşleştirme turnuvasında vasat bir performans. Ancak, “haftadan haftaya” rahat bir adam olduğu konusunda ısrar etti, patlamaları veya düşüşleri tarafından zihinsel olarak aşırı derecede kuşatılmadan birbiri ardına bir etkinlik oynamaktan memnundu.

Geçen hafta “Gittiğim her turnuva benim kazanma planım ve zihniyetim bundan sapmıyor” dedi.

Pazar gecesi itibariyle, Augusta National’da hiçbir zaman dördüncüden daha iyi bitirememişti. Ancak bu yılki turnuvaya, yedinci Masters görünümüne, o kadar zengin bir saha bilgisi ile geldi ki, onu tam olarak kullanmanın zor olacağını düşündü.

“Augusta National’da her turda öğrendiğiniz her şeyi uygulamanın çok zor olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Açıkçası ne kadar çok oynarsanız o kadar rahat oluyorsunuz ve buradan biraz gecikme çıkıyor diyebilirim. Bazı molaları ve bazı vuruşların hızını anlamak çok yanıltıcı olabilir. Bilirsin, biraz çalışma ve bunun gibi şeyler, ama günün sonunda, gelip iyi bir golf oynaman gereken bir golf sahası, değil mi? Sade ve basit. Hile yok. En iyi oyuncu kazanır ve bunu yapmak zorundasınız.”

Ballesteros’un 66. doğum gününde yaptı.