İngiliz golfçü ve eski yayıncı Peter Oosterhuis 75 yaşında hayatını kaybetti

SmokePlumes

Active member
Dünya çapında 20 turnuva kazanan, altı kez Ryder Cup'ta oynayan ve daha sonra CBS ve Golf Channel'da yorumcu olarak başarılı olan İngiliz golfçü Peter Oosterhuis, Perşembe günü 75 yaşında Charlotte, Kuzey Carolina'da öldü.

Eşi Ruth Ann (DuClos) Oosterhuis, hafıza bakım merkezindeki ölümünün Alzheimer hastalığının komplikasyonlarından kaynaklandığını söyledi. Orada çalışmaya başladıktan yaklaşık yirmi yıl sonra ve kendisine erken başlangıçlı Alzheimer hastalığı teşhisi konulduktan birkaç ay sonra, 2015'in başlarında CBS'den emekli oldu.

Bu yıl Oosterhuis (OH-ster-house olarak telaffuz edilir) Golf Digest'e hayatı ve kariyeri hakkında konuştu.

“Bu olayların belirli anıları siliniyor, ancak olaylara dair genel olarak güzel bir izlenime sahibim” dedi. Ayrıntılı bir anısı hâlâ aklında kalıyor: “1973 Ryder Cup'ta tekler maçlarımdan birinde Lee Trevino'ya karşı oynadım. Lee takım arkadaşlarına “Oosterhuis'i yenemezsem buraya gelip kıçlarınızı öpeceğim” dedi. Lee beni yenmedi.

Oosterhuis, 1974 Britanya Açık'ta Gary Player'ın dört vuruş gerisinde ikinci oldu. Sekiz yıl sonra, kazanan Tom Watson'ın bir atış gerisinde Nick Price ile berabere kalarak tekrar ikinci oldu. The Guardian, Oosterhuis'in 1982 Açık'ta 70. turdaki son turunun “İngiliz golfünün modern zamanlarda ürettiği en güçlü kalp ve en sabırlı mizaç için uygun bir ödül” olduğunu söyledi.

Oosterhuis bir süreliğine Avrupa'nın en iyi golfçülerinden biriydi. 1971'den 1974'e kadar Avrupa Turu'nda en iyi puan ortalamasına sahip Harry Vardon Kupasını arka arkaya dört kez kazandı. Artık DP Dünya Turu olarak adlandırılan Avrupa Turunda yedi şampiyonluk kazandı. Ve altı Ryder Cup takımı (önce Büyük Britanya, ardından Avrupa) 1971'den 1981'e kadar Amerika Birleşik Devletleri'ne yenilirken, bienal Müsabakasındaki tekler maçlarında 6-2-1'lik rekor da dahil olmak üzere başarıdan payına düşeni aldı.

1971'de St. Louis'deki ilk Ryder Kupası'nda uzun bir vuruş yapmak üzereyken delikten bir kelebek uçtu.

Şaşkınlıkla atladı ve ardından kuş için vuruşu yaptı.

İki dört top ve bir dört top maçı kazandıktan sonra tekler maçında Oosterhuis'e kaybeden Arnold Palmer, The Decatur Daily Review of Illinois'e şunları söyledi: “O iyi. Onun oyun oynarken çok fazla düşünmesi hoşuma gidiyor.”

Ontario, Oakville'deki 1981 Kanada Açık'ta, kendisini bağlamak için 18. deliğe 20 metrelik bir kartal vuruşuna ihtiyaç duyan ancak onu yaklaşık yirmi inç geride bırakan Nicklaus'un geç hücumunu durdurdu.

Bu, Oosterhuis'in 1975'ten 1986'ya kadar oynadığı PGA Tour'daki tek şampiyonluğuydu.

Nicklaus ona, “Oldukça sabırlıydın Peter ve şimdi bir tane kazandın” dedi.

Oosterhuis, “Sabırlı mıydım yoksa inatçı mıydım bilmiyorum” diye yanıtladı.

Peter Arthur Oosterhuis, 3 Mayıs 1948'de Londra'nın güneyinde bir bölge olan Dulwich'te doğdu. Babası Hans, Alman işgalinden sonra Hollanda'dan kaçan bir hammadde komisyoncusuydu. Annesi Josie (Frenken) Oosterhuis evi yönetiyordu.

İlk golf deneyimini 10 yaşlarındayken yaşadı ve ailesi Dulwich & Sydenham Hill Golf Kulübü'nde böğürtlen toplamaya gitti.

Dijital golf haberleri yayını olan Global Golf Post'a “Sorun şu ki, topladığım tüm böğürtlenleri yedim, bu yüzden kısa süre sonra kovuldum ve onun yerine golf oynamaya başladım” dedi. Kulübe genç yaşta katıldı ve kısa sürede onu 1967 Walker Kupası'nda ve bir yıl sonra Eisenhower Kupası'nda Büyük Britanya'yı temsil etmeye yönlendiren yeteneğini gösterdi. 20 yaşında profesyonel oldu.

1987 yılında New Jersey'deki Monroe Township'teki Forsgate Country Club'da golf direktörü olmak için PGA Tour'dan ayrıldı. 1991 yılında Los Angeles'taki Riviera Country Club'a taşındı ve burada 1993 yılına kadar baş golf profesyoneli olarak çalıştı.

1990'ların ortasında, önce İngiliz yayıncı Sky Sports ve ardından Golf Channel için televizyon yorumculuğuna yöneldi. 1997'de CBS'de yarı zamanlı analist olarak çalıştı ve ertesi yıl tam zamanlı olarak işe alındı. Kısa sürede yorumcu olarak atandı ve ağın golf yayınlarında 17. delikli kuleden analizler sağladı.

Oosterhuis'i ağa getiren CBS Sports'un eski golf koordinatörü Lance Barrow, “Önünde gelişen oyunu çok rahat bir şekilde anlattı” dedi. “Sana ihtiyacın olan bilgiyi verdi, yoldan çekildi ve hikayeyi resimlerin anlatmasına izin verdi.”

2000 Masters'ın son turunda Oosterhuis, Vijay Singh'in vuruşunu özellikle net bir şekilde derecelendirdi.

“Bu, bu çizginin korkunç bir yanlış değerlendirmesidir” dedi. “Her şeyin yolunda gideceğini biliyordu ama yanlış yönde başladı. Şu ana kadar gördüğümüz en kötü vuruş hakkında.”

Oosterhuis, Roothie olarak bilinen karısına ek olarak, Anne Coney ile boşanmayla sonuçlanan evliliğinden oğulları Robert ve Richard'la hayatta kaldı; üvey oğulları Byron ve Mathew Bos; ve dört torun.

Oosterhuis, Golf Digest'e teşhisinin ardından anılarını anlatırken, 2014'teki ölümünden sonra bir Alzheimer hayır kurumuna 25.000 dolar bağışlayan kız kardeşi Gillian'dan bahsetti.

“Bu bana teşhis konmadan önceydi” dedi, “ve bende olağandışı bir şeyler olduğu hakkında hiçbir fikri yoktu. Bunu yaptı çünkü yaklaşık on yıl önce ölen babamın, kendisine hiç teşhis konmamasına rağmen bu hastalığa sahip olduğuna inanıyordu.”