Hakkı Bulut: Arabeskin babası benim (Hakkı Bulut kimdir?)

Kamelya

New member
Arabesk müziğin sevilen ismi Hakkı Bulut, verdiği bir röportajda “Arabeskin babası benim, öbürleri ben varken yoktu” açıklamasıyla gündeme gelmişti.

“ARABESK ÇİZGİMDEN DIŞARI ÇIKMADIM”

Katıldığı bir sabah programında bahse ait açıklama yapan Bulut, “Arabesk çizgimden hiç dışarı çıkmadım. Birebir usul eserler verdim. Öbür arabeskçiler farklı usullerde da eser verdi. Bu niçinle arabeskin babası benim” diye konuştu.

HAKKI BULUT KİMDİR?

3 Şubat 1945 Mazgirt, Tunceli doğumlu Hakkı Bulut, Türk arabesk şarkıcısı-şarkı müellifi, müzik imalcisi, öğretmen ve oyuncudur.

EĞİTİM HAYATI

Adana Erkek Lisesi’nden mezun olduktan daha sonra Adana Öğretmen Okulu’nu bitirdi. Öğretmen Okulunu bitirdikten daha sonra çeşitli okullarda müdürlük ve öğretmenlik mesleğini 12 yıl boyunca sürdürdü.

Babasının saz çalmasının tesiri ve müziğe küçük yaşta olan ilgisi sebebiyle müzikle de uğraştı. Hatta çocuk yaşlarında köyün bayanlarına çeşitli türküler okur, bahşiş olarak da buğday ekmeğinin ortasına tereyağı konularak kendisine bayanlar tarafınca ikram edilirdi.

MESLEĞİ

Bulut, 1967 yılında birinci plak çalışmasını yaptı. Leylam isimli birinci plağında Orhan Gencebay ve Arif Sağ kendisine bağlama çalarak eşlik etti. 1969 yılında Adana’da yapılan Altın Ses karşılaşmasında birincilik almasının akabinde ikinci plak çalışmasını yaptı ve çabucak ardından bir daha güfte ve bestesi kendisine ilişkin olan İkimiz bir fidanız isimli yapıtını (1969) okudu. Bu eser Hakkı Bulut’un tüm Türkiye’de sevilmesine yol açtı. ondan sonrasında bu yapıtı müsaade ederek onlarca sanatkarın seslendirmesine imkan tanıdı.

1988 yılında arabesk müzikteki kimi aksilikleri eleştirenler, Kültür Bakanlığınca ve ülkede yarattığı aksilikleri incelenmek maksadı ile Kültür Bakanlığının tertiplediği kongrede konuşmacı olarak bulunan Hakkı Bulut’un yapıtlarından arabesk bir modül (örnek olması maksadı ile) istendi.

Sanatçı 6 ay evvel piyasaya çıkardığı Seven Kıskanır albümünden Seven Kıskanır isimli bestesinin aranjesini Esin Engin ile birlikte gerçekleştirdi ve şarkıyı Bakanlığa sundu. Bu yapıtla birinci sefer TRT’nin kapıları resmi olarak Arabesk müziğe ve Hakkı Bulut’a açıldı. Bu müzik TRT ekranlarında halka ve Atatürk Kültür Merkezi’nde basına sunuldu.

Kimi gazetecilerin haberlerine Hakkı Bulut’un Acısız Arabesk isminde bir stil çıkardığını eleştirenler oldu. Kendisi ile yapılan bir röportajda ”Acısız Arabesk” konusu sorulduğunda sanatçı, kendisinin bu biçimde bir açıklama yapmadığını ve bunun kimi muhabirlerin haberlerinde yayınladığını söyleyen Hakkı Bulut, Acısız Arabesk diye bir kavramı kabul etmediğini, Arabesk müziği ”Halkın her türlü hayatını, memnunluğunu, kederini ele alan müzik arabesk müziktir.” diyerek tanımladı.

Sanatkarın 12 sinema sineması ve 2021 prestijiyle 65 albümü bulunmaktadır. Ayrıyeten kelam ve müzikler de kendisine aittir.

Son olarak 28 Eylül 2020 tarihinde “Düşmanı Uzakta Arama Dostum” isimli 65. albümünü piyasaya çıkardı. Hakkı Bulut bir röportajında nasip olursa sevenlerini hiç Hakkı Bulut’suz bırakmayacağını ve 120 yaşına kadar müziğe devam ederek albüm sayısını yüze tamamlayacağını söylemiş oldu.

ÖZEL ÖMRÜ

1964 yılında Saadet Bulut ile evlenen Bulut’un 5 çocuğu vardır.

NTV’yi toplumsal medyadan takip edin