Evian Şampiyonasına hazırlanıyoruz

SmokePlumes

Active member
2014’te profesyonelliğe adım attığından bu yana 20 kez kazanan Brooke Henderson, geçen yıl Amundi Evian Şampiyonası’nın son deliğinde bir vuruş yaparak kadınlar majörde çaylak Sophia Schubert’i bir farkla kazandı.

Bu, Henderson’ın perşembe günü başlayan ve kıta Avrupası’nda oynanan tek büyük turnuva olan şampiyonaya yedinci kez katılışıydı. Aynı zamanda her yıl aynı sahada oynanan tek kadın büyük turnuvasıdır: Turnuvaya yaklaşık 30 yıldır ev sahipliği yapan Fransa’daki Evian Resort Golf Kulübü.

Bu, on yıl önce büyük bir yeniden tasarımdan geçen bir sahada oynamaya hazırlanmak isteyen oyuncular için bir fırsat ve zorluk sunuyor. Görünüşe göre her yıl buna hazırlanmak daha kolay. Ancak kursun kendisi her yerde popüler değil. Tuhaf ve adaletsiz olarak nitelendirildi ve büyük bir şampiyon olan Stacy Lewis adlı bir oyuncu iki yıl boyunca bunu atladı.

Aynı zamanda erkeklerin kazandığı aynı mekanlarda düzenlenen diğer ana dalların kurslarıyla da tezat oluşturuyor.

Amerika Birleşik Devletleri Kadınlar Açık bu yıl ilk kez Pebble Beach Golf Links’te düzenlendi. Maçın Oakmont, Pinehurst, Merion ve bu yıl erkekler Amerika Açık’a ev sahipliği yapan Los Angeles Country Club’da oynanması planlanıyor.

Aynı şey bu yıl Baltusrol’de düzenlenen KPMG Kadınlar PGA Şampiyonası ve geçen yıl İskoçya’nın en tarihi golf sahalarından biri olan Muirfield’de düzenlenen AIG Kadınlar Açık için de geçerli.

Yine de çok az oyuncu bir majörü kaçıracaktır. Evian’a hazırlığınız diğer bölümlere hazırlığınızdan farklı mı? Ve oyuncuların sezon içinde PGA Tour’daki erkeklerden daha uzağa gitmesini gerektiren bir program göz önüne alındığında, onların Evian’a hazırlıkları daha önce gördükleri golf sahalarındaki ana dal eğitimlerinden farklı mı? (Ayrıca geçen hafta Michigan’da Dow Great Lakes Bay Invitational’ı oynayan birçok oyuncunun ABD’de olduğu da bir gerçek.)

İki kez büyük şampiyon olan Henderson, hazırlıklara temkinli tepki gösterdi.

“Takımım ve ben ana dallarda elimizden gelenin en iyisini yapmaya odaklandık ve bu haftalara hem zihinsel hem de fiziksel olarak hazırlanmak için ekstra sıkı çalışıyoruz” dedi. “Amundi Evian Şampiyonası mekanı, tüm harika sahalar gibi benzersizdir ve oyununuzun tüm yönlerini farklı şekillerde gerçekten test eder. Her yıl döndüğümüz bir kurs olduğu için stratejimizi önceki deneyimlerimize ve kurs koşullarına göre biraz ayarlıyoruz.”

Diğer oyuncular, özellikle de büyük şampiyon olmayanlar, bu haftalar hakkında farklı düşünüyor.

LPGA Tour’u üç kez kazanan Ally Ewing, “Belirli turnuvalarda başarılı olmak için her zaman büyükleri çevreliyoruz” dedi. “Ben bir süreç insanıyım. Baharda Evian’da sağlam golf oynamaya hazır olmak istiyorum. Orada bir golf turnuvasına katılırken devreye giren birçok şey var. Bu tarihleri daire içine alıyorum.”

2016 çaylak sezonunu Evian’da 30. sırada tamamlayan Ewing, bu hafta odak noktasının her zaman neleri hazırlayabileceğini kontrol etmek olduğunu söyledi.

“Bu, 14 yaşındayken topun her zaman aynı yerde olduğundan ve vuruş vuruşlarımın tekrarlandığından emin olmak için harcadığım saatlere dayanıyor” dedi. “Sağlam bir temelle ilgili. Hazırlığım hızıma ve kursa ilişkin bilgime odaklanmalıdır. Yeşil alanda hızımı ayarlamam ve yaklaşma atışlarımızda nereye yerleşeceğimi öğrenmem gerekiyor.”

Bunu akılda tutarak, her yıl Evian’a dönmeyi hatırlamak bazı değişkenleri hafifletmeye yardımcı olur.

“Galibiyetlerimin üçü de benim için tamamen yeni golf sahalarıydı” dedi. “Geçmişte hatırlamadığım bir golf sahasına geldiğimde, sanki yeni başlayanlar bir etkinliğe geliyormuş gibi hissediyorum ve onlarda bu tıka basa dolu zihniyet var.”

“Evian’a vardığımda ve çok sayıda yan tepe olduğunda, bulunduğum yerde konfor yaratmaya çalışıyorum. Her golf sahası farklı oynanır ama ben aynıyım.

Ewing için, Evian gibi yarım düzine kez büyük bir parkurda oynamış olması ya da bir mekanda ilk kez oynamış olması, stratejiye bağlı.

“Bazen bu sadece yeşillerin arkadan öne doğru çok fazla perdeye sahip olup olmadığına bakmak ve sormak meselesidir” dedi. “Gol atmak için çukurun altında mı olmak istiyoruz? Veya kaçış alanlarının çok olduğu bir rotada kaçırabileceğimiz yerlere dikkat etmemiz gerekiyor. Kendimize bir kuş ya da en kötü durumda eşit olma şansını verelim.

Şöyle ekledi: “Bir profesyonel olarak şutları kaçırıyoruz. Soldaki bazı şutları, sağdaki bazı şutları kaçırıyorum.”

Turnede 13. sezonunu geçiren Lizette Salas, Evian’da oynamayı her zaman sevmiyordu.

“Bu dersi henüz anlamadım” dedi. “Düzen açısından kesinlikle zorlu bir golf sahası. Evian Şampiyonası’nda neredeyse hiç düz bir sıra elde edemezsiniz. Ayrıca hava durumu da bu hafta ne kadar derine inebileceğimizi belirleyen çok önemli bir faktör. Bu golf sahasını tamamen yıkmaktan başka yapabileceğin pek bir şey olmadığını düşünüyorum.”

Bazı sahaların oyuncunun gözüne uymadığını veya oyuncunun her zaman iyi oynamadığı sahalar olduğunu kabul ediyor. “Fakat çantanın ipleri yükselmeye devam ettikçe, bu bizi bundan vazgeçmemeye, bunu yeni bir meydan okuma olarak üstlenmeye ve yürütmeye çalışmaya teşvik ediyor.”

Evian’daki sekiz karşılaşmada ilk kez en iyi sonucunu, yani 2013’te 11. sırayı elde etti.

Salas için bir anadalda başarılı olmak hazırlık çalışmasına bağlı.

“Bugün kesinlikle farklı hazırlanıyorum” dedi. “İlk yıllarımda hedefim sahada mümkün olduğu kadar sık oynamaktı. Ama bunun bir sprint olmadığını fark ettim; bu bir maraton. Bugün kursu önceden en fazla iki kez oynamayı ve kursun ana eğilimlerine odaklanmayı seviyorum.

“Bu defalarca gördüğümüz bir parkur ama programımız nedeniyle oraya erken gitme lüksümüz yok. Eğer bir dersi diğerlerinden daha çok seviyorsanız, bu sizin pratik planınızı belirleyecektir.”

Bu ayki ABD Kadınlar Açık Şampiyonası için Pebble Beach’e bir ay erken gitti. “Rüzgar eğilimlerini görmek için bir öğleden sonra turu ve bir sabah turu oynamam gerekiyor” dedi.

Dow Great Lakes Bay Invitational’ın son şampiyonu olan Salas, o turnuvayı Michigan’da oynadı ve ardından Evian’a hazırlanmak için Fransa’ya uçtu.

Ancak değişmeyen şey onun “sıkıcı golf” dediği şeye odaklanması. Hazırlık hakkında “Çok fazla topa vurmaya çalışmıyorsunuz” dedi. “Onlar sadece golf sahasını anlamaya çalışıyorlar. Bu parkurun en iyi şekilde nasıl oynanacağına dair bir rehber var mı?”

Bazıları ise olayın büyüklüğünü göz ardı etmeye ve haftayı diğer turnuvalar gibi oynamaya çalışıyorlar.

Evian’daki kesintiyi üç kez kaçıran Jessica Korda, “Bunun sadece başka bir olay olduğunu hatırlamanız gerekiyor” dedi, “çünkü günün sonunda olan bu.”