Demet Evgar Birleşmiş Milletler Bayan Ünitesi Türkiye’nin birinci Düzgün Niyet Elçisi oldu

Kamelya

New member
Toplumsal cinsiyet eşitliği ve bayan haklarına verdiği dayanakla bilinen başarılı oyuncu Demet Evgar, geçtiğimiz günlerde modülü olduğu bir kamusal alan projesiyle dikkat çekmişti. Evgar, “#Benbayanım kampanyasıyla sen de bize katıl! Sesin tüm bayanların sesi olsun” sloganıyla tüm bayanları güçlerini fark etmeye ve eşitlik için birlik olmaya çağırmıştı.

Birleşmiş Milletler Bayan Ünitesi (UN Women) Dünya Bayanlar Günü’nden bir gün evvel, bugün düzenlenen aktiflikte Demet Evgar’ı Türkiye ofisinin birinci Uygun Niyet Elçisi olarak ilan etti. Bu iş birliği kapsamında Demet Evgar’la yürütülecek #Benhanımım kampanyası; bayanlara toplumda kendilerine biçtikleri pozisyonları konusunda şuur kazandırmayı esas gayesi olarak ele alırken; bayanların potansiyellerini farkında olmaları, sessiz kalmamaları, şiddet ve ayrımcılığa karşı birlik olmalarını ve gerekli müracaat sistemlerini kullanmalarını hedefliyor. Bu maksatlar ışığında Demet Evgar ve BM Bayan Ünitesi toplumu dönüştürebilmek için bir bayan dayanışması yaratmak ve gerçek bayan öykülerini görünür kılmayı amaçlıyor.

“DAHA FAZLA BAYANA İLHAM OLABİLMEK İSTİYORUM”

Demet Evgar, tertipte BM Bayan Ünitesi tarafınca Türkiye’nin birinci yeterli niyet elçisi olarak bakılırsavlendirilmesi ve #Benhanımım projesi hakkındaki fikirlerini şu sözlerle tabir etti:

“Kadınların şiddetli süreçlerden geçerek kazandığı tüm hakları kutladığımız ve hala süregelen eşitsizlikleri tekrar masaya yatırdığımız 8 Mart Dünya Bayanlar Günü öncesi Yeterli Niyet Elçisi ilan edilmek doğal ki büyük bir gurur, ama büyük de bir sorumluluk. Bu sorumluluğun şuuruyla daha evvel yürüttüğüm çalışmaları Birleşmiş Milletler Bayan Ünitesi’nin paydaşlığıyla güçlendirerek daha fazla bayana ilham olabilmek ve bayanların öyküsünü daha fazla bayanla buluşturabilmek istiyorum.

Bu yola Ben bayanım Farkındayım, Değişiyorum ve Değiştiriyorum diyerek çıktık. Ben bayanım şiddete karşıyım, ben hanımım haklarımın savunucusuyum, ben bayanım çalışmak istiyorum, çocuklarım için bakım hizmeti talep ediyorum, ben bayanım gereksinimlerime yönelik hizmetlere erişebilmeliyim diyebilmek istiyoruz. bir daha iş birliği çerçevesinde bayanların farkındalığının artmasına takviye olmak istiyorum.”

“ROL MODEL KISSALARI SUNACAĞIM”

Evgar ayrıyeten, “Biroldukca bayan maruz bırakıldığı şiddetin, eşitsizliklerin içine doğuyor. Artan farkındalıklarının değişime kavuşması, şiddete maruz bırakıldıklarında, eşitsizliklerle karşı karşıya kaldıklarında ses çıkarabilmeleri için onlarla bir arada yürümek ve onlara rol model öyküleri sunabilmek istiyorum” diye konuştu.

Merkezine farkına varma, değişme ve değiştirme aksiyonlarını alan #Benbayanım, bayanların varlıklarını ve benliklerini diğerleri üzerinden tanımlamadan kendi öykülerinin başrolü olmaları gerektiğini vurguluyor. Kampanya ile BM Bayan Ünitesi ve Demet Evgar, topluma sirayet eden ve eşitsizlikleri besleyen normları yıkarak her bayanın hayalini gerçekleştirebilmesi için uygun ortam sunmayı hedefliyor.

Aktiflikte BM Bayan Ünitesi Türkiye Yöneticisi Asya Varbanova uygun niyet elçisi unvanına layık gördükleri Demet Evgar’la çıktıkları seyahati ve başlattıkları kampanyanın toplumu dönüştürmek ismine taşıdığı kritik rolü lisana getirerek, “Kitlelere ulaşabilen sanatı ve eşitliğe duyduğu inançla Demet Evgar, toplumsal cinsiyet eşitliğine giden yolda bayanların güçlenmesi için değerli bir rol oynuyor. Evgar’la birlikte gerçek bayan öykülerini görünür kılacağız. Bayanlar hayatlarının yan rolünde değil, başrolünde olmalılar” dedi.

Varbanova ayrıyeten, “Tüm bayanlar kendi potansiyellerini farkında olduklarında, hakları için seslerini yükselttiklerinde, eşitsizliklere karşı mevcut takviye sistemlerini devreye soktuklarında ve talep ettiklerinde, ulaşmak istediğimiz eşit geleceğe daha da yaklaşacağız” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Bayan Ünitesi ve Demet Evgar, kesişen yollarını bu kıymetli kampanyayla taçlandırarak ilham olacak bayan öykülerini herkes tarafınca duyulur hale getirmeyi amaçlıyor. Bu kampanya kapsamında yapılan çalışmalar, Demet Evgar’ın da tertipte değindiği üzere bayanların kendi kıssalarını yaratabilmeleri ve bu öyküleri hayata geçirmek için var olan dayanak düzeneklerini fark etmeleri üzerine konseyi.

TÜRKİYE’DE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER BAYAN ÜNİTESİ NASIL ÇALIŞIYOR?

Birleşmiş Milletler Bayan Ünitesi Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliği ve bayanların güçlenmesinin ömrün her alanında ilerletilmesi için hükümet, sivil toplum kuruluşları, özel bölüm, medya, öbür BM kurluşları ve memleketler arası ortaklarla yakın iş birliği ortasında çalışıyor. BM Bayan Ünitesi, dört maksat doğrultusunda çalışmalarına devam ediyor: Bayanların liderliğinin ve karar alma süreçlerine iştirakinin güçlenmesi; toplumsal cinsiyete hassas planlama, bütçeleme ve hizmetlerin geliştirilmesi; bayanlara ve kız çocuklarına yönelik her türlü şiddetin sonlandırılması ve mülteci bayanların hak ve fırsatlara erişimlerinin artırılması. Bu amaçlara ulaşmak üzere BM Bayan Ünitesi, 2020 yılından beri ortasında bulunduğumuz COVID-19 salgını başta olmak üzere bayanların ve kız çocuklarının biroldukça alanda artan ve değişen gereksinimlerini gözeten epeyce çeşitli projeler ve programlar hayata geçiriyor.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Demet Evgar (@temedragve)’in paylaştığı bir gönderi