Corey Pavin için ABD Açık zaferi için doğru kulüp

SmokePlumes

Active member
Perşembe günü Los Angeles Country Club’da başlayan Birleşik Devletler Açık, yıllar boyunca pek çok unutulmaz şut üretti. Bunlardan biri, Southampton, NY’deki Shinnecock Hills Golf Club’da 1995 Open’ın son deliğinde Corey Pavin’in 4-ahşap vuruşuydu.

Tek atışlık bir liderliği elinde tutan Pavin, teklifini yaklaşık 225 yardadan işaretin beş fit yakınına vurdu. Kuş vuruşunu kaçırdı ama iki atışla kazandı.

O sırada NBC’den Johnny Miller bunu “hayatının çekimi” olarak adlandırdı.

UCLA golf takımında oynayan 63 yaşındaki Pavin, geçtiğimiz günlerde 1995’te olanları ve saha oyuncularını bu hafta bekleyeceklerini düşündü.

Röportaj düzenlendi ve kısaltıldı.

4-ahşap bugünlerde nerede?

4-ahşap şu anda depoda güzel bir kutuda. Bir evde sergilemiştim. Taşındığımızda bunun için yeterli alanımız yoktu.

Açıldıktan sonra kullandınız mı?

Birkaç yıl daha kullandım ve sonra başka bir rakete geçtim.

Dahil etmek için hangi seçenekleri düşündünüz?

Cebimde de 2 adet ütü vardı. Söyledim, [to his caddie] “Orada 2 demir alabilir miyim sizce?” “Hayır, almıyorum. Bence 4’lü bir tahta.” “Katılıyorum” dedim. Konuşmamız bu şekildeydi. Çok kısaydı ve hangi sopayı vuracağı konusunda hiçbir şüphe yoktu.

Hedefinize ulaştığınızı hemen anladınız mı?

Topa dokunur dokunmaz gerçekten iyi olduğunu anladım. Tam istediğim gibi aldım. Cuma günü tam olarak aynı atışı yaptım ve ayrıca sahaya 4’lü bir tahta vurdum. Cuma günü çektiğim için aklımda güzel bir fotoğraf vardı.

4’lü tahtayla vurulduğu için atış bu kadar dikkat çekti mi?

Bir çimenlik tahta, 72. delikte bir par 4’te ikinci bir atış yapmak için özeldir. 35 yaşındaydım, o zamanlar 12 turnuva kazanmıştım ve bir majör kazanamamıştım, bu da bir faktördü.

Bir ana dal kazanamaman seni rahatsız etti mi?

Kariyerimin bu noktasında kesinlikle hedeflerimden biri buydu. Yiyip bitirmenin doğru olup olmadığını bilmiyorum ama gerçekten bir ana dal kazanmak istiyordum. Tüm kariyerimi yaşasaydım ve bir ana dal kazanmasaydım, bu beni rahatsız ederdi.

Kariyerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Turumun başında biri bana “Biri majör olmak üzere 15 turnuva kazanacaksın” deseydi, muhtemelen onlara deli olduklarını söylerdim. Hiç bu kadar uzun vadeli bir hedefim olmamıştı. Her yıl hedefim en az bir turnuva kazanmak ve sürekli olarak elimden gelen en yüksek seviyede golf oynamaktı.

Üniversitedeyken Los Angeles Country Club’da oynadın mı?

Sadece birkaç kez oynadık. Güzel bir golf sahası. Bence çok iyi dayanacak.

Erkekler için benzersiz bir meydan okuma var mı yoksa tipik bir açık düzen mi?

Zorluk, hiç kimsenin onu turnuva koşullarında gerçekten görmemiş olmasıdır. Nasıl kuracağımdan emin değilim. yontma [the Bermuda rough] çok zor. Ve bundan tam kare almak çok zor.

Ryder Kupası neden içinizdeki en iyiyi ortaya çıkardı?

Ryder Cup’ı seviyorum. Oradaki baskı şimdiye kadar hissettiğim her şeyden 100 kat daha güçlü. Bu baskıyı hissettiğimde daha da iyi konsantre olabiliyorum. Çoğu zaman ülkenizi temsil etme fırsatınız olmuyor.

2010’da kaptan olarak geçirdiğin zamandan pişman mısın?

Harika bir tecrübeydi. Tabii ki keşke kazansaydık ama nasıl kazandığıma pişman değilim. Elimden geldiğince titiz davrandım, olabildiğince fazla bilgi topladım ve bu bilgilere dayanarak kararlar verdim.