Britanya Açık’ta golfün ünlü sesi Ivor Robson 83 yaşında hayatını kaybetti

SmokePlumes

Active member
Britanya Açık’ta Ivor Robson adlı İskoç, az konuşarak golfün en farklı ve saygı duyulan seslerinden biri haline geldi. Başlangıç oyuncusu olarak adlandırılan bu büyük şampiyonanın her turunda, ilk başlama noktasının yakınında bir kürsüde duruyordu ve burada işi basitti: her oyuncuyu tanıtmak.

“ABD’den gelen tişörtte Jack Nicklaus var,” dedi hafif yüksek, şarkı söyleyen aksanıyla.

Veya: “Kuzey İrlanda’dan Rory McIlroy tişörtte.”

Sabah 6:30 civarında görevine ulaştı ve ancak tüm golfçülerin vuruşunu yaptıktan sonra ayrıldı – ilk iki turun her birinde toplam 156 kişi. Pozisyonunu almadan önce ya da sonraki dokuz ya da on saat boyunca yemek yemedi ya da içmedi.

Gösteriler arasında zamanı olsa bile “konfor istasyonunda” banyo molası vermezdi.

“Girdi yok” derdi, “çıktı yok.”

Pistteki isteksizliğini 1999’da Sports Illustrated’dan Rick Reilly’ye şöyle açıkladı: “Bardakların taşmasını istemiyorum. Etrafta yiyecek istemiyorum. Özür dileyecek vaktim yok. Bunun için zaman yok!”

Günü bitirip oteline döndüğünde günün tek yemeği için oda servisini aradı.

2015 yılında fırlatma çalışmalarından emekli olan Bay Robson, 15 Ekim’de hayatını kaybetti. Britanya Açık’ı düzenleyen R&A, ölümü duyurdu ancak ölüm nedeni veya yeri konusunda bilgi vermedi. 83 yaşındaydı ve Moffat, Dumfriesshire, İskoçya’da yaşıyordu.

1940 yılında İngiltere’de doğan Bay Robson, 1960’lı ve 1970’li yıllarda Scottish Pro Tour’da yarışan ve İskoçya’da kulüp profesyoneli olarak çalışan bir golfçüydü.

Kırk yıllık koşusuna, resmi adıyla Açık Şampiyona’da, 1975 yılında İskoçya’nın Carnoustie kentinde, turnuvanın başlangıç oyuncularını kiralayan golf kulübü şirketinin daveti üzerine başladı. Daha sonra Open’a ev sahipliği yapan St Andrews, Turnberry, Royal Birkdale ve Muirfield gibi diğer Links kurslarında görev aldı.

Bu yıl golf sitesi Bunkered’e “Kimse bana bunu nasıl yapacağımı söylemedi” dedi. “1975’te başladığımda sadece kendi gözlerimle görmem gerekiyordu. ,Burada ne yapıyorum?’ Basit tutun, nereden geliyorlar, oyuncunun adı ve bırakın gitsinler.”

Bay Robson’un işi beyzbol maçlarındaki spikerliğinkine benziyordu. Ancak korumalı basın kutularından çalışıyorlar. Bay Robson sıcağa, soğuğa ve yağmura her zaman resmi giyinerek, ceketini ve kravatını takarak katlandı. (41 yıl boyunca aranan bir spikerdi ve aynı zamanda Avrupa’daki DP Dünya Turu da dahil olmak üzere diğer golf etkinliklerinde başlangıç rolünü oynadı.)

ESPN ve ABC için Britanya Açık haberlerini hazırlayan NBC Sports spikeri Mike Tirico, bir telefon röportajında ”Bu ses, gözlerindeki gülümseme ve sesindeki ton şüphe götürmezdi” dedi. “Bir oyuncuya onun adını söylediğinizde, onun adını söyleme şeklini, ses tonunu taklit ederlerdi.”

Bay Robson, oyuncular vuruşlarını yapmadan önce sık sık onlarla sohbet etti ve özellikle Pazar günü son tura başladıklarında nasıl baskı altında olduklarına tanık oldu.

Golfing World dergisine 2019’da verdiği bir video röportajında ”Gerginliği görebiliyorsunuz” dedi. “Seni dinlemiyorlar. Seninle konuşuyorlar ama aslında ne söyleyeceklerinden emin olmadıklarını biliyorsun. Topa hitap ederken sopanın başı titriyor.

2015’te St. Andrews’deki son Britanya Açık turnuvası, turnuvayı beş kez kazanan Tom Watson için de sonuncuydu. Bay Robson, 2022’de Today’s Golfer dergisine “Bana 18. green için üzerinde mesaj bulunan bir bayrak verdi” dedi. ‘Bu uzun yolculuğa birlikte çıktık. Emekliliğiniz için en iyi dileklerimle. “Tom Watson.”

Bay Robson’un ölümünden sonra Tiger Woods X’e yazdıeski adıyla Twitter: “Açık başlangıçlarımın her birini bu kadar unutulmaz kıldığınız için teşekkür ederim Ivor.” Woods üç Britanya Açık şampiyonluğu kazandı.

Bay Robson’un hayatta kalanları arasında eşi Lesley; kızı Julia; ve oğlu Philip.

Ar-Ge, Bay Robson’un yerini alacak kişiyi seçtiğinde, iki kişiyi seçti: işin çoğunu yapan David Lancaster ve onun yerine, Bay Lancaster bir veya iki ara verdiğinde devreye girecek olan Matt Corker.

Bay Lancaster, 2016 yılında Haber’a “Bir noktada ses tellerinin su içerek rahatlatılması gerektiğine inanıyorum” dedi. “Neyse ki Ar-Ge bunu anladı.”