Android 12’nin ikinci beta sürümü yayınlandı: İşte yenilikler

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Google, geçen ay I/O etkinliğinde Android 12‘nin birinci beta sürümünü başlatmıştı. Artık geliştiriciler, işletim sisteminin ikinci test sürümüne erişebiliyorlar. Android 12 beta 2, Zımnilik Denetim Paneli de dahil olmak üzere Google I/O etkinliğinde duyurulan saklılık denetimlerini de birlikteinde getiriyor.

Ayrıyeten Bkz. “HarmonyOS süratle yayılıyor: Bir haftadan kısa müddette 10 milyon aygıta yüklendi”

Android 12 beta 2 ile gelen yenilikler

Duvar kağıdı tabanlı temalar:
Sistem renkleri ve vurgular, duvar kağıdının rengine uyacak biçimde değişiyor.

Zımnilik panosu: Son 24 saat ortasında mikrofona, kameraya ve aygıt pozisyonuna yapılan tüm aramaların sıradan bir vakit çizelgesini gösterecek. Kullanıcılar, uygulamanın niye hassas datalara eriştiğini anlayabilecek ve müsaadelerde daha süratli değişiklik yapabilecekler. Geliştiriciler ise yeni API’lerle uygulamanın hassas bilgileri niye işlediğini açıklayabilme talihine sahip olacaklar.

Mikrofon ve kamera anahtarları ve göstergeleri: Aygıtta bir kamera yahut mikrofon etkinleştirildiğinde görüntülenen durum çubuğuna ilgili göstergeler eklendi. Ayrıyeten bunlara erişimi devre dışı bırakan bir ayar eklendi.

İlginizi Çekebilir Google, Android 12’nin sunum tarihini deklare etti

Güncellenmiş Wi-Fi kullanıcı arayüzü: Yeni panel, İnternet irtibatlarının idaresini sıradanleştiriyor. Artık taşınabilir bilgi ve Wi-Fi için süratli ayarlar tek bir kısımda birleştirilecek. Perdedeki süratli ayarlar kutucuğuna uzun bastığınızda panel açılıyor. Bu kısım daha evvel Wi-Fi olarak isimlendiriliyordu lakin artık İnternet olarak geçiyor.

Pano okuma bildirimi: Metin üzere kopyalanan içeriğe, kopyaladığınız uygulamanın haricinden erişilebiliyorsa, yeni beta sürümü ekranın alt kısmında bir bildirim imajlar. Pano birebir uygulamadan kopyalanır ise bu bildiri görüntülenmez.

Kapatmanın yahut bir daha başlatmanın yeni yolu: Süratli ayarlar menüsündeki yeni bir kapatma düğmesi, güncellenmiş menüye süratli erişim sağlıyor.

Ses denetim paneli: Daha ince bir dizaynla güncellendi.

Akıllı Karşılıklar artık hap halinde değil.

Ayarlar’daki menü açıklamaları geri yüklendi.

Süratli Ayarlar’a akıllı konut aygıtı denetimleri eklendi.

Uygulamalar ana ekrandan kaldırılırken ince ayar yapılabilen kullanıcı arayüzü geldi.

Android 12 işletim sisteminin kararlı sürümünün ise bu yıl Ağustos-Eylül aylarında yayınlanması bekleniyor. Android 12 Beta 2, Google Pixel 3, Pixel 3 XL, Pixel 3a, Pixel 3a XL, Pixel 4, Pixel 4 XL, Pixel 4a, Pixel 4a 5G ve Pixel 5 için mevcut durumda.