‘Zafere götüren bebek’ doğdu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Çiğdem Yılmaz – Ukrayna’nın Mariupol kentinde Rus bombalarının gayesi bir çocuk hastanesiydi. Hastanede tedavi goren onlarca kişi yaralanırken, hastane taarruzun akabinde büsbütün kullanılamaz hale geldi. Yaralılardan biri de 28 yaşındaki gebe Marianna Vişimirskya’dı. Genç bayanın yüzü gözü kan ortasındaki fotoğrafı dehşet uyandırmıştı. Marianna Vişimirskya, dün sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Bebeğe ‘zafere götüren kadın’ manasına gelen Veronica ismi verildi. Marianna’nın İzmir’de yaşayan teyzesi Tatiana Lıubchenko, yeğeninin Türkiye’ye getirilmesi için yetkililerden dayanak istedi. Yeğeninin fotoğrafını toplumsal medyadan nazarann Tatiana Lıubchenko, tasalarını Milliyet aracılığıyla duyurdu.

Lıubchenko, “15 yıldır Türkiye’de yaşıyorum ve eşim de Türk. Lakin ailem Ukrayna’da yaşıyor. Rusya Ukrayna’ya saldırdıktan daha sonra birinci 5 gün bağlantı halinde olabildik sonrasındasında ise bütün irtibat kesildi. 10 gündür ailemden rastgele bir haber alamıyordum. Toplumsal medyada yeğenimin bir fotoğrafını tesadüfen gördüm ve 10 gün daha sonra birinci kere ailemden birilerinin yaşadığından haberdar oldum. Kaldıkları ve vurulan hastane bizim Mariupol’daki konutumuza fazlaca yakın bir yer. Ancak oraya bile saldırmışlar, ailemin başka bireylerinin yaşayıp yaşamadığını bile bilmiyorum” diye konuştu.

‘Sağlıkla büyüsün’

Mariupol’un Rus ablukasının altında olduğunu söyleyen Lıubchenko, “Ailemin yaşadığı Mariupol’un tamamı daha birinci günlerde Rus askerleriyle çevrilmişti. Atağın birinci başladığı günlerde ablamla konuştuğumuzda, ‘Biz yaşıyoruz. Elektrik ve su kahrı var. Yağmur sularını içiyoruz’ demişti. Elektrik olmadığı için jeneratör kullanıyorlardı. daha sonrasında da haber alamadık. Ailemin hayatından telaş ediyorum lakin en epeyce da yeğenim için endişeliyim” diye konuştu. Yeğeninin eşiyle birlikte geçen haziran ayında İstanbul olduğunu söyleyen Lıubchenko: “İstanbul’da ve Bodrum’da daima bir arada tatil yaptık. Eylülde ben ziyaretine gittim. Lütfen buradaki yetkililer sesimi duysun ve Marinna, Türkiye’ye getirilsin. En azından bebeği sağlıklı ortamda büyüsün. Dışişleri Bakanlığı’ndan ve Ukrayna Konsolosluğu’ndan takviye istiyoruz. Rusya, ateşkes konusunda da Mariupol’da yeşil koridor açılmasına olumlu bir karşılık vermedi. Çaresiz, yaralı bir bayanın yanıma getirilmesini istiyorum” dedi.