Vietnam’da COVID-19 salgını büyüyor, üretim riske girdi

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Geçen yılın başlarından itibaren tüm dünya ülkelerinin ağır bir uğraş süreci içerisine girdiğini görürken makul konularda taviz vermeden işi sıkı tutarak uzun bir süre sayıları düşük tutan ülkeler de vardı. Tayvan, Vietnam üzere ülkeler artık tam tersine salgından ağır etkilenmeye başladı.

Vietnam dert yaşıyor

Uzun mühlet dışa bağımlı kalmadan salgın ile gayret etmeye çalışan Tayvan ve Vietnam üzere ülkeler artık ekonomik olarak epeyce zorlanmaya başladı. Bunun sonucunda de önlemler gevşetildi ve virüs de fırsatı kaçırmadı.

İlginizi Çekebilir Samsung yeni fabrikasını Texas’a kuruyor Ayrıyeten Bkz. “ZTE Axon 30 Ultra’nın yüksek kalitede görselleri yayınlandı”

Tayvan’da yaşanan ani hadise artışının bir gibisi Vietnam’da da gerçekleşiyor. Önlemlerin gevşetilmesi ile birlikte olaylarda süratli yükseliş başladı. O denli ki hiç olayın görülmediği günlerden 4000 bin hadisenin üzerine çıkılan günlere gelindi.

Hükümet ülkede bir ortaya gelinen alanları kapatırken restoran ve kafe üzere işletmeler de kapatıldı. Sokağa çıkma yasağı daha sıkı hale getirilirken haliyle üretim tesislerinde de önlemler en üst düzeye çıkarıldı.

Asya’nın değerli üretim üslerinden birisi olan Vietnam’da Apple ve Samsung başta olmak üzere teknolojiden dokumaya bir epeyce dev firmanın ortakları var. Bilhassa Samsung telefon üretiminin neredeyse yarısı bu ülkede gerçekleşiyor ve ulusal hasılanın yüzde 26’sı bu gelirlerden karşılanıyor. Vardiya kümelerinin sayısının azaltılması ve yüz yüze görüşmelerin yasaklanması daha sonrasında bu tesislerde üretim yavaşladı. Yetkililer en az iki hafta bu sürecin devam edeceğini belirtiyor.

Üretimin yavaşlaması haliyle tedarik zincirinin sıkışması ve meblağların artması manasına geliyor. Pandemi önlemlerinin beklenenden daha uzun sürmesi esasen yonga sorunu çeken firmaların bir de üretim sorununa girmesine sebep olabilir. Bu da tüketici açısından hiç de yeterli haber değil.