Umutlu bekleyişin akabinde kahreden açıklama: 41 madenci şehit oldu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
NAMIK DURUKAN- Türkiye evvelki akşam yeni bir maden faciasıyla büyük acı yaşadı. Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ilişkin maden ocağında meydana gelen patlamada 41 madenci hayatını yitirdi. Birinci etapta 26 olarak açıklanan can kaybı, dün ocakta mahsur kalan 15 çalışanın cansız vücutlarına ulaşılmasıyla katlandı. Yakınlarına ait yeterli bir haber almak için bekleyen ailelerin umutlarını sonlandıran resmi açıklamanın akabinde maden
ocağının önünden yükselen feryatlar tüm Türkiye’nin yüreğini dağladı.

3 takımı olayın çabucak akabinde Amasra’ya ulaştı. Giriş ve çıkışı polis denetimine alınan ilçeye girişte hissedilen keskin gaz ve kömür kokusuna ocağa yaklaştıkça acı feryatlar eşlik etti. Ocağın etrafında devletin tüm imkanlarını seferber ettiği gözlendi. Onlarca ambulans, AFAD ve TTK’nın kurtarma takımları, onlarca yardım kuruluşu vakte karşı yarıştıklarının şuuruyla arı üzere çalışıyordu.
Maden alanına sivil araçların girişine müsaade verilmezken Ocağın yakınında içeriden haber almayı bekleyen madencilerin yakınlarına AFAD tarafınca battaniye, yiyecek ve içecek servisi yapıldı.

Kurtulanlar da indi

Saatler ilerleyip, personellerin cansız vücutları çıkarılmaya başlanınca sessiz acı yerini ağıtlara bıraktı. Kurtarma takımlarının ve olaydan kurtulan madencilerin arkadaşlarını yeraltından canlı çıkartmak için eforları sürerken tüm gözler, tahliye asansöründeydi. Asansörün ocaktan her üste çıkışında nefesler tutulmuş biçimde kalabalık o tarafa yanlışsız yöneliyordu. İlerleyen saatlerle bir arada o asansör ya boş ya da cansız vücutları taşır hale geldi.

‘Sağ bekliyoruz’

Ocak yanında kurulan çadırda kaygılı bekleyiş ortasında olan genç kız, “kimi bekliyorsun” diye sorarken, gözünden yaş süzülen bayan, “Oğlumu bekliyorum. Daha 22 yaşındaydı” diyerek umudunu sonuna kadar koruyacağını söylemiş oldu. Ocağın az ötesinde oğlunu bekleyen babaya kardeşi ocakta bulunan bir genç, sarılıp “Umudunu koru, onları sağ bekliyoruz” diyerek moral veriyordu.. Babanın dudaklarından ise “Keşke kendisini nazaranbilseydim ve bugün işe gitme deseydim” kelamları dökülüyordu. Kurtarma çalışmasından çıkan personele “Aşağıda son durum nedir” diye soran baba, “Öner’in babası mısın?” karşılığını aldı. Baba, “Umut yok değil mi?” diye aslında hâlâ umutlu olduğunu tabir ederken, kurtarma grubundaki personel, sessiz bir biçimde babanın yanından ayrıldı.

Feryatlar yükseldi

Sabaha karşı şehit sayısının 26’ya ulaştığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafınca belirtildi. Kısa müddet daha sonra Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca sayının 28’e ulaştığını duyurdu. Dün öğlen saatlerinde bilanço ağırlaştı. Soylu can kaybının 40 olduğunu söylemiş oldu. Son açıklama ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan 41 madencinin hayatını yitirdiğini bildirdi. Soylu’nun açıklamasından itibaren aslına bakarsanız ailelerin umutlu bekleyişleri sona ermiş, umut yerini feryat ve gözyaşlarına fazlacatan bırakmıştı. Eşinin ölüm haberini alan bayan, “Ömer’im seni bu durumda mı gorecektim. Ben gün yüzü gördüm, sen görmedin” diyerek ağlarken, bir öbür bayan kardeşi için “Seni konutta bekliyorduk, konutumuzun direği gitti” diyerek baygınlık geçirdi.

yaşamını kaybeden Yasin Çelik’in toplumsal medya hesabından yaptığı “Güneşi bakılırsabilmek için karanlığı kazıyoruz” paylaşımı yürekleri dağladı. Berkay Pınaroğlu, Enes Aydın, Ercan Akdeniz, Fikret Kansız, Sabri Akdere, Murat Öztan, Suat Demirkıran, Emrah Kaya, Mustafa Can Yıldırım, Okan Akgün, Yusuf Özerkan, Öner Yıldız da hayatını yitirenler içinde.

‘Onsuz hayatın manası kalmadı’

Şehit Yusuf Özerkan’ın eşi Nurgül Özerkan acısını şu biçimde lisana getirdi: “Emekliliğine bir yıl kalmıştı. Heyecanla emekli olmayı bekliyordu. ‘Emekli olunca artık çalışmayacağım’ diyordu. Başımızı sokacak bir meskenimiz iki çocuğumuz vardı. Gece saat 24’te konuta geliyordu. Ocaktan ekmek yiyorduk; buna da şükür diyordu. Artık onsuz hayatın bir manası kalmadı.”

‘Keşke ben ölseydim’

Şehit Öner Yıldız’ın babası İsmail Yıldız da çabucak hemen oğlunun acı haberini almadan evvel Milliyet’in sorularını yanıtlamıştı. “Ben de senelerca madende çalıştım. Oğlumun yaşadığı olayın birebirini ben yıllar evvel yaşadım” diyerek kelama başladı. Baba Yıldız, “1992 yılında grizu patlamasında 5 kişi vefat etmişti. bu biçimde oğlum dünyaya çabucak hemen gelmemişti. Kendisinin yaşadığına inanmak istiyorum. Umudumu yitirmiyorum. O ortada bir boşlukta kaldıysalar şayet, talihleri var. Mucize bekliyoruz. Oğlum evli iki çocuk babası. Daha epeyce genç” diyordu. Acı haberin akabinde ise “Bizim yazgımız bu. 1992’de yaşanan kazada keşke ben ölseydim, bu günleri görmeseydim” demekle yetindi.

‘İkinci faciayı su torbaları önledi’

Ocaktaki patlamadan sağ kurtulan Hüseyin Poyraz isimli emekçi o sırada yaşanan can pazarıını ve daha sonrasını anlatırken o anı yaşar üzereydi. Poyraz o anları şu biçimde aktardı:

“Saat 18.15’te patlama oldu. Ben maltada dururken patlamanın tesiriyle 2-3 metre savruldum. Toz duman ortasında kaldık. Biz ön sırada olduğumuz için çabuk toparlanıp kurtulmayı başardık… Patlama sesi daha sonrası alevler bize kadar geldi. İki dakika geç kalsaydık, yanabilirdik. Ayak kısmında bulunan yangını söndürmek için bulundurulan poşet sular alevle temas edince patladı ve alev bir anda söndü. Şayet o su olmasaydı ben ve kurtarma takımındaki arkadaşlarımız kurtulamazdı.

Kendimize geldikten daha sonra mahsur kalan arkadaşlarımızı kurtarmak için tekrar ocağa indik. Ocağa pak hava verildikten daha sonra aşağı inerek eksi 300 metrede arkadaşlarımızın cansız vücutları ile karşılaştık. O sırada kendimden geçer üzere oldum. daha sonra toparlanıp dışarı çıktım pak hava aldım. Bir iki saat daha sonra yine ocağa indik. Zonguldak’tan gelen arkadaşlarımız da yardım etti.

‘5 yaralının durumu ciddi’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, patlamada yaralanarak Sıhhat Bakanlığı’na ilişkin ambulans uçaklarla Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ne getirilen yaralıları ve yakınlarını ziyaret etti. Ziyaretinin akabinde açıklama yapan Koca “Bartın’da şu an takip edilen 3 hastamız var. 2 yahut 3 gün içerisinde tabucu edebiliriz. Erken saatlerde durumu önemli olan 6 hastamızı süratle uçak ambulansla yanık merkezine getirdik. 6 hastamızın 5’inin durumu önemli, teneffüs aygıtına bağlı. Bir hastamızın nakli yapıldığında kalbi durduğu ve canlandırdığımız bir hastamızdı. Düne göre uygun fakat ciddiyetini koruyor. Birinci 4 günün kritik olduğunu, arkadaşlarımızın hassasiyetle takip ettiklerini söyleyebilirim” dedi. İSTANBUL/DHA

‘Sistemler yeniydi’

Facianın niçinlerini belirlemek için çalışmalar devam ederken, ocakta çalışan personeller, bütün ekipmanlarının atex sertifikalı olduğunu, ocakta metan gaz dedektör sistemleri bulunduğunu söylemiş oldu. Dört yıl evvel tüm bu sistemlerinin yenilendiğini söyleyen emekçiler, “niçin kaynaklandığını söylemek şu an için fazlaca erken, içerisi şu an yanmaya devam ediyor” diye konuştular. Tıpkı vardiyada fakat ocak haricinde çalışan Ferhat Dönmez şunları anlattı: “Metan dedektör sistemi ikaz verdi ikazdan birkaç dakika daha sonra da patlama yaşandı. İhtar ve patlama içindeki vakit dilimi epey kısa olduğu için içerideki arkadaşlarımızın çıkmalarına fırsat kalmadı. Biz saat 16.00-24.00 içinde çalışıyoruz ve bizim çalıştığımız vardiya üretim vardiyası, yalnızca bu vardiyada dinamit patlatılıyor ancak hazır olduğunda dinamitler patlatılıyor.” ÇİĞDEM YILMAZ/ BARTIN

Bir ay daha sonra baba olacaktı

Maden şehidi Selçuk Ayvaz’ın cenazesi Uğurlar köyünde uğurlandı. İki çocuk babası Ayvaz’ın eşi Elif Ayvaz’ın bir ay daha sonra bir oğlunun doğacağı öğrenildi. Ayakta durmakta zorlanan Elif Ayvaz öbür iki çocuğuna sarılıp gözyaşı döktü.

‘Çok gençtin yavrum’

27 yaşındaki Okan Akgün 2 çocuk babasıydı. Ahatlar köyüne getirilen cenazesi ağıtlarla karşılandı. Baba Hüseyin Akgün, “Oğlum bu vefat sana yakıştı mı artık? Daha fazlaca gençtin
yavrum. Vefat sana yakışmadı” diyerek ağladı.