Ukrayna’dan 2 çocuğuyla gelen Tasia: Bombalar başımızın üzerinden geçiyordu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Rusya’nın askeri harekatını sürdürdüğü Ukrayna’da bulunan Türkler ile başka ülke vatandaşlarının tahliyeleri sürüyor. Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği’nin tertibi ile tahliye edilenler, Edirne’den Bulgaristan’a açılan Kapıkule Hudut Kapısı’ndan ülkeye giriş yapıyor. Türkiye’ye gelen ve gidecek yerleri olmayanlar, Vilayet Göç Yönetimi’nce misafirhanelerde ağırlanıyor.

‘ZOR KAÇTIK’

Ukrayna’nın Kamyanets-Podilski kentinden 2 çocuğu ile gelen Tasia Andrusevych (38), kentten çıkarken güç anlar yaşadıklarını anlattı. Andrusevych, “Rus askerleri kentimize girmişti, epey güç kaçtık. Akrabalarım bulunduğum alandan kaçmama yardımcı oldu. Çocuklarla kaçmak hayli güç oldu çabucak sonrasında Türk otobüsleri ile tahliye edildik. Savaştan sıkıntı kaçtık, bombalar başımızın üzerinden geçiyordu, Rus askerlerin saldırısı niçiniyle” dedi.

Türkiye’nin Ukrayna vatandaşlarına da yardım ettiğini duyduğunu ve internet üzerinden müracaat yaparak Türkiye’ye geldiğini anlatan Andrusevych, “Türkiye’nin Ukrayna vatandaşlarına da yardım ettiğimi duydum ve çabucak internet sayfasından müracaat yaptım akabinde 3 gün ortasında buraya Türkiye’ye geldim. Annem, babam ve kardeşlerim Ukrayna’da kaldı. Orada savaşa katılanlara yemek yapıyorlar. Ben artık İzmir’e gidiyorum, orada arkadaşlarımın yanında kalacağım. Türkiye’ye fazlaca teşekkür ederim, bizi kurtardı” diye konuştu.

‘KOMŞUMUN ARACI BOMBALANDI, 2 ÇOCUĞU ÖLDÜ’

Ukrayna’nın başşehri Kiev’den gelen Svitlana Surova da Rusya’nın bombalaması kararı komşusunun arabasında 2 çocuğunun öldüğünü söylemiş oldu. Akınlarda 3 gün metro istasyonunda beklediğini aktaran Surova, “Yaşadığım kentte 2-3 gün epeyce bombalama oldu ve biz metro istasyonunda bekledik, ondan sonrasında çocukları alıp kaçtık ve Türk otobüsleriyle tahliye olduk. Türkiye Cumhuriyeti’ne epey teşekkür ediyorum. Bize yardım ettiği için minnettarım. Oğlum ve kızım Kiev’de kaldı, çıkamadılar oradan. Askerlere yemek taşıyor ve yardım ediyorlar. Komşum olan aile 2 çocuğu ile bir arada otomobil ortasında ilerlerken Rusya’nın bombalaması kararı çocukları öldü. Komşum eşi ile bir arada hastaneye tedaviye alındı. Çocukların yaşı küçüktü, 12 yaşlarındaydılar. Rusya hayli kötülük yapıyor bize. Bir an evvel savaşın bitmesini istiyorum. Ben artık Gaziantep’te yaşayan kız kardeşimin yanına gidiyorum. Türkiye’ye epeyce teşekkür ediyorum, bize fazlaca yardım ediyor” dedi.

Tahliye edilen başka Ukrayna vatandaşları da Türkiye’nin sayesinde mahsur kaldıkları kentlerden kurtarıldıklarını anlattı. (DHA)