Türkiye’de 4’üncü sanayi ihtilalini başlatan projeye TÜBİTAK’tan 15 milyon TL takviye

Manolya

Global Mod
Global Mod
MİLTEKSAN CNC Teknoloji ve Denetim Sistemleri Sanayi A.Ş., Türkiyede dördüncü sanayi ihtilalini başlatacak en temel bileşen olan yeni kuşak 5 eksenli CNC denetim sistemleri ve dijital ikiz platformunu yerlileştirecek. TÜBİTAK, yerli ve ulusal imkanlar ile dijital dönüşümü sağlanmış akıllı makinaların üretilmesini sağlayacak projeye, 15 milyon TL’lik takviye sağlayacak.

SAHA İSTANBUL kümelenmesi liderliğinde “Milli Teknoloji Hamlesi” vizyonuyla, alanında uzman 11 firmanın (Akım Metal, BCD Teknik, Bites, Melina Aero, Mobilgi, Pavotek, Simsoft, Simularge, Solid CNC, Usel Makine, Wat Motor ) iştiraki ile kurulan MİLTEKSAN CNC Teknoloji ve Denetim Sistemleri Sanayi A.Ş., ulusal makine kesiminin ve dördüncü sanayi ihtilalinin en temel bileşeni olacak yeni kuşak CNC denetim sistemlerinin yerlileştirileceği projeyi hayata geçirecek. Yerli ve ulusal imkanlar ile dijital dönüşümü sağlanmış akıllı makinaların üretilmesini sağlayacak projeye TÜBİTAK tarafınca 15 milyon TL’lik takviye sağlanacak.

ÖZEL BÖLÜM VE AKADEMİ BİRLİKTE HAREKET EDECEK

MİLTEKSAN İdare Şurası Lideri Ali Fazıl Böyet, sayısal denetimli tezgahların imalat sanayiinin kalbinde yer aldığını belirterek, bu sistemlerin yerlileşmesi ile, teknolojiyi üreten makinalarda dışa bağımlılığın azalacağını, Dünyada giderek yaygınlaşacak akıllı makinalar ve karanlık fabrikalar konsepti için de değerli bir adım atılmış olacağını söz etti.

MİLTEKSAN A.Ş. Genel Müdürü Prof. Onur Tunçer ise, Türkiye’nin kalkınmasında değerli rol oynayacak bu projede özel bölüm ve akademinin bir arada hareket edeceğini ve Prof. Dr. Yusuf Altıntaş’ın da projede fiilen bakılırsav aldığını belirtti. Prof. Tunçer, “Milli endüstrimizin lokomotifi olan makine sanayimizi, MİLTEKSAN tarafınca gerçekleştirilecek teknoloji ve inovasyon projeleri öncülüğünde kalkındırıp, dünyanın sayılı ekonomileri ortasına sokma gayesiyle çalışmalara devam ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin gereksinim duyduğu kritik mamüllerin yüzde 100 yerli imkanlarla üretilmesini sağlamak maksadıyla TÜBİTAK tarafınca desteklendiklerini de belirten Prof. Tunçer, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Bu fırsatı en âlâ biçimde kullanabilmek ismine ağır bir çalışma içerisindeyiz. Yaklaşık bin 500 dolar/kg ihracat kıymetine sahip büyük oranda yazılım içeren yüksek teknoloji eseri 5 Eksen CNC Denetim Üniteleri ile ülkemiz için önemli bir katma bedel sağlayacak olmanın da heyecanını yaşıyoruz.”

2023 YILINDA PAZAR SUNULMASI HEDEFLENİYOR

SAHA İSTANBUL bünyesinde MİLTEKSAN’ın kuruluşu ve Makine Komitesi çalışmalarını yürüten MİLTEKSAN İdare Heyeti Lider V. Dr. Uğur Şimşir’de, “Türkiye’de dördüncü sanayi ihtilalini fiilen başlatan bu projenin birinci eserini 2023 yılında pazara sunmayı hedefliyoruz. Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’na kuruluş basamağından itibaren sağladıkları dayanaklar için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı