Televizyon savaşları

Hi-Lev

New member
Teknoloji devlerinin akıllı telefon, tablet üzere alanlardaki rekabeti televizyonlarda da son süratle devam ediyor. Son yenilikler yardımıyla televizyonlar artık bir şeyler izlediğimiz aygıtlar değil. Şirketlerin birçoğu son teknolojik yeniliklerini TV’lerde kullanarak rekabet avantajı sağlamaya çalışıyor. Onlar artık, telefon üzerinden denetim edilen, toplantı yapılabilen, akıllı mesken sistemine entegre, sesle denetim edilen özelliklere sahip.

HER ŞİRKET ÖBÜR BİR ÖZELLİK İLE REKABETİN İÇİNDE

Hal bu biçimde olunca tüketicilerin de aklı karışıyor. Çabucak her firma eserinin kendine mahsus bir işlevi bulunurken, ekran özelliği, renk ayrımı üzere konularda da birbirinden ayrılıyor. Satışlarda orta seviye modellerin hakimiyeti sürerken, son yenilikleri takip eden teknoloji tutkunlarının bu modelleri yakından takip ettiğini söyleyebiliriz. Farklı donanımdaki akıllı TV’lere sinema ve spor severler daha fazla ilgi gösteriyor.

ÜST SEGMENT 140 BİN LİRAYI BULUYOR

Üst segment televizyonların 50 bin ila 140 bin içinde değiştiğini belirtmek gerek. Her aygıta yeni özellikler yüklendikçe tüketicilerin başı karışsa da, üst kategoriden bir süre uzak kalacağız üzere görünüyor. 140 bin lirayı bulan fiyatlarıyla, son teknoloji TV’lerden fazla, daha makul sayılardaki uygun fiyat yelpazesine yönelmekte yarar var. Şayet akşamları meskende TV keyfi yapanlardansanız, akıllı özelliklerini daima kullanmayacaksanız başınızı karıştırmaya gerek yok diyebiliriz. bir daha de meraklısına akıllı TV’lerin birtakım işlevlerini sizler için derledik. Bu sayede hem takip ettiğimiz eseri daha güzel tanıyabilir ve ona göre seçim yapabiliriz. Markaların televizyon savaşında son senelerda QLED ve OLED özellikleri öne çıkıyor.

QLED VE OLED AYRIMI NEDİR?

Çoğumuz manasını bilmesek de bu teknolojiye sahip aygıtlar içinde kararsız kalıyoruz. QLED TV, LED ışığını kuantum nokta renk filtreleri aracılığıyla aktararak saf renk üreten kuantum nokta teknolojisini kullanıyor. OLED teknolojisi, renk oluşturmak için ışık kaynağı olarak organik LED’ten yararlanıyor. Kuantum özelliklerinden dolayı, QLED TV’ler, parlaklık açısından kıymetli avantajlara sahip. Örneğin, Samsung 214 Ekran Uydu Alıcılı Smart 8K Ultra HD Neo QLED TV’yi piyasaya sürdü.

AKILLI TV’LER HAYATIN İÇİNDE

Son devirde, teknoloji şirketleri akıllı TV üretimine yönelmiş durumda. Sesle denetim edilenler yanında cep telefonunuzdaki uygulama ile müzik ve sinema sistemlerini yönetebiliyorsunuz. TV’yi açıp kapatmak, sesle denetim etmek için Android ve IOS uygulamalarını yüklemeniz kâfi. Bunun yanında, firmalar, konuttan çalışanları da düşünmüş. Örneğin, LG TV’ler artık Uzaktan Toplantı (RemoteMeeting) özelliği aracılığıyla telekonferansı destekliyor. Bir tablet yahut PC’ye gereksinim duymadan toplantılara basitçe katılmak ve 100 şahsa kadar iştirakçiyi büyük ekranda görüntülemek mümkün.

4K özelliği dikkat çekiyor

Son vakit içinderda sıkça duyduğumuz özelliklerden biri de 4K. OLED VE QLED ayrımına bakılırsa daha sıradan bir manası var. 4K daha net, gerçekçi ve renk ayrımını sunan TV manasına geliyor. Bu, yatay olarak 3840 ve dikey olarak 2160 piksel bulunan TV’nin yaklaşık 8,3 milyon toplam piksele sahip. 4K’larda fiyatın düşmesini beklerken, piyasaya 8K’ların çıktığını söylemek gerekiyor.