Tarihi Beylerbeyi Hamamı satışta

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Üsküdar Yalıboyu Caddesi’ndeki 1. Abdülhamid Han tarafınca 1778’de Rabia Sultan ismine yaptırılan Beylerbeyi Hamamı, pay sahipleri tarafınca 48 milyon liradan satışa çıkarılıyor. Tarihi hamam, 4 yıkanma, 14 giyinme odasıyla 698 metrekare net alana sahip. Onarım projesi 6 No’lu Muhafaza Konseyi tarafınca onaylanan, ikinci derece tarihi eser statüsüne sahip Beylerbeyi Hamamı’nın bir devir Müzeyyen Senar, Huysuz Virjin üzere ünlü sanatkarları da ağırladığı biliniyor. Hamamın 19 pay sahibinden Yüksel Bal, “Hamam dedem tarafınca 1964’te alınmış. bu biçimde 3 yaşındaydım. O günden bugüne evvel dedem daha sonra babam ve amcam 2012’ye kadar çalıştırıldı. 5-6 yıl da ben yönetim ettim. 1993’e kadar buraya pazar da dahil günlük 150 kişi geliyordu. Son vakit içinderda günde 5-10 şahsa düştü” dedi.

Kına, düğün

Beykent Üniversitesi’nden Anıt Müdafaa ve Bakım Uzmanı Doç. Dr. Gamze Kaymak Heinz, “Osmanlı mimarisini yansıtan bir eser. Tüm dünyada ismini duyurmuş bu hamamın bir örneği. Ülkü olan, yapının özgün fonksiyonunu devam ettirmesi. 2 nesil daha sonra tahminen de çocuklarımız ya da torunlarımız yalnızca kitaplardan öğrenecekler” bilgisini verdi. Gayrimenkul danışmanı Yasin Gülşener ise 244 yıldır var olan hamamın ikinci sınıf bir tarihi eser olduğunu, “Hem ticari olarak, restoran olarak kullanılabilir. Düğün, kına tertiplerinde kullanılabilecek biçimde kıymetlendirilmesi kelam konusu olur. Şu anda 48 milyon liradan satıştayız” dedi.