Şikayetler arttı: Bir kripto vurgunu daha!

Severus

Global Mod
Global Mod
Dünya üzerinde tesir alanı artmaya başlayan ve süratli yükselişinin akabinde bir müddetdir bedel kaybı ile kullanıcılarının muzdarip olduğu kripto para piyasasında, Türk kullanıcıları endişelendiren bir gelişme yaşandı. Argümanlara göre; Türkiye’de faaliyet gösteren bir kripto para borsasında, hiç bir münasebet gösterilmeden kullanıcıların hesapları kapatılıyor, paralarına el temalıyor. Hususa ait şikayetlerin artması üzerine savcılık tarafınca soruşturma başlatıldı.

MAĞDUR SAYISI ARTIYOR

TRT Haber’de yer alan habere nazaran; Türkiye’de faaliyet gösteren bir kripto para borsasında “Hesabınız alım satım sürecine kapatılmıştır” uyarısı ile karşılaşanların sayısı her geçen gün artıyor.

Mağdurlardan Yusuf Balcı, “Geçen sene şubat ayından mayıs ayına kadar süreçler yapıyorduk. Para yatırma, çekme, alım satım yapıyorduk. Hiç problem yoktu derken mayıs ayında birden hesabımızı kapattılar” dedi.

Ortada hukuksal bir müddetcin olmadığını belirten Avukat Derya Özyurt şunları söylemiş oldu:

“Burada parayı yatırdıktan daha sonra, paranın ölçüsü üçe, dörde katlandığında siz sisteme girip paranızı nakite çevirmek, geri almak istiyorsunuz. Lakin sistem bir bloke gösteriyor. Firmayla irtibata geçtiğinizde firma size paranızın savcılık sonucuyla el konulduğunu, bu niçinle paranızı size ödenemeyeceğini bildiriyor. Ortada ne bir savcılık sonucu var ne de türel bir müddetç var.”

‘TEHDİT EDİP PARAMIZA EL KOYDULAR’

Komisyonsuz süreçle müşteri çekiyorlar. Kurdukları referans sistemi yardımıyla arkadaşlarını borsaya davet etmeye teşvik ediyorlar. bu biçimdece kullanıcı sayıları da sisteme giren para da her geçen gün artıyor.

Mağdur Eren Yıldırım ise yaşadıklarını şöyleki anlattı:

“Ben arkadaşlarımı tabiiki de bu borsaya yönlendirdim. Kurulsuz süreç vaat ediyorlardı. Lakin ondan sonrasındasında benim ve arkadaşlarımın organize olarak iş yaptığını, organize kabahat örgütlüğü üzere alakası olmayan suçlamalarla, ithamlarla bizim hakkımızda cürüm duyurusunda bulunacaklarını söyleyip paramıza el koydular.”

PARASINI ÇEKEMEYENLER NE YAPACAK?

Yeni bir Thodex olayı yaşamaktan korkan yatırımcılar şikayetçi oldu. Bunun üzerine kelam konusu kripto para borsası hakkında soruşturma başlatıldı.

Avukat Özyurt, mağdur olan vatandaşların bulundukları ikametlerin olduğu yerdeki cumhuriyet başsavcılıklarına başvurarak nitelikli dolandırıcılıktan, itimadı berbata kullanma hatasından müracaatlarda bulunabileceklerini söylemiş oldu.