Sezgin Baran Korkmaz hangi bakanın elinden plaket aldı

Libero

New member
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, memleketler arası kara para aklama suçlamasıyla aranan Sezgin Baran Korkmaz 15 Ekim 2020’de Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un elinden plaket aldı.

Sözcü muharriri Aytunç Erkin, Bakan Selçuk’un plaket verdiği tarihe dikkat çekti.

Erkin’in yazısının ilgili kısmı şöyleki:

Tarih 15 Ekim 2020…

Kafkas Haber Ajansı’nın haberini okuyalım: “… Yaşayan Okullar Projesi kapsamında ülke genelinde 23 mimarlık ve mühendislik projelerinin tamamının sponsoru olan SBK Holding İdare Şurası Lideri Sezgin Baran Korkmaz’a Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafınca plaket verildi. Son birkaç gündür medyada yer alan haberler niçiniyle buruk sevinç yaşadığını tabir eden Korkmaz, çıkan dedikodular ve palavra yanlış haberler karşısında şaşkınlığını gizleyemediğini söylemiş oldu.”

Buraya kadar sorun yok! Sonuçta, hayırsever bir iş insan okul projesine sponsor oluyor. Pekala sorun nerede? Anlatayım…

Bu plaketten 16 gün önceye dönelim…

Tarih 30 Eylül 2020… Sezgin Baran Korkmaz’ın da ortalarında bulunduğu 14 kişi hakkında, “kara para aklama” cürmünden yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 30 Eylül’de şirketlerinin tüm mal varlıklarına el konulması için 10’uncu Sulh Ceza Hakimliği’ne talepte bulundu. Önlem sonucu “suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesini” düzenleyen 5549 sayılı yasa uyarınca alındı. Çarpıcı bilgi ise… Hakimliğin sonucunda atıf yaptığı 5549 sayılı yasanın 17. unsuruydu. El koyma başlıklı 17’inci hususta, “… Aklama ve terörün finansmanı kabahatinin işlendiğine dair kuvvetli kuşku bulunan hallerde 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 128’inci unsurundaki yönteme göre mal varlığı bedellerine el konulabileceği karar altına alınmıştır” deniyor.

SBK’nın mal varlığına ne vakit el kondu? 30 Eylül’de… Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, SBK’ya ne vakit plaket verdi? 15 Ekim’de!

SORU ŞU: Bakan Selçuk, SBK’nn mal varlığına el konulduğunu bilmiyor muydu? Danışmanları ya da devletin kurumları Bakan Ziya Selçuk’u uyarmadı mı? Çünkü…

Dün yazdım…

Tarih 5 Kasım 2020… MASAK, SBK’yla ilgili ‘aklama kabahatine yönelik bir tespit bulunamadı’ değerlendirmesini yaptı ve bir ‘el’ harekete geçti.

Tarih 6 Kasım 2020… İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine SBK Holding’le ilgili el koyma sonucunı kaldırdı. MASAK’ın 5 Kasım günlü yazısına atıf yapan hakimlik kararda şu cümleleri kurdu: “… Önlem kararlarının devamının ölçülü olmayacağı ve mağduriyete sebep verileceği kanaatine varıldığından… Tüm önlem kararlarının kaldırılmasına…”

Tarih 17 Kasım 2020… İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Kasım’da, Sezgin Baran Korkmaz’ın ‘adli kontrol önlemlerinin kaldırılması’ talebinde bulundu. İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği de şu sonucu verdi: “… İsimli denetim sonucunın kaldırılması talebinin kabulüne… İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 30 Eylül 2020 tarihindeki ‘yurt dışına çıkamamak’ halindeki isimli denetim önleminin kaldırılmasına…”

Yani… Sezgin Baran Korkmaz artık özgürdü…

SORU ŞU: Mal varlıkları üstündeki önlem 6 Kasım’da, isimli denetimi 17 Kasım’da kalkan SBK’ya 15 Ekim’de plaket veren Bakan Ziya Selçuk kime ödül verdiğini bilmiyor muydu? niye uyarılmadı?

SBK için kim/ler devreye girdi?

SBK’yla ilgili 14 Nisan 2021’de, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameyi de hatırlamakta yarar var. İddianamede, MASAK tarafınca 28 Eylül 2020 tarihinde savcılığa tahlil raporu gönderildiği, raporda şüphelilerden Sezgin Baran Korkmaz’ın çevresinde bulunan şahıslarla ortak hareket ederek, Amerika’daki irtibatları sayesinde elde ettikleri haksız hasılatları hayli sayıda banka süreciyle kurmuş oldukları yahut yetkilisi oldukları şirket hesaplarına aktardıkları açıklandı.

MASAK’ın hazırladığı tahlil raporunun tarihi 28 Eylül 2020… daha sonrasında, yeni bir MASAK raporu olduğu basına yansıdı ve SBK ‘özgürleşti’!

SORU ŞU: Pekala kim ya da kimler Sezgin Baran Korkmaz için devreye girdi?