Şansını ABD'de deneyen ve şimdi Japon yemeklerinin şefi olmayı başaran Meksikalı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
MIAMI, ABD —

On yıldan biraz daha uzun bir süre önce Meksikalı Yair Gaona, memleketindeki gastronomi eğitimini tamamladıktan sonra şansını Amerika Birleşik Devletleri'nde denemek için çantalarını topladı. Çok düşünceli bir karardı. “Gerçek şu ki, yaklaşık 12 yaşımdan beri kendime her zaman Meksika'dan ayrılıp başka bir ülkede yaşamak istediğimi söyledim. İspanya beni çoğunlukla dil nedeniyle çok aradı ve bu kadar zorluk çekmeyeceğimi düşündüm” dedi.

Ama sonunda komşu ülkeyi tercih etti ve orada “şüphesiz, dünyanın her yerinden çok sayıda iyi restoran ve çeşitli kültürlerin bulunduğunu” ve bu ülkenin kapılarını açacak olan Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat etmeyi organize etti. yeni Dünya.

“En iyi restoranların Amerika Birleşik Devletleri'nde olduğunu düşünüyorum ve bu beni buraya gelmeye, daha iyi bir hayat aramaya motive etti, ama aynı zamanda beni öğrenecek çok şey de motive etti çünkü işimde iyi olmak istiyordum ve sanırım bu Yair Gaona şöyle açıklıyor: Aztek ülkesinde şefler bir şeyler öğretmekte zorlanıyor çünkü bazen işlerini ellerinden alacağınızı düşünüyorlar.

Meksikalı şef Yair Gaona, Meksika'da gastronomi eğitimini tamamladıktan sonra şansını Amerika Birleşik Devletleri'nde denemeye karar verdi.
Kimsenin İspanyolca konuşmadığı bir kasaba

Oregon eyaletinin Seaside adlı, nüfusu yaklaşık 6.000 olan küçük bir sahil kasabasına yerleşti. Daha sonra işyerinde ilerlemesine yardımcı olacak bir beceri olan Japon mutfağını gerçekten öğrenmeye orada başladı.

En büyük korkularından biri dildi, çünkü “o kasabada çoğunluk yalnızca İngilizce konuşan insanlardı.” “İlk başta benim için biraz zordu ama sonunda sanırım en iyi İngilizceye sahip olmadığımı fark ettim ama eğer tavrınız varsa, sorular sorun, bunları müşterilere aktarın, o zaman sorun daha az olur.” diyor.

O zamanlar 17 yaşındaydı ve Amerika Birleşik Devletleri'nde reşit olma yaşı 21 ve üstü olduğundan boş zamanlarında pratikte pek fazla seçeneği yoktu.

Genç adam, “Yapacak hiçbir şeyim yoktu, bu yüzden boş günlerimde ücretsiz suşi yapmayı öğrenecektim, ama en azından öğreniyordum ve sevdiğim şeyin bu olduğunu gördüm” diyor genç adam, bir gazeteye verdiği röportajda. Amerikanın Sesi.

Gaona, Oregon'daki küçük bir sahil kasabasına yerleşti ve burada Japon mutfağını öğrenmeye başladı.
“Kendimi şanslı bir çocuk olarak görüyorum.”

Kendini şanslı hissettiğini itiraf ediyor çünkü gelir gelmez üzerinde çalıştığı bir konuda mutfakta çalışmak üzere işe alınmıştı. “Gerçekten buna başlayan birçok insan bunu bulaşık yıkayarak veya hazırlık yaparak yapıyor ve oradan basamakları atlayarak çıkıyorsunuz ve yukarı çıkıyorsunuz” diyor, “mutlu” çünkü sevdiği şeye “varacak kadar şanslıydı”.

Zaman geçtikçe Miami, Florida'ya ulaşmayı başardı ve burada gastronomi dünyasındaki hedeflerine ulaşmaya devam etti. Japon kültürüne ve mutfağına giderek daha fazla ilgi duyduğunu fark etti. Kendi ülkesinden tacos veya diğer yemeklerle yapmaktan ziyade bu tür mutfak sanatını keşfetmeyi tercih etti çünkü “daha az sıkıcıydı.”

“Bana çok ilginç bir hikaye gibi geliyor ve suşi yapımının geleneksel bir mutfakta olabileceği kadar monoton olmadığını hissediyorum” diye yorumluyor.

Meksikalı şef, geleneksel mutfak ile suşi hazırlığı arasındaki farkı vurguluyor ve ikincisini daha az monoton ve daha ilginç buluyor.

Birkaç aydır Güney Florida'da yeni açılan ama New York'ta 5 lokasyonu bulunan ödüllü restoran Kissaki'nin şef ekibinde yer alıyor.

“Yemekler muhteşem ve pek çok restoranda çalıştıktan sonra, yanılma korkusu olmadan şunu söyleyebilirim ki burası, ürünün fiyatından çok satın aldığı şeyin kalitesine önem veren restoranlardan biri. diye detaylandırıyor 31 yaşındaki şef.

“Amerikan rüyasını gerçekleştiriyorum”

Sonuçta, her zaman “iyi bir restoranda olmayı” ve “çalışıyormuşum gibi hissetmemeyi” arzuladığı için, bir şekilde “Amerikan rüyasını gerçekleştirdiğini” hissediyor.

Gaona, dil engeline ve gençliğine (17 yaşında) rağmen, öğrenme ve ilerleme fırsatına minnettar olarak başından beri mutfakta çalıştı.

“Mutfakta olmak çok farklı, bu da çok güzel ama mutfakta ocaklı sıcak bir odadasınız ve bütün gün gördüğünüz tek kişi iş arkadaşlarınız. Bu yüzden suşi kısmında daha az monoton bir durum olduğunu düşünüyorum” diye açıklıyor Gaona, en sevdiği şeyi yaptığı için “12 saatten fazla ayakta durmayı” dert etmiyor.

“Birisi beğenmezse gerçekten biraz zor olabilir ama eğer seviyorsanız balık kesmek, hazırlık yapmak, müşterilerle konuşmak zaman çok çabuk geçiyor…” diye ekliyor.

Kaliteli bir restoranda çalışarak ve tutku duyduğu şeyi yaparak Amerikan rüyasını gerçekleştirdiğine inanıyor.

Miami Beach'in göbeğinde, South Beach'te çalıştığı restoranda yeni bir iş gününe hazırlanırken, babasının onun nasıl bir mutfakta çalıştığını hâlâ anlamadığını anlatırken bir gülümsemeye başlıyor. “Babam insanların nasıl çiğ balık yiyebildiğini hala anlamıyor, hiç yemedi” diye şakalaşıyor ve babasının tipik Meksika yemeği olan “tacos”unu saklamayı tercih ettiğini belirtiyor.

Hayalini gerçekleştirmek için “birçok fedakarlık” yapması gerektiğini itiraf ediyor. “Ailenizi, arkadaşlarınızı bırakıp, tüm hayatınızı geride bırakıp yeni bir hayata başlamak” diyor ve “En iyi şeyleri başarmak için her zaman bir fedakarlık yapmak zorundasınız, çünkü bunun güzel bir ödülü var” diye vurguluyor.

Amerika'nın Sesi ile bağlantı kurun! YouTube kanallarımıza, WhatsApp'a ve bültenimize abone olun. Bildirimleri etkinleştirin ve bizi Facebook'ta takip edin, X ve Instagram.