PGA Tour ve Liv Golf birleşmesi nasıl başarısız olabilir?

SmokePlumes

Active member
Golf büyük anlaşması – PGA Turu ile Suudi Arabistan’ın egemen servet fonu arasında önerilen bir ortaklık – normalde ne kadar büyük anlaşmalar yapılmazsa.

Beş taraflı bir çerçeve anlaşmayla sonuçlanan müzakerelere neredeyse hiçbir dış bankacı veya avukat dahil olmadı ve PGA Tour yönetim kurulu sınırlı girdi sağladı. Orijinal anlaşma birkaç bağlayıcı madde içeriyordu ve varlıklara hiçbir değer atfetmiyordu. PGA Tour komiseri Jay Monahan’ın belirttiği gibi, turun antitröst meseleleriyle ilgili bir Adalet Bakanlığı soruşturmasıyla karşı karşıya kalmasıyla “rakibi yönetim kurulundan çıkaracak” plan ortaya çıktı.

Ropes & Gray’deki birleşme ve satın almalar grubunun ortağı Suni Sreepada, “Bazı açılardan bu bana gerçek bir M&A anlaşmasından çok bir anlaşma gibi görünüyor,” dedi ve kesin anlaşmaların olmamasının yapılan mezuniyetin yolunu açtığını söyledi. zor.

Sreepada, “Bunu kamuoyuna açıklamaya istekli olmaları, tarafların harekete geçmeye oldukça kararlı oldukları anlamına geliyor.” Dedi. “Ama bence bu noktada kimin etkili olduğu sorusu akla geliyor. Ve bu nihayetinde nasıl ortaya çıkıyor?

Anlaşma gerçekleşirse, golfün ekonomik yapısını temelden değiştirecek ve PGA Tour, LIV Golf ve DP World Tour’un (eski adıyla European Tour) işlerini tek bir yeni şirkette birleştirecek. Varlık fonunun, Monahan’ın CEO olarak liderlik edeceği şirkete yapılan yatırımlarda önemli bir etkisi olması muhtemel.

Suudi Arabistan’ın yeni şirketin kasaları üzerindeki etkisine ve servet fonu başkanı Yasir al-Rumayyan’ın şirketin başkanı olarak görev yapmasına yönelik bir plana rağmen, PGA Tour yetkilileri, turun yarışmaların kontrolünü kendisinin elinde tutması konusunda ısrar etti. Ayrıca, daha önce servet fonu paralarını lekeli ve ahlaksız olmakla suçlayan turun yönetim kurulundaki sandalyelerin çoğunluğunu kontrol edeceğini de belirtiyorlar.

Turda, “Katılan herkesin PGA Tour’un bu yeni girişimi nasıl yöneteceği hakkında daha fazla şey öğrendikçe, Amerikan golf kurumunu korurken bunun oyuncularımıza, hayranlarımıza ve spora nasıl fayda sağlayacağını anlayacaklarından eminiz.” ay.

Bu güvenceler, hala başarısız olabilecek olan anlaşmaya yönelik öfkeyi durdurmak için çok az şey yaptı.

İşte yönetim kurulu Salı günü Detroit yakınlarında toplanan turun ve servet fonunun aylar sürebilecek bir süreçte üstesinden gelmek zorunda kalacağı engellerden bazıları. Anlaşma 31 Aralık’a kadar sonuçlandırılmazsa, potansiyel olarak başarısız olabilir ve her iki taraf da “ilgili işletmelerini işletmeye geri dönüp dönmemeye” karar vermek zorunda kalabilir.

PGA Tour Yönetim Kurulu itiraz edebilir.

Tur, beş oyuncudan oluşan 11 üyeli bir yönetim kuruluna sahiptir. Yönetim kurulu başkanı Edward D. Herlihy ve bir üye, James J. Dunne III, servet fonuyla yapılan görüşmelere dahil oldular, ancak diğerleri, halka açıklanıncaya kadar anlaşmadan çok az haberdardı.

Öne çıkan ayrıntılar müzakere edilir edilmez, yönetim kurulu anlaşmayı imzalamalıdır. Herlihy ve Dunne’ın yaratılmasına yardım ettikleri anlaşma için oy vermeleri beklense de, diğer yönetim kurulu üyelerinin çoğu alenen sessiz kaldı veya tarafsız kaldı.

Yönetim kurulu üyesi ve 2012 ABD Açık galibi Webb Simpson yakın tarihli bir röportajda, “Kendime her şeyi bilene kadar ne lehte ne de aleyhte olmayacağımı söyledim ve hala her şeyi bilmiyorum” dedi. Ve 13 Haziran’da düzenlenen bir basın toplantısında, yönetim kurulunda yer alan başka bir oyuncu olan Patrick Cantlay, “Durumu iyi bir şekilde ele almak için yeterli bilgiye sahip olmak için çok erken gibi görünüyor” dedi.

Yönetim kurulunda yer alan Rory McIlroy, Herlihy ve Dunne’dan beklenen desteğin ötesinde, anlaşmayı destekleme konusunda isteksiz olduğunu belirtti: “Dünyanın en büyük devlet servet fonlarından birini düşünüyorsanız, sahip olmayı tercih edersiniz. ortak mı, yoksa düşman mı?”

Diğer yöneticiler mesajlara cevap vermedi veya yorum yapmak için müsait değildi.

Anlaşmanın pek çok detayı hâlâ müzakere edilirken, kurulun anlaşmayı Salı günü oylaması beklenmiyordu.

Adalet Bakanlığı anlaşmayı engellemeye çalışabilir.

Adalet Bakanlığı, anlaşmayı açıklamadan önce profesyonel golfü inceledi. Antitröst müfettişleri, turun diğer önde gelen golf organizasyonlarına yakınlığını ve oyuncuları LIV’e katılmaktan caydırma çabalarını araştırdı.

Önerilen ortaklık, bakanlığın ilgisini gidermedi. Aslında, onu güçlendirmiş görünüyor.

Tur ve servet fonu, işlemi bir birleşme olarak nitelendirmeyi reddetse de, antitröst uzmanları anlambilimin önemli olmayabileceğini söylüyor. Anlaşma, bir satın almadan çok bir ortaklık olarak yapılandırılmış olsa da, JetBlue’nun American Airlines ile olan ittifakında başarılı olduğu gibi, Adalet Bakanlığı anlaşmayı engellemeye çalışabilir.

Monahan, önde gelen bir rakibin artık bir tehdit oluşturmayacağını kamuoyuna açıkladığında Washington’da daha fazla şüphe uyandırdı. Antitröst avukatları, bakanlığın yaptığı yorumu, anlaşmanın amacının sporu geliştirmek değil, rekabeti ortadan kaldırmak olduğunun kanıtı olarak yorumlayabileceğini söylediler.

Ancak Monahan, anlaşmanın “bir bütün olarak spor için üretken bir konum” yaratmaya yardımcı olacağını da söyledi. Turun, kaynakları bir araya getirerek ve profesyonel golfteki uçurumu kapatarak, önerilen girişimin hayranlara dünyanın en iyi oyuncuları arasında daha fazla rekabet de dahil olmak üzere tüm dünyaların en iyisini sunacağını savunarak önümüzdeki aylarda buna odaklanması bekleniyor.

Gerginliklerin hafifletilmesi, düzenleyicileri tüketiciler için iyi olduğu gerekçesiyle anlaşmayı onaylamaya ikna etmeye yardımcı olabilir.

Penn State’te spor hukuku öğreten ve Adalet Bakanlığı ve Federal hükümet ticaret komisyonunda çalıştı.

Ancak, “gerçek şu ki, ne özel dava ne de antitröst makamları, tüketici tercihlerine saygı gösterilmesini sağlamak için spor şirketleri arasındaki rekabeti izlemede özellikle iyi olmamıştır.”

Biden yönetiminin işçilere odaklanması göz önüne alındığında, departman anlaşmanın profesyonel golfçüleri nasıl etkileyeceğine de bakabilir. Bölümün antitröst yetkilileri, Penguin Random House’un Simon & Schuster’ı devralma teklifini engellemeye yönelik başarılı girişimlerinde, yazarların tazminatı üzerindeki potansiyel etkiyi gösterdi.

Para ödülü ve sponsorluk parası olarak genellikle milyonlarca dolar kazanan profesyonel golfçüler, kurumsal işlemlerden etkilenen diğer çalışanlara göre daha az sempatik bir işçi grubu gibi görünseler de, departman, anlaşmaların işgücü sonuçları üzerine içtihat hukuku oluşturmaya istekli olabilir.

Kongre, ABD Yabancı Yatırım Komitesi’nin anlaşmayı değerlendirmesini istiyor.

Anlaşma, Capitol Hill’de yüksek sesle eleştirildi ve bir Senato alt komitesi, Temmuz ayı için bir duruşma ayarladı. Ancak bir Senato duruşması anlaşmayı durduramaz ve bu nedenle bazı milletvekilleri, Hazine Bakanlığı liderliğindeki bir heyetin devreye girmesini istedi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yabancı Yatırımlar Komitesi (CFIUS), yabancı bir şirketin bir ABD şirketini kontrol etmesi ve ulusal çıkarları tehdit etmesiyle sonuçlanabilecek her türlü işlemi inceleme konusunda geniş takdir yetkisine sahip kurumlar arası bir organdır. Kontrol geniş bir şekilde yorumlanır ve hatta bir azınlık hissesine yapılan yatırım için bile geçerli olabilir.

Görünüşe göre bir golf seyahati işlemi, bir CFIUS incelemesini hemen tetiklemeyecek; Bu kritik bir teknoloji değildir ve büyük olasılıkla ABD vatandaşlarının çok hassas kişisel verilerini içermez. Hazine Bakanı Janet Yellen, bu ayın başlarında anlaşmanın ulusal güvenlik endişelerini artıracağının “hemen belli olmadığını” söyledi.

Ohio Demokrat Senatörü Sherrod Brown’a göre, gözden geçirme çağrıları, bir Amerikan spor deviyle ve “muhalefeti dizginlemek, muhalifleri hapse atmak ve acımasız cezalar uygulamakla tanınan” bir hükümet koluyla ortaklık yapma konusunda genel bir isteksizliği içeriyordu. ve California’dan bir Demokrat olan Temsilci Maxine Waters bunu söyledi.

Bununla birlikte, CFIUS hassas askeri bölgelerin yakınındaki arazileri içeren anlaşmaları inceleyebileceğinden, anlaşmayı gözden geçirmenin olası bir nedeni gayrimenkulle ilgilidir. PGA Tour’un yeni kar amaçlı kuruluş tarafından kontrol edilebilecek en büyük varlıklarından biri, Amerika Birleşik Devletleri’nde PGA Tour’un sahibi olduğu, lisansladığı veya işlettiği 30’dan fazla golf sahasından oluşan Turnuva Oyuncuları Kulübü koleksiyonudur.