PGA Tour Board, Suudi Arabistan destekli LIV Golf ile birleşmeyi görüşmek üzere toplandı

SmokePlumes

Active member
Üyelerinin bir kısmı, golfü yeniden şekillendirmek için Suudi Arabistan’ın egemen servet fonuyla bir anlaşma müzakere ettiğinden beri ilk kez aynı odada toplanan PGA Tour yönetim kurulu, Salı günü anlaşmada ilerleme niyetinde olduğunun sinyalini verdi. kulüp soyunma odalarından Capitol Hill’e kadar uzanan bir yelpazede bunun üstesinden gelmek için bir haykırış ateşledi.

Ancak anlaşmayı kapatmanın kesin olmadığını da açıkça ortaya koydu.

Yönetim kurulu, beklendiği gibi, aralarında Tour, Suudi Arabistan destekli LIV Golf Pisti ve artık DP Dünya Turu olarak bilinen Avrupa Turu’nun da bulunduğu bir golf şirketleri ağını bir arada görecek ön koşulları olan bir anlaşmayı oylamadı. yeni bir şirket barındırılmaktadır. Şirketin derin Suudi fonlarına sahip olması bekleniyor, ancak şimdilik PGA Tour yöneticilerinin günlük incelemesi altında olacak. Ancak yöneticiler, nihai şartlar müzakere edilene kadar anlaşmayı resmi olarak tartışmak üzere planlanmayan olağan yönetim kurulu toplantısının, iç bölünmeler ve küresel incelemenin çalkantılı bir döneminde turun rotasını sabitlemeye yardımcı olacağını umuyorlardı.

Yöneticiler ve yönetim kurulu üyeleri bu sürenin aylarca sürebileceğini biliyor.

Kurulun Salı gecesi dikkatlice ifade ettiği bir açıklamada, tur yöneticilerinin “Turun oyuncularımızın, taraftarlarımızın, sponsorlarımızın, ortaklarımızın vb. “oyunun geneli.”

Bazıları anlaşma haberlerine şaşırdıktan sonra öfkelenen turu oluşturan oyuncuları daha fazla kızdırmaktan endişe duyan yönetim kurulu, “PGA Turu’nun ön planda olmasını sağlayan çerçeve anlaşmasındaki güvencelere bağlı olduğunu söyledi. .” bu potansiyel yeni ticari girişimin kontrolünü elinde tut.”

Yönetim kurulu toplantısı, sürpriz anlaşma duyurusundan üç hafta sonra geldi ve turdan bir gün sonra, beş sayfalık çerçeve anlaşmanın bir kopyasını Senato alt komitesine sundu. 30 Mayıs’ın erken saatlerinde bir San Francisco Four Seasons otelinde imzalanan geçici anlaşma, yedi haftalık gizli müzakereleri sonlandırdı, ancak onu öne çıkaran şey, ne kadar az bağlayıcı taahhüt içerdiği ve sonuçta ortaya çıkan kaç tane detayın hala açık olduğuydu. aracılığıyla sıralanır.

Tur ve servet fonunun LIV gibi golf işlerini yeni girişime dahil etmesi beklense de, anlaşmanın mimarları ana anlaşmayı o kadar hızlı imzaladılar ki, hiçbir inceleme dahil edilmedi ve hatta önceden kesinleştirilmedi bile. Anlaşma, varlık fonunun yeni şirkette yapması beklenen yatırımın boyutunu belirtmiyor, ancak yönetişim yapısına genel bir bakış sağlıyor ve Suudi fonunun yatırım haklarını koruyor.

Birkaç bağlayıcı madde, tur ve servet fonu (oyuncular için değil) için aşağılamama yükümlülüğü ve rakip golf kulüplerinin birbirlerinden golfçü almalarını engelleyen bir ateşkes içeriyor. Yıl sonuna kadar kesin bir anlaşmaya varılamazsa, tur ve servet fonu – karşılıklı yenilemeye tabi olarak – ayrılma ücreti gibi herhangi bir mali ceza olmaksızın işine geri dönebilir.

Kurul onayı, anlaşmanın gerçekleşeceğinin garantisi değil. Adalet Bakanlığı’nın antitröst yetkilileri, anlaşmayı gözden geçiren hükümet yetkilileri arasındadır ve nihayetinde anlaşmayı engellemeye çalışabilirler. Anlaşmanın ayrıca, bir Senato alt komitesinin 11 Temmuz için bir duruşma ayarladığı Capitol Hill’de de incelenmesi bekleniyor.

Ancak Salı günkü toplantı, turun daha da geliştirilmesi ve iş, hukuk ve finans sektörlerinden beş oyuncu ve aydının yer aldığı 11 kişilik bir yönetim kurulu için çok önemli görüldü. Anlaşmaya giden müzakerelere yalnızca iki yönetim kurulu üyesi, Edward D. Herlihy ve James J. Dunne III katıldı ve görünüşe göre birçok yönetim kurulu üyesi bunların devam ettiğinden habersizdi.

Detroit bölgesindeki bir otelde düzenlenen yönetim kurulu toplantısı öğleden sonra erken saatlerde başladı ve akşama kadar sürdü. Gizli kalmak koşuluyla özel bir toplantı hakkında yorum yapan toplantıya aşina bir kişi, bunun yalnızca anlaşmaya odaklanmadığını söyledi; Bunun yerine, yönetim kurulunun sporla ilgili daha teknik konulara da çok zaman harcadığını söyledi, örneğin: B. Yarışma İndirimleri ve Uygunluk.

Bununla birlikte, toplantının büyük bir kısmı çerçeve anlaşmaya odaklandı ve yönetim kurulu üyeleri, tur bankacılarından devrenin çeşitli varlıklarına nasıl değer atamaya çalışacakları konusunda bir brifing aldı. PGA Tour komiseri Jay Monahan, Dearborn toplantısında yoktu; 13 Haziran’da tur, belirsiz bir “tıbbi durumdan” kurtulduğu için izinde olduğunu duyurdu.

Yönetim kurulu üyeleri toplantıdan ayrılırken herhangi bir açıklama yapmadıkları için açıklama kendi başına kaldı. Yönetim kurulunda yer alan yalnızca bir oyuncu, Rory McIlroy, anlaşmaya herhangi bir derecede destek verdiğini açıkça belirtti. Son haftalarda, diğer oyuncular anlaşma ve tur için ne anlama geldiği hakkında daha fazla bilgi edinmek istediklerini belirttiler.

Ancak son aylarda yönetim kurulu üyelerine, turun Suudi servet fonundan milyarlarca dolarla kurulan ve oyunun en büyük yıldızlarından bazılarını garantili sözleşmelerle bir araya getiren lig LIV ile düelloya devam edemeyeceği söylendi. büyük para ödülü. Varlık fonu, tura karşı açılan bir davada aksilikler yaşadığı için baskı altına girdi ve LIV, destekçisinin ötesindeki nedenlerle Amerika Birleşik Devletleri’nde izleyici ve dikkat çekmek için mücadele etti.

Bununla birlikte, anlaşma başarısız olursa, her iki taraf da zaten karşılıklı bir zafer kazandı: Kaliforniya turu sonrası davayı bırakarak, servet fonu ve LIV çatışan davalarını düşürmeyi kabul etti. Görevden almalar önyargılı olarak yapıldı, yani anlaşmanın geri kalanı bozulsa bile yeniden sunulamazlar.

Çünkü salı akşamı yapılan turun açıklaması ne kadar ihtiyatlı olsa da hukuki ihtilafın reddi daha ilk cümlede belirtilmişti.