PGA şampiyonu Gary Player'ın çarpıcı görüntüleri

SmokePlumes

Active member
Dokuz kez büyük kazanan Güney Afrikalı Gary Player, 1962 ve 1972'de PGA Şampiyonasını kazandı ve 1984'te 48 yaşındayken etkileyici bir üçüncü şampiyonluk koşusu yaparak Lee Trevino'nun ardından ikinci oldu.

1972'de, Detroit dışındaki Oakland Hills Country Club'da, oyuncu 14. ve 15. deliklerde umacılardan geri döndü ve turnuva tarihinin en unutulmaz şutlarından birini vurdu: 16 numaraya yaklaşık 150 yardadan 9 demirli bir saldırı. İğneden yaklaşık bir metre uzakta ağaçlar ve bir göl. Kuş vuruşunu dönüştürdü ve iki atışla öne geçti.

Bu yılki etkinlik Perşembe günü Louisville, Kentucky'deki Valhalla Golf Kulübü'nde başlarken, 88 yaşındaki oyuncu yakın zamanda PGA'nın kendisi için ne anlama geldiğini düşündü.

Aşağıdaki konuşma düzenlendi ve özetlendi.

16'da şu ana kadar vurduğun en büyük şut muydu?

HAYIR. Şu ana kadar vurduğum en iyi atış şuydu: [1968] Britanya Açık [at Carnoustie in Scotland.] Rüzgar deli gibi esiyor ve ben Jack Nicklaus'la oynuyorum. 3-wood'u alıyorum [on No. 14] ve delikten sadece birkaç santim uzakta vur.

Bir diğeri 1974 Masters'daki 17. çukurdaki ikinci atış mıydı?

Geldiğimde yardımcım bana şöyle dedi: [at the ball]”Evim için bir çatıya ihtiyacım var.” dedim, “Bu hafta sana bir çatı bulacağız.” “Atıcıya bile ihtiyacımız olmayacak.” Deliğin birkaç santim gerisindeydi.

Philadelphia'daki Aronimink Golf Kulübü'ndeki 1962 PGA'sı hakkında ne hatırlıyorsunuz?

Bob Goalby ve ben sonuna kadar harika bir mücadele verdik. Beni fahri üye yaptılar ve ben her yıl bir aylığına Philadelphia'ya giderim ve üyelerle bolca oynarım.

1984 PGA Şampiyonası sizin için büyük bir kazanç mıydı?

Evet öyle olurdu. Bu noktada Julius Boros [also 48] Major kazanan en yaşlı adamdı ve Phil Mickelson'a kadar da öyleydi. [at age 50 in the 2021 P.G.A.].

PGA'nın dört ana dal arasında yeterince saygı gördüğünü düşünüyor musunuz?

Britanya Açık'ı 1., Amerika Birleşik Devletleri Açık'ı 2., PGA'yı 3. ve Masters'ı 4. olarak derecelendiriyorum.

Sizin için PGA Master'lardan daha mı önemli?

Evet ediyorum.

Birçok kişi için PGA en az önemli olan daldır. Buna neden inanıyorlar?

Sebebini bilmiyorum. Öncelikle golfün en zorlu sahasıdır. Golfteki en iyi sahayı yendiğinizde bu oldukça önemlidir. Aynı zamanda profesyonel golfçüyüm. Amerika'nın PGA'sı hayalimi gerçekleştirdi. Sadece benim değil, oynayan herkesin.

Scottie Scheffler'in Mart ayının başından bu yana Masters da dahil olmak üzere dört turnuva kazanma serisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Fantastik. Kendisi çok hoş bir adamdır. Mükemmel bir golf vuruşu var. Tüm ağırlığını sol tarafına veriyor ve bu en önemli şey. Bunu diğerlerinden daha iyi yapıyor.

Baskın bir oyuncu olduğunda oyunun daha iyi olduğunu düşünüyor musunuz?

İnsanlar hakim olduğunda ne olur, muazzam bir kapsama alanı elde edersiniz. Arnold Palmer, Jack Nicklaus ve benim tur için aldığımız haberlere baktığınızda, bu inanılmaz. Sadece burada değil, dünya çapında. Birisi her zaman gelip hükmedecektir ve bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Arkadaşlarınızla oynadığınızda oyunu her zamanki kadar seviyor musunuz?

İnsanlar bana “Ne kadar oynuyorsun?” diye soruyor. Ben de “Haftada dört ila beş kez” diyorum. Eğer bu, onu ne kadar sevdiğimi söylemiyorsa, ne söyler bilmiyorum. Arkadaşlarımla dışarı çıkmayı seviyorum. Gençlerle oynamayı seviyorum. Her gün oynayabilirdim.

Bu günlerde oyununuz nasıl?

Ortalama seviyede oynuyorum. Yaşımı binlerce kez yendim. Trevino bana şunu söylüyor: “Bunun nesi bu kadar iyi? Sen [can] Yaşınızı geçmek için ortalamanın üzerinde 16 atış yapın. 100 yaşına gelip yaşını aştığında seni öveceğim.”