Oyuncu Uğur Arda Aydın, cinsel taciz hatasından 2 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırıldı

Kamelya

New member
İBB Kent Tiyatroları’nda meslektaşları Mana Alkoy’a 9 yıl evvel, Nazife Aksoy’a ise 2 yıl evvel cinsel akında bulunduğu nedeni öne sürülerek yargılanan oyuncu Uğur Arda Aydın, 2 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuksuz sanık Uğur Arda Aydın ile müştekiler Mana Alkoy ve Nazife Aksoy katıldı. Tarafların avukatları da duruşmada hazır bulundu.

“İŞİMİ KAYBETME ENDİŞESİYLE ŞİKAYETÇİ OLMADIM”

Mahkemede mütalaaya karşı diyecekleri sorulan Mana Alkoy, hala Kent Tiyatrolarında çalıştığını belirterek, “Büyük bir baskı altında bulunuyorum. Uzun bir süre işimi kaybetme dehşetiyle şikayetçi olmadım. Bu niçinle, açılan davanın vakit aşımı niçiniyle düşürülmesi istikametinde mütalaayı kabul etmiyorum” dedi.

“HİÇBİR BAYAN BU EZALARI GÖZE ALARAK BURAYA GELMEK İSTEMEZ”

Nazife Aksoy ise “hiç bir bayan bu külfetleri göze alarak bu biçimde ağır bir şey için buraya gelmek istemez. Bizim de ailemiz var. Ne yaşadığımı ben biliyorum ve bu hiç kolay değil. Bana bunu yaşatan da ne yaşattığını fazlaca yeterli biliyor. Sanığın cezalandırılmasını istiyorum” tabirlerini kullandı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Sanık Uğur Ayda Aydın ise savunmasında “Müşteki Alkoy, bu olaydan daha sonra ailemle birebir ünitede çalışmış, onlarla görüşmeye devam etmiştir. Bu hareketini nasıl açıklıyor? Madem sav ettiği biçimde bir olay olmuş, bununla ilgili bir hayli yetkili ünite varken niye bunların hiç birine bildirimde bulunmamış? Bunun temel niçini şudur: 2019 yılında genel sanat direktörü olarak benim adım geçti. Sanat direktörü olsaydım müşteki Alkoy işini kaybedeceğini düşündü. Bu yüzden bu biçimde bir suçlamada bulundu” diye konuştu.

Müşteki Aksoy ile şikayetçi olduğu olaydan daha sonra bir epey oyunda birlikte oynadıklarını savunan Aydın, “Aksoy, oyuna gelmediği için tutulan raporları etkisiz hale getirmek maksadıyla hakkımda bu şikayeti yapmıştı. Bir oyuna gelmemenin kurumdaki yaptırımı tiyatrodan atılmaktır. 20 yıldır tiyatrodayım, sayısız oyunda oynadım, direktörlük yaptım. Şimdiye kadar hiç kimseye isteği haricinde dokunmuşluğum yok. Beraatimi istiyorum” halinde konuştu.

2 YIL 6 AY MAHPUS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Davayı karara bağlayan mahkeme, Aydın’ı müşteki Nazife Aksoy’a karşı “cinsel saldırı” cürmünden evvel 3 yıl mahpus cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanığın yargılama süresindeki davranışları ve fail üstündeki tesirlerini dikkate alarak cezayı 2 yıl 6 aya indirdi.

Mahkeme, Mana Alkoy’un şikayetinin mühletinden daha sonra yapılmış olması niçiniyle sanığın bu müştekiye yönelik “cinsel saldırı” davasının düşürülmesine hükmetti.

BAYAN GAZETECİYE TEKME ATTI

Karar daha sonrası duruşma salonundan süratle çıkan sanık Aydın, kendisini görüntüleyen bir bayan gazeteciye tekme ve omuz atarak adliyeden ayrıldı.

Mana Alkoy ile Nazife Aksoy ise duruşma daha sonrası adliyenin önünde basın açıklaması yaptı.

“3 YILDIR VERDİĞİMİZ ÇABAYI KAZANMANIN MEMNUNLUĞUNU YAŞIYORUZ”

Duruşma daha sonrası kendilerine dayanak vermek için gelen bayanlar ve avukatlarıyla adliye önünde açıklama yapan Alkoy ve Aksoy, keyifli olduklarını lisana getirdi.

Mana Alkoy, kendisinin 2012’de sanık tarafınca tacize uğradığını belirterek, 2019’da da Nazife Aksoy’un hadisesini öğrenince, yalnız olmadığını gördüğünü, sanığın fütursuzca, korkusuzca iş yerinde taciz hareketlerine devam ettiğini anladığını söylemiş oldu.

“KADINLAR KENDİLERİNİ YALNIZ HİSSEDİYOR”

Alkoy, “Nazife Aksoy ile birlikte yaklaşık 3 yıldır verdiğimiz çabayı kazanmış olmanın haklı gururunu ve memnunluğunu yaşıyoruz. Tacizci profildeki insanların genelde birden çok mağduru oluyor lakin beşerler bu olayın yalnızca kendisinin başına geldiğini düşünüp yalnız hissediyor ve sesini çıkarmakta zorlanıyor, birden fazla vakit da çıkaramıyor” dedi.

“BANA BİR ŞEY OLMAZ DİYEREK TACİZLERİNE DEVAM EDECEKTİ”

Öteki bayanların da tacize uğramaması için Nazife Aksoy’dan güç alarak şikayetçi olmaya karar verdiğini lisana getiren Alkoy, “Çünkü artık biliyordum ki şikayetçi şayet olmazsak sanık Uğur Arda Aydın ‘Nasılsa bana hiç bir şey olmuyor’ diyerek tacizlerine devam edecekti. Bundan daha sonraki süreçte 107 yıllık saygın bir tiyatro kurumu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatrolarının, kurumun ismini lekeleyen bu kişi hakkında gerekli adımları atacağına inancım tamdır” sözlerini kullandı.

“BU İKİ ONURLU BAYANIN YANINDAYIM”

Eşi Nazife Aksoy’a dayanak için adliyeye gelen oyuncu Bekir Aksoy ise duruşma bitiminde yaptığı açıklamada eşine ve Mana Alkoy’a olan takviyesini şu sözlerle ifade etti:

“Bugün Mana ve Nazife’nin günüydü. Bizim avukatlarımız ve yanımızda olan her insanın günüydü. Ben, bu iki gururlu hanımın yanındayım, her vakit da yanında olacağım. İnşallah çoğalacaklar ve inşallah bu ayrık otları ortamızdan ayrılacaklar” dedi

İBB LİDERİ’NE SESLENDİ

Oyunculuk mesleğinden 2 yıldır uzak olduğunu söyleyen Nazife Aksoy, çalıştığı kurumun sanığa sahip çıktığını, kendileri kabus görürken sanığın tek kişilik bir oyunla İstanbul Büyük Kent Belediyesi Kent Tiyatroları tarafınca ödüllendirilmesini “oldukça kişilik bir tiyatro ayıbı” olarak kıymetlendirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lideri, yöneticileri ve İBB Kent Tiyatroları Genel Sanat Direktörünün kendi bünyelerinde yaşanan yüz kızartıcı bir aksiyon ve davanın uyandırdığı infiale karşı sessiz kaldıklarını belirten Aksoy, kendilerine dayanak beklemediklerini söylemiş oldu.

Aksoy, öteki çalışanların da mağdur olmaması için olayı duyurduklarını lisana getirdi.