Ortak tercihleri Türkiye oldu

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Stanford Üniversitesi Makine Mühendisliği’nde insan makine etkileşimi alanında araştırmacı olarak çalışan Dr. Mine Saraç Stroppa, İtalya ve ABD’den daha sonra çalışmalarını Türkiye’ye taşıdı. Kadir Has Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Kısmı’nda araştırmalarını başlatan Stroppa, fizikî rehabilitasyon robotları tasarlayacak. Yeditepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Kısmı’nı bitiren, Sabancı Üniversitesi’nde Mekatronik Mühendisliği Kısmı’nda yüksek lisansını tamamlayan Dr. Stroppa, doktorası algısal robotik alanında İtalya’da aldı. İspanya’da Rey Juan Carlos Üniversitesi’nde konuk araştırmacı olan Dr. Stroppa, doktorasının akabinde Stanfort Üniversitesi’ne geçerek araştırmalarını devam ettirdi. Stroppa, robotik ve robotiğin alt kısmı olarak fizikî rehabilitasyon için tasarlanan robotlar üzerinde çalıştığını anlattı:

“Felç geçirmiş, beyninde bir sorunu niçiniyle uzuvlarını kullanamayan ya da fizikî niçinlerden dolayı uzuvlarını kullanamayan hastalar için fizik tedavi hareketlerini birebir yinelanabilen robotlar tasarlıyoruz. Klinik çalışmalarla bu biçimde bir robotun ek katkı sağlayıp sağlamadığını görmeye çalışıyoruz. Bunun çalışmalarını sürdüreceğim ancak tarafım biraz daha dokunsal robotlara döndü.”

‘Etiket için istediler’

Yurt dışına gitmenin kendisine hem şahsi birebir vakitte meslek olarak getirilerinin yüksek olduğunu söyleyen Stroppa, İtalya’ya birinci gittiğinde İngilizce ile her şeyi halledebileceğini düşündüğünü fakat yetmeyince İtalyanca öğrenmek zorunda kaldığını paylaştı. Doktorasını bitirdikten daha sonra eşi ile Amerika’da Stanford Üniversitesi’nden kabul aldıklarını, 2.5 sene doktora daha sonrası araştırmacı olarak çalışmaya başladığını belirten Stroppa, o günlerden bugünlere nasıl geldiğini anlattı:

“2020 yılında pandemi patladı ve Türkiye’ye gelemedik. Dünyanın bir ucunda iki kişi kaldık, yalnızdık. bu biçimde bu kadar uzak olmaya kıymet mi üzere sorgulamalara başladık. Birinci Avrupa’da biroldukca yere başvurdum. Lakin gördüm ki biroldukca üniversite beni ben olduğum için değil Stanford Üniversitesi etiketi için ve iş yerindeki çeşitliliği artıracak bir bayan olduğum için istiyordu. Benim yaptığım araştırmaları desteklemekle ilgili niyetleri olmadığını fark ettim. Bu evrede Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz hocam bana ulaştı ve çalışmalarımla ilgilendiklerini söylemiş oldu. daha sonra eşimle dönüş sonucumızı verdik. Buradaki bir öğrencinin hayalini gerçekleştirmesine katkım olursa ne memnun bana.”

Gençlere teklif

Stroppa, yurt dışına gitmek isteyen gençlere “Her şeyi deneyin her yere başvurun her hocayı darlayın. Ön yargılarınızı bırakın hayatta her şey değişir. Soru sormayı öğrenin bundan kaçınmayın. Kendinize güvenin” dedi.

‘Bizim için en hakikat tercih’

TÜBİTAK’ın projeleri yalnızca yurt haricinde çalışan Türk bilim insanlarını kapsamıyor. Türkiye’ye gelerek bilimsel çalışmalar yapmak isteyen yabancı bilim beşerlerine takviye sağlanıyor. Bu bilim insanlarından biri de Dr. Fabio Stroppa. Stanford Üniversitesi’nden Türkiye’ye gelme sonucu alan Dr. Fabio Stroppa, bilimsel çalışmalarını Kadir Has Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde sürdürecek. Polytechinc of Bari’den yazılım mühendisi olarak mezun olan ve yüksek lisansını da burada tamamlayan Dr. Fabio Stroppa, doktorası Algısal Robotik alanında yaptı. Stanford Üniversitesi’nde 2.5 yıl doktora daha sonrası araştırmacı olarak çalıştı. Yapay zekâ ve optimizasyon biçimleri konusunda uzman olduğunu anlatan Dr. Stroppa, “Stanford’da yumuşak robotlar üzerine çalıştım. Bunlar tıpkı büyüyen bitkiler üzere bedenlerinin büyüklüğünü değiştirebilen özel aygıtlar. Benim bu aygıtlarla olan çalışmalardaki rolüm her vakit yazılım ve akıllı denetim kısmı ile ilgili. Onlarla beşerler içindeki etkileşim hallerini geliştiriyorum. Ve artık de buradayım” diye konuştu.

Felçli hastaları için

Dr. Stroppa, iş birliği yaptığı arkadaşlarıyla bu yumuşak robotları direkt Türkiye’de üretme planları olduğunu lisana getirirken, şunları dedi: “Özellikle odaklanacağım iş, makul bir bakılırsavi tamamlamak için bu robotların sahip olması gereken özellikleri ve ayrıyeten nasıl hareket etmeleri ve bunu başarmak için hangi yörüngeyi izlemeleri gerektiğini otomatik olarak tanımlayan yazılım ve araçlar geliştirmek olacaktır. Ayrıyeten doktora sırasında başladığım, felç geçirmiş hastaları robotlarla rehabilite etme çalışmalarına devam etmeyi planlıyorum.”

Dr. Stroppa, Türkiye’de öğrencilerin en epey imkânlara sahip olmak ve öğrenme hallerini değiştirmeye gereksinimi olduğunu gördüğünü anlattı. Dr. Stroppa, gençlerin ezberden çok eleştirisel düşünmeyi geliştirmeleri gerektiğini vurgularken, “Biri size bunu yapmanızı söylemiş olduği için yapmayın, yapmak istediğini şey bu olduğu için yapın. Ne yapmak istediğinizi ya da “büyüyünce” ne olacağınızı bilmiyorsanız bunda bir sorun yok. Kendinizi hayatın akışına bırakın fakat denetimi de bırakmayın. İngilizcenizi geliştirin” diyor.

YARIN: BİLİMSEL GÖRÜNÜRLÜĞÜMÜZÜ ARTIRMAK İSTİYORUM