Omicron riski

Manolya

Global Mod
Global Mod
GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

VakitPariteHaberBeklentiEvvelki
12:00EURCari Hesap 18,7B
EURAlman Buba Aylık Raporu
TRYKabine Toplantısı

“PİYASANIN ROTASI”

Omicron Riski…

Global piyasalarda Fed’in varlık alımlarını azaltması ve sıfır faiz siyasetinden çıkış sürecinde şahin duruşu piyasaları huzursuz ederken, omicron riski geçmemektedir. Avrupa’da yayılmaya devam eden varyant tam kapanmalara niye olmasa bile önlemleri devreye aldırdığı için iktisat üzerinde negatif baskı oluşturmaktadır. Bu durum Fed ile birleşince risk algısında bozulmalar tetiklenmektedir. Çin, kredi faizinin düşürürken, bu durum Asya piyasalarını negatif tarafta etkilemiştir.

Fed’in para siyasetinde değişimin başlaması ve omicron varyantı kaynaklı ABD 10 yıllık aşağı istikametli hareketini sürdürmektedir. %1,3682 düzeyinde istikrar eforunu sürdürürken, kuvvetli $ teması sürmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu;

• Benden faiz artırmayı beklemeyin
  • Türkiye’nin son 19 yılı, Cumhuriyet tarihinin de ötesine geçen kadim bir çabada yeni bir safhaya geçişin sembolüdür. Son 8 yıldır yaşadığımız çabalarda iktisat daima vardı. Neymiş efendim, faizleri düşürüyormuşuz? Benden diğer bir şey beklemeyin. Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim. Karar bu.
  • Ey TÜSİAD ve yavruları, size sesleniyorum, tek bakılırsaviniz var; yatırım, üretim, istihdam, büyüme. Siz bunda ne yapıyorsunuz? Evvel onu ortaya koyun. Kalkıp da hükümete saldırmanın değişik yollarını, versiyonlarını aramayın, bizimle gayret edemezsiniz. Sizin cinsinizi de cibiliyetinizi de çok uygun biliyorum. Sizin derdiniz öteki ancak bizim kaygımız değişik. Biz, vatan sevgisiyle, millet sevgisiyle yürüyoruz. Siz ise ‘Acaba biz bu hükümeti nasıl çökertir de isteyeceğimiz, sömüreceğimiz bir idaresi iş başına getirtiriz.’ bunun için çaba ediyorsunuz. Bu millet size bu fırsatı vermeyecek.
  • Son 19 yıldır attığımız her adımda önümüze çıkartılan manilerin ardındaki saik her neyse, bugünlerde yaşananların niçini de birebirdir. Öteki ülkeler hayata geçirdiğinde alkışlanan her adım, Türkiye teşebbüs ettiğinde akıl dışı bir hücumla karşılaşıyoruz. Hükümetimizin uyguladığı iktisat siyaseti kararlılıkla devam edecek.
  • Türk iktisadı bugüne kadar olduğu üzere bundan daha sonra da hür piyasa iktisadı kurallarına uygun biçimde yoluna devam edecektir. Bu ülkeyi bir dolar karşılığında vatanlarını satanların ellerine de bırakmadık, bırakmayacağız. George, Hans bunlar gelip de bizim Merkez Bankamızın döviz rezervini yükseltmeyecek. Biz yükselteceğiz, bundan hiç kaygınız olmasın.
Fiyatlamalar…

• S&P500 endeksi 4567 düzeyinde fiyatlanmaktadır.
  • Dolar (klasik $ endeksi) 96.61 düzeyinde hareket etmektedir.
  • ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,3682 düzeyinde bulunmaktadır.
  • EURUSD paritesi 1.1246 düzeyinde bulunmaktadır.
  • Altın $1801 ile $1800 ruhsal düzeyinde hareket etmektedir.
  • Gümüş $22.35 fiyatıyla $23 ruhsal düzeyi altında hareket etmektedir.
  • Altın / gümüş rasyosu 80.60 düzeyinde bulunmaktadır.
  • USDTRY paritesi 16.8182 düzeyiyle 17.00 düzeyi altında hareket etmektedir.
Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı