Oak Hill’in Curtis Strange için önemi

SmokePlumes

Active member
Haziran 1989’da Curtis Strange, Perşembe günü başlayan PGA Şampiyonası’nın yapıldığı Rochester, NY yakınlarındaki Oak Hill Country Club’da tarih yazdı.

Bir tur kala Strange, Tom Kite’ın üç vuruş gerisindeydi ve eşit bir şutla 70 par’a ulaştı. 1951’de Ben Hogan’dan bu yana Birleşik Devletler Açık’ı arka arkaya kazanan ilk oyuncu oldu. Strange, 1988 Açık’ı 18 delikli bir playoff’ta Nick Faldo’ya karşı dört atışla kazanmıştı.

Strange, 1989’daki son turdan sonra “Yana geç, Ben,” dedi. Bu, onun 17. ve son Tur galibiyetiydi.

ESPN analisti olarak Oak Hill’de olacak olan 68 yaşındaki Strange, geçtiğimiz günlerde Oak Hill’de geçirdiği haftayı ve sezonun bu ikinci Major turnuvasında dünyanın en iyi oyuncularının neler bekleyeceğini düşündü.

Aşağıdaki konuşma düzenlendi ve kısaltıldı.

Finallere giderken tavrınız nasıldı?

Kazanacak her şeyim vardı ve kaybedecek hiçbir şeyim yoktu. Dışarı çıkıp düzgün bir tur golf oynardım ve umarım birkaç vuruş düşer ve bir veya iki parın altına inerdim. Bu benim için büyük bir gereklilik değildi. Tek harika anım, bunu öğrendiğim zamandı. [Kite] beşte üçlü yapmıştı. Adrenalin vücuduma hücum etti.

Üçlü öcüsünü nasıl öğrendin?

Sekizinci tee’ye gittim, belki de yedinci tee. Söylentiler duydum. Kalabalıktan birine “Bu doğru mu?” diye sordum, evet dediler. O zamanlar beni bir ya da bir şey geri getirdi.

“Oraya git, Ben” cümlesi tamamen kendiliğinden miydi?

Bay Hogan’a tüm saygımla, tamamen spontane. Haftanın başında arka arkaya son şampiyonun kim olduğunu bilmiyordum.

Gerçekten bilmiyor muydun?

İki turun ardından öndeyken, gazetede son adamın Ben Hogan olduğunu okudum.

Kazandıktan sonra Hogan’dan haber aldınız mı?

Hayır bende yok. Hiçbir şey beklemiyordum ama sanırım biraz hayal kırıklığına uğradım çünkü ona bu kadar hayranlığım vardı. Ve yolumuzu açan tüm çocuklar için. Adama eskisi gibi hala hayranım.

Open’ın son galibiyetin olacağını mı düşündün?

Uzun zamandır değil. Üç veya dört büyük şansım vardı [to win] ve biraz şanssızdı.

Bir Açık galibiyete diğerine göre değer veriyor musunuz?

ABD Açık, ABD Açık’tır. Yapabileceğini sanmıyorum.

Oak Hill’deki bu adamlar için zorluklar neler olacak?

Birçok şey golf sahasının nasıl planlandığına, çim sahaların ne kadar engebeli ve ne kadar dar olduğuna bağlıdır. Sadece iki par 5 var ve ikisi de çok uzun. Par 5’ler genellikle birdie yapabileceğiniz yakalama delikleri olarak kabul edilir. Oak Hill’de pek değil. Onlar sahip [two] Yakalayabileceğiniz arkada kısa par 4.

Bir PGA’da bir Open’dan farklı bir şekilde giyeceksin, değil mi?

Geçen yıl Tulsa’da (2022 turnuvasının yeri) oldukça zordu. PGA’da harika bir iş çıkaran Kerry Haigh; Eminim bir tane daha yapacaktır. Her şey onu nasıl kurmak istediğine bağlı. Her zaman oyuncuların biraz oynamasına izin verir.

PGA, büyük bir şampiyona olarak yeterince saygı görüyor mu?

Sanırım şimdi Mayıs tarihi ile yapıyorlar. Ağustos son tarihi, görüntüleme ve oyuncular için yılın sonlarındaydı. Mayıs ayındaki tarih onlar için bir sayıydı.

Babanız bir kulüp profesyoneli olduğu için hiç PGA kazanamamanız özellikle hayal kırıklığı yarattı mı?

Bu nedenle, her zaman listemin başında yer aldı. Amerika’nın PGA’sı [an organization of golf professionals].

1989’da PGA’yı ikinci bitirdiğinizde ne hatırlıyorsunuz?

Payne Stewart’ın kazandığı ama Mike Reid’in kazanması gereken maç. Pazar günü çok ama çok iyi oynadım ve kazanmam gereken kadar iyi vuruş yapmadım ve son çukurda bir şansım oldu. İyi bir fırsatım oldu.