Nick Faldo emeklilik ve daha fazlasını anlatıyor

SmokePlumes

Active member
2006’dan bu yana ilk kez İngiliz Nick Faldo, geçen sezon CBS’nin baş golf analisti olarak kürsüye çıkmadı.

O sadece sürüş menzilinde değil, menzildeydi. 1987’den 1996’ya kadar altı kez büyük şampiyon oldu ve Montana’da evindeydi.

Perşembe günü İngiltere, Surrey’deki Wentworth Club’da başlayan BMW PGA Şampiyonası’nı dört kez kazanan tek kişi olan 66 yaşındaki Faldo, yakın zamanda bu zaferlerden ve kendisi için çok şey ifade eden oyundan bahsetti.

Aşağıdaki konuşma düzenlendi ve özetlendi.

CBS’deki işinizi özlüyor musunuz?

Evet ve hayır. Erkeklerle birlikte olmayı seviyordum ama her hafta dışarıda olmaktan yorulmuştum. Bu sezon sadece 23 turnuva oynadılar ve ben artık bunu yapamazdım. Turdayken 19 yaşımdan beri uçuyorum. Çok işim var. [Golf course] Tasarım çalışmaları oldukça iyi gidiyor. Her gün rahatlamak ve kendi işini yapmak çok güzel.

Tura dikkat ediyor musun?

O kadar değil. Televizyonda nadiren gördüm. Sosyal medyada öne çıkanlarda görmüş olabilirim. Ryder Cup’la daha çok ilgileniyorum çünkü oradayım. Gerçekten büyük, harika bir atmosfer olacağını düşünüyorum.

Kimin kazanacağını düşünüyorsun?

Dürüst olmak gerekirse şu anda bizim omurgamızın Amerika’nın omurgasından daha etkileyici göründüğünü düşünüyorum.

Omurga derken neyi kastediyorsun?

İlk altı. O zamanlar, benim zamanımda, [former Europe captain] Tony Jacklin şunları söyledi: “Siz altınız, beş oyun oynuyorsunuz. Zor işi sen yapıyorsun.” Biz de “Güzel” dedik.

Peki Avrupa kazanacak diyecek kadar ileri mi gidiyorsunuz?

Evet yapardım. Yapmalıyız.

Avrupa Takımı kaptanı Luke Donald aklınızı mı aldı?

Evet. Onunla tesadüfen tanıştım [British] Açık. Çoğunlukla pratik yapmak için aklıma gelen birkaç küçük fikir vardı. Ne olduğunu söylemeyeceğim.

Wentworth’teki dört galibiyetinizden herhangi biri olağanüstü mü?

Royal St. George’s’takini gerçekten beğendim [in 1980] çünkü bunu mayıs ayında oynadık. Ve Mayıs ayındaki bu golf sahası, golf sahalarında çok az yağmur yağdığında mükemmeldir. Bu hafta sadece bir, iki ve üç ütü çalıştım. Bu ödendi. O küçük yeşile 15’te demire vurduğumu hatırlıyorum. Zafere giden yolda en önemli şutlardan biriydi. Çimler vurmak için çok güzeldi.

Wentworth sahası ne tür oyuncular için uygundur?

Oldukça doğru bir tespit. Sağda ve solda ağaçlar var. Bu onun ana karakteridir.

1978’de Royal Birkdale’de Ken Brown’ı yenmek büyük bir zaferdi, değil mi?

Bu ilk 72 delikti [tournament] Kazandım ve bu harikaydı çünkü daha önce Ryder Cup’ta oynamıştım. Green’de 12 metrelik bir oyuncu gibi saklandım ve ‘Ah, bu iyi’ diye düşündüm. Yaklaşık 10.000 £ kazandım. Peki ya bu? Bu PGA’ydı. Büyüktü. Onu sevdim.

Bu aralar golf oynuyor musun?

Evet, burada güzel bir kulübüm var ve gerçekten güzel bir seçimim var. [Tom] Weiskopf kursu. Hâlâ oraya gitmeyi ve yumurta döndürmeyi seviyorum.

Bunda senin için ne var?

İşte oyunumuzun en güzel tarafı da bu. Oraya çıkıp yokuşlarda ve yan yokuşlarda farklı yerlerim oluyor ve havalanıyorum. Bir buçuk saat boyunca kendimi yoruyorum ama yine de bir şeyler öğreniyorum. Ve sanırım hâlâ bende. Harika değil mi? Bu 50 yıldan fazla bir süre sonradır. Bir tane daha oynamak isterim [tournament]. Fit ve güçlü olmak istiyorum.

Nerede?

Henüz bilmiyorum. Fanny’yi almak istiyorum [Sunesson, his former caddie] çantanın üzerinde.

Bunu ciddi olarak mı söylüyorsun?

Evet. Bir şeyler çalmak istiyorum. Ve büyük kelime şu: Bundan keyif alabilir miyim? Tek amaç budur. Bir yerde [on the senior tour] hazırlanmak için zamanım var. Gelecek yıl bir şeyler yapmaya çalışacağım. Mecburum. Gelecek yaz 67 olacağım.