Muğla’ya yerleşip çiftçilik dokümanı alan ünlü oyuncu zeytincilikte ödül aldı

Manolya

Global Mod
Global Mod
Premium ödül alanlar içinde çiftçiliğe başlayan ünlü oyuncu Mehtap Bayri’de vardı. İkinci memleketim diye Muğla’ya ve zeytine olan sevdasını lisana getiren ünlü oyuncu, Muğla’da bir zeytinlik alarak tarımla ilgilenmeye başlamıştı. “Çiftçiyim artık. Dokümanımı de aldım. Toprak beni besliyor. Doğayı sevmiyorum, aşığım. Çiftçilik hayli emek isteyen bir iş. Bütün çiftçileri ellerinden, o koca yüreklerinden öpüyorum” diye konuştu. Mehtap Bayri’ye heyet özel mükafatını Muğla Valisi Orhan Tavlı teslim etti. Tüm iştirakçilere teşekkür evrakı ve mükafatları verildi. 4 bronz madalya, 19 gümüş madalya, 43 altın madalya ve 4 yarışmacı ise Premium Ödülü(Jüri Özel Ödülü) almaya hak kazandı.

Zeytinyağı Kalite Ödül Merasimi Renkli Manzaralara Sahne Oldu

Kısa sinema gösterisi, müzik, halk oyunlarının olduğu merasim renkli imajlara sahne oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca desteklenen Muğla’da “Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu” projesi kapsamında doğan ve bu yıl 3.’sü düzenlenen yarış kararında Zeytinyağı Kalite Ödül Merasimi gerçekleştirildi.

Sonuçlar Duyusal ve Kimyasal Tahlille Muhakkak Oldu

Bu yıl 132 yarışmacının katıldığı müsabakada yapılan duyusal ve kimyasal tahlil değerlendirmeleri kararında en kaliteli yağlar Premium alarak altın, gümüş ve bronz kategorilerde ödüllendirildi.

Tavlı: “Zeytin, Umudun, Bolluğun, Rahmetin, Refahın, Mutluluğun ve Barışın Da Simgesi”

Muğla Valisi Orhan Tavlı, merasimde yaptığı konuşmada, Muğla tarımının kalkınmasında katkı sunacak değerli projelerden kelam ederek başladı. Muğla’nın antik çağlardan günümüze kadar uzanan kadim bir geçmişe sahip olduğunu söyleyerek zeytin ağacının epeyce istikametli bir kültür bitkisi olarak yüzsenelerdır varlığını sürdürdüğünü belirtti. Vali Orhan Tavlı Anadolu mutfak külçeşidinin temeli zeytinyağının şifa kaynağı olduğuna dikkat çekti. Tavlı “ Tarihin her devrinde bir epey medeniyet tarafınca tabiatın mucizesi olarak görülen zeytin, umudun, bolluğun, rahmetin, refahın, mutluluğun ve barışın da simgesi olmuştur.” dedi.

Ayrıyeten Milas ilçesinde yetişen memecik çeşidi zeytinden elde edilen zeytinyağının Avrupa Birliği’nden coğrafik işaret alarak markalaşmada bölgenin tanıtımı açısından pek kıymetli bir adım olduğunu söylemiş oldu. Vali Tavlı, Muğla’daki arıcılığa ve yan mamüllerine de dikkati çekerek “Apiterapi”nin ehemmiyetini de vurguladı. Arıcılıkta yapılacak ihtilal üzere projelerin yakında Muğla’da hayata geçeceğinden bahsetti.

Çiçek: “Zeytinyağı Âlâ Bir İlaç”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek ise AR-GE Üniversitesi olarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “Üniversitedeki hocalarımız zeytinin genetik ve molekül yapılarına kadar tahlil edip bunu ortaya koyabiliyor. Yakın vakitte en yeterli molekülleri içeren zeytinlerin önerisi yapılacak. Bugün ödül alan zeytinyağlarının laboratuvar tahlilleri de üniversitemizde yapıldı. Vilayet Müdürlüğü ile ortak zeytincilik çalıştayı gerçekleştirdik. Biz alandaki çiftçilerimizle de çalışmak istiyoruz. Zeytinyağı âlâ bir ilaç.” diye konuştu.

Saylak: “Muğla 150’yi Aşan Zeytinyağı Markasıyla Kıymetli Bir Değer”

Muğla’nın biroldukça ilçesinde zeytinciliğin yapıldığını belirten Muğla Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak “17 milyondan fazla zeytin ağaç varlığımız var. bununla birlikte 17 bin 472 zeytin ve zeytinyağı üreticimiz var. Yağlık zeytin üretiminde Aydın’dan daha sonra ikinci sıradayız. Muğla, yaz aylarında orman yangını felaketiyle karşılaştı. Yaklaşık 55 bin hektar orman alanı yandı. Bunların yaklaşık 15 bin dekarını zeytin alanları oluşturuyor. Biz yangından ziyan bakılırsan 61 kırsal mahallede yaraları sarmak için kapı kapı dolaşarak 100 milyonu aşkın para yardımında bulunduk.100 bin fidan dağıttık Bunun 50 bin kadarı zeytin fidanıydı” dedi.

Çekilişle Üç Şahsa Zeytin Hasat Aleti Armağan Edildi

Konuşmaların akabinde programda “Zeytinyağı Çalıştayı” sonuç raporunu Doç Dr. Mücahit Taha Özkan sundu. Merasim sonunda programa katılan izleyiciler içinde yapılan çekilişte üç üreticiye zeytin hasat makinesi ikram edildi. – MarmarisLIFE

Hibya Haber Ajansı