Müziğin bağlayıcı ve bütünleştirici istikameti hayli kuvvetli

Manolya

Global Mod
Global Mod
Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji kısmı Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Aydın Öztürk, müziğin toplumlar üstündeki tesirlerine ait değerlendirmede bulundu.

Tıpkı melodilerle farklı kıssalar üretilebilir…

Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Aydın Öztürk, “Söz ve müziği pop müzik sanatkarı Tarkan’a ilişkin olan ‘Geççek’ isimli müziğin, son dönemde toplumun tüm farklı kısımları tarafınca ilgi gördü. Bir yanda şarkıyı provakatif bulanlar, bir yanda müzik kelamlarından umutlananlar, bir de kendini müziğin ritmine kaptırıp eğlenenler var. Zira sanat öznel ve nispi bir kavramdır. Bu sebeple şahsa bakılırsa değişir. Birebir melodileri dinleyip epey farklı öyküler üretebiliriz üzerine. Müzik sanat kısımları ortasında tahminen de en görünür ve en kitlesel olanı olduğu için bir anda üzerine dikkatleri çekebilme üzere bir gücü var.” diye konuştu.

Müzikler ruh halini yansıtıyor

Müziklerin ilgi görmesinde verdiği iletinin değerli bir etken olduğunu kaydeden Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Aydın Öztürk, şunları söylemiş oldu:

“ ‘Geççek’ müziği ismi, toplumun varolan sorunlarının sona ereceği ve bunun da tıpkı başka problemler üzere atlatılabileceği iletisini verdiği için bu kadar kısa bir müddetde bu kadar tanınan olmuştur. Ayrıyeten Tarkan’ın Türk pop müziğinde en çok albüm satış sayısına ulaşan müzisyenlerin başında gelmesi ve istikrarlı bir müzik mesleğine sahip olması da şarkıyı daha görünür kılar. 2021’de yürütücüsü olduğum ve Üsküdar Üniversitesi ve Method Research Company tarafınca yapılan 2. Dalga daha sonrası Türkiye Araştırmasında ‘ruh halinizi yansıtan müzik nedir?’ sorumuza verilen karşılıklar incelendiğinde Sezen Aksu’nun Geçer müziği ve Edip Akbayram’ın Hoş Günler goreceğiz müzikleri birinci sıralarda yerini alan müziklerden ikisi olmuştur. Sebep evvela pandemi üzere gözükebilir. Ancak bu eğilim politik, ekonomik ya da sosyolojik olarak incelediğinde, toplumun büyük bir kısmı bir devrin kapanmasını ve yeni bir periyodun gelmesini umut etmektedir.”

Müzik insanları bir ortaya getiren değerli bir araç

Müziğin ortak bir lisan olduğunu söz eden Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Aydın Öztürk, “İnsanlık tarihi boyunca müzik var. İnsanları bir ortaya getiren, toplumsallaşmayı, dertleşmeyi, eğlenmeyi sağlayan en değerli araçların başında geliyor. Müzikte ortak bir his lisanı hissetmeniz için ortak bir lisana, yazıya, notaya gereksiniminiz bile yoktur aslında. Müzik sihirli bir halde sizin için bu bağlanmayı kurar. Binlerce yıl evvelden vurmalı ya da üflemeli çalgıların varlığını bugün etnomuzikologlar tespit edebiliyorlar. Burada sorulması gereken soru şudur; niye ömrümüzde müzik var? Müzik insanları hisler etrafında bir ortaya getirir ve birinci müzisyenlerin şifacı olarak görülmesi de tesadüf değil olağan olarak.” diye konuştu.

Müzik değerli bir motivasyon kaynağı

Sevilen müziklerin sakinleştirici, moral verici, gerilim giderici bir tarafı olduğunu kaydeden Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Aydın Öztürk, “Çünkü müzik modumuza eşlik eder, hatta birden fazla vakit belirleyicidir. Lakin burada müziği toplumsal ortamından başka düşünmememiz gerekiyor. Örneğin bir kutlama esnasında birlikte olmanın motivasyonuyla eğlenceli müzikleri ve dansları tercih edebiliriz. Düğünleri hatırlayın mesela; birden fazla defa olağan kurallarda dinlemek aklımıza bile gelmeyecek müziklerle eğlenirken bulabiliriz kendimizi. Ya da spor yaparken tempomuza uygun bir müzik bizi motive eder, hareketlerimizi hızlandırır ve dayanma gücü verir. Duygusal bir acı çektiğimizde o esnada hislerimize çeviri olacak daha karamsar müzikleri seçebildiğimiz üzere, harekete geçmek istediğimizde daha protest kelamlara sahip müzikleri dinlemek isteriz. Tam karşıtı de kelam konusudur. Hem toplumsal ortam müziği tesirler tıpkı vakitte müzik toplumsal ortamın itici gücü olabilir. Maç öncesinde daima bir ağızdan söylenen marşları ya da Osmanlı periyodunda savaşa giden askerlerin mehter ezgilerini hayal edin. Hepsinin harekete geçirici bir tarafı var.” diye konuştu.

Müzik yapmak da bir terapi sistemidir

Dr. Öğretim Üyesi Tuğba Aydın Öztürk, müziğin ortasındaki armonik yapı, ritmik yapı, enstrümanların kullanılış biçimi ya da müzik kelamlarının, ruh halimizi olumlu ya da olumsuz olarak etkileme gücüne sahip olduğunu belirterek kelamlarını şöyleki tamamladı:

“Gündelik ömrün rutinlerinden ve karamsar gerçeklerden bir an olsun bir kaçış imkanı vermesi; müziği rahatlatıcı bir liman haline çeviriyor. Bu ortada eklemek isterim ki müzik dinlemek kadar müzik yapmak da yüzsenelerdır kullanılan bir terapi usulüdür. Bunun için profesyonel müzisyen olmaya gerek yoktur lakin bir kümeye aidiyet değerlidir. Amatör korolar, ritm kümeleri, akapella kümelerine katılmak da epey rahatlatıcı bir toplumsal ortam sağlar. William James; ‘Mutlu olmak için müzik söylemiyorum. Müzik söylemiş olduğim için mutluyum’, der. Maalesef eğitim sistemimizde müzik de dahil sanat derslerine kâfi ehemmiyet verilmediği için, bu husus sınıfsal bir probleme dönüşüyor ve bizleri en kısa yoldan keyifli edebilecek bu hazdan epey uzak kalıyoruz.”

Hibya Haber Ajansı