Minjee Lee ABD Açık bayanlar şampiyonluğunu Pebble Beach’te korumayı hedefliyor

SmokePlumes

Active member
Minjee Lee, son birkaç yılını golfün ihtişamını ve sıkıntılarını çoğundan daha fazla hissederek geçirdi.

İlk büyük turnuvasını 2021 Evian Şampiyonası’nda arkadan gelen bir playoff galibiyetiyle kazandı ve bunu bir yıldan kısa bir süre sonra 2022 ABD Kadınlar Açık’ta rekor kıran bir galibiyetle takip etti. Evian’da ünvanını korumaya çalışırken, bitkinlikten ve bu yıl ilk iki Major’da iki sinir bozucu bitişten korkuyordu.

27 yaşındaki Avustralyalı Lee, geçen yaz 2 numaraya ulaştıktan sonra şu anda dünyada altıncı sırada. Açık unvanını korumak istiyorsa, California sahilindeki ünlü golf sahası olan Pebble Beach Golf Links’i fethetmesi gerekiyor. Turnuva Perşembe günü başlıyor.

San Francisco’daki TPC Harding Park’ta yapılan bir bahar röportajında Lee, ustaca demir oyununu, Pebble Beach’in tehlikelerini, kadın futbolunun evrimini ve bir majör bir veya iki kez kazanmanın neden bu kadar zor olduğunu tartıştı.

Bu röportaj, uzunluk ve netlik için düzenlendi.

2019’dan beri bir majörde bir kesinti kaçırmadılar.

bilmiyordum bile.

Düşündüğünüz şekle kıyasla bunun ne kadarı sportif yeteneğinizde bir ilerlemeyi temsil ediyor?

Her gün biraz daha iyi olmaya çalışıyorsun. Bu yüzden oyunuma çok fazla saat ve çaba harcadığımı hissediyorum ve her geçen gün gelişiyorum çünkü ilerleme kaydettim ve bu süre içinde tek bir kesinti bile kaçırmadım. Sadece X dönem boyunca tutarlılığımı gösteriyor.

2021’de Evian Şampiyonası’nı kazanmak sonraki yılları nasıl şekillendirdi?

Biraz rahatlamıştım çünkü “İlk majörlüğünü ne zaman kazanacak?” diyen çok fazla şey duydum ama hiçbir zaman doğrudan yüzüme gelmedi. Her zaman geçiyorlardı ya da sosyal medyada ya da burada burada birçok şeydeydiler. Bu yüzden sırtımdan maymun olmak biraz rahatlatıcıydı. İçimde olduğunu biliyordum, ama sonunda oldu – bir ana dal kazanmak gerçekten çok zor.

Her zaman büyükleri kazanmak için çalışıyorsunuz ve hedefleriniz çok belirgin. Bunun benim ilk olmam bir sonraki yılıma da sebep oldu.

Ve geçen yıl Evian’da öğrendiğiniz gibi, bir şampiyonluğu savunmak zordur.

Ah evet. Çok zor.

Bir binbaşıyı savunmaya çalışırken Pebble Beach’in önünde bunu nasıl yaparsınız?

En zor şey normal olanı yapmaktır. Savunma yaparken, genellikle birçok farklı yöne çekilirsiniz: medya, antrenman turları, yeni bir saha olduğu için çok iş yaparsınız ve tüm hazırlıklara baştan başlamanız gerekir.

Golf sahasını zaten bildiğim ve yıllardır oynadığım Evian gibi değil. [This year], biraz farklı olacak. ABD Açık benim için her zaman çok şey ifade etti ve onu kazanmak benim için gerçek olan bir rüyaydı. Son şampiyon olarak oraya gitmenin nasıl bir his olduğunu bilmiyorum.

Pebble Beach’te rüzgar bir faktör olacaktır. Avustralya’da büyüdün ve rüzgarla mücadele ettin. Teksas’ta yaşıyorlar ve rüzgarla mücadele ediyorlar. Bu yıl bir avantaj gibi geliyor mu?

Rüzgarda oynamayı seviyorum – zorlu bir golf testini seviyorum. Rüzgarlı havalarda yaratıcılığınızı serbest bırakabileceğinizi hissediyorum. Düz şutlar anahtardır, ancak her zaman sadece düz şutlar değildir. rüzgarı kullanacak mısın Rüzgarla savaşacak mısın? Rüzgarda oynayabileceğiniz pek çok farklı yol var. Zor olduğunda daha eğlenceli buluyorum ve kimin iyi top vurucusu kimin o kadar iyi olmadığını gerçekten ayırdığı için, sahayı gerçekten ayırıyor. Her zaman rüzgarda oynadım, bu yüzden bana pek farklı gelmiyor.

Gezegende daha iyi demir oyuncular yok. Alıştırma yaparken ve hazırlanırken hala ütülere vurgu yaptığınızı fark ediyor musunuz, yoksa başka şeyler yapmak için daha fazla zaman harcayabilir misiniz?

İstatistikleri görene kadar bu konuda daha iyi olduğumu hiç hissetmemiştim. Evet, istatistiklerim erkeklerinkinden daha iyiydi elbette ama hiçbir zaman özel olarak demirlerim üzerinde çalışmadım – her zaman tekniğim veya belirli bir şut için belirli bir şekilde nasıl hareket ettiğim üzerinde çalıştım. Ancak geçen yıl diğer yıllardan daha iyiydi ve gerçekten neyin değiştiğinden emin değilim. Henüz oldu. Bir şey üzerinde çok uzun süre çalışıyorsunuz ve bir noktada tık tık sesi geliyor. Muhtemelen bugünlerde salıncağım üzerinde o kadar çalışmıyorum; Oyunumun diğer bölümleri üzerinde çalışıyorum, ancak yalnızca bu diğer alanlar bana en çok fayda sağlayacağı için.

İstatistiklere dikkat etmediğinizi söylediniz, ancak geçen yıl açık puanlama rekorunu kırdınız ve kadınlar golfü için tarihteki en yüksek ödemeyi (1,8 milyon dolar) aldınız. Bu tür üstünlükler hakkında düşünüyor musunuz?

Yapmadığımı hissediyorum – olması gerektiği kadar değil. Muhtemelen ona bakmalı ve “Oh, gerçekten iyi iş çıkardın” diye düşünmeli ve sonra kendime iltifat etmeliyim. Sadece işimi yapıyorum ve golf sahasında olmadığım zamanlarda golfü düşünmüyorum.

Netflix belgesel dizisi Full Swing’de, Brooks Koepka’nın golfün nasıl bir oyun olduğundan bahsettiği bir an vardır; işler iyi gittiğinde asla kaybetmeyeceğinizi, işler iyi gitmediğinde ise asla bulamayacağınızı düşünürsünüz. dönüş yolu. Bu yıl senin için bir süzülme yolu değildi. Bu sürekliliğin neresindesiniz?

O dönemde her zaman yaptığım gibi bir sezon dışı geçirdim ve ardından Asya’da oynadım ve bu kadar iyi sonuçlar alamadım. Birkaç hafta daha evde kalacağımı düşündüm ve üç etkinliği kaçırdım ve bu altı hafta oldu.

Zaman çok çabuk geçti ve düşündüm ki, sekiz yıldır tam gaz çalışıyorum, bu zamanı kendime ayırabilirim. Yaptım ve iyi hissediyorum. Oldukça yenilenmiş hissediyorum. İlk hafta Chevron’du – ilk haftada bir majör geliyor – ve ben yavaş yavaş yeniden ritim çalmaya çalışıyorum.

Yakın zamanda caddy değiştirdiniz. Kursta sizi nasıl etkiledi?

Aslında kendim hakkında çok şey öğrendim. Gençken caddy’nize çok güvenirsiniz ve sanırım bunu bir süre genç olduğum ve ne istediğimi gerçekten bilmediğim için yaptım. Şimdi kendimi biraz daha iyi tanıyorum ve çok olgunlaştım.

Bir kutudan ne istediğimi ve kutumdan ne istediğimi biliyormuşum gibi geliyor. Onaya ihtiyacım yok; Ne yaptığımı biliyorum. Sadece beni iyi tanıyan ve golf sahasında iyi bir arkadaş olan birine ihtiyacım var. Onlarla golf sahasında çok zaman geçiriyoruz. Sanki o kişiyi sevmiyorsan, işe yaramayacakmış gibi.

Bu, golf dünyasında büyük önem taşıyan Pebble Beach’te düzenlenen ilk ABD Kadınlar Açık turnuvası. Kadın golfü için daha büyük dönüm noktası nedir: Açık’ın Pebble Beach’te oynanması mı yoksa geçen yılki İngiliz Açık’ın kadınların 2017’ye kadar üye olamadıkları Muirfield’da düzenlenmesi mi?

Bu konuda biraz kafam karıştı. Muirfield’da oynayabildiğimiz ve golf sahasına erişebildiğimiz için gerçekten mutlu ve minnettarım ve bu, Pebble’da ilk kez oldu. Bu şampiyonaları orada tutmak için yapılacak çok iş olduğunu biliyorum. Kolay değil – hiçbir şey kolay değil, değil mi? – ama kadınları bu golf sahalarına sokmanın bu kadar uzun sürmesi biraz acı tatlım. Turlara, ABD Golf Birliği’ne ve tüm sponsorlarımıza kadın futbolunu ve LPGA’yı şimdi tüm bu harika mekanlara gitmeye gerçekten teşvik ettikleri için çok minnettarım ve her şeyin daha da iyiye gideceğini biliyorum.

Ama çok uzun zaman geçtiğine dair bir his var içimde.

Şubat ayında hedeflerinizden birinin 2023’ün sonuna kadar tamamen tükenmek olmadığını söylemiştiniz. Giderek daha fazla elit sporcunun tükenmişlik, akıl hastalığı, depresyon ve bitkinlik hakkında konuştuğunu gördük. Ne zaman oynayacağınızı düşünürken sizi ne kadar ağırlaştırıyor?

Her zaman oldukça dolu bir yıl geçirdim. Birçok etkinlikte oynadım ve bunu gerçekten yapmak istiyordum. oynamak istedim Ama şimdi daha az oynamak istiyorum – örneğin, yıl sonunda gerçekten önemli bazı etkinliklere gittiğimde çok yorulmak istemiyorum.

Şimdi önceliklerim farklı. Çaylak kartımı korumaya çalışarak tüm zamanımı her bir etkinliği oynayarak harcamak zorunda değilim. Yaşlanıyorum, bu yüzden bedenime ve zihnime bakmak istiyorum. Elimden gelenin en iyisini yapmama yardımcı olacak şey bu. Bence bu yüzden artık birçok sporcu sağlığınıza, zihninize, hayatınızın neresinde olduğunuza dikkat etmekten bahsediyor. Bence sadece içte ve dışta sağlıklı olmak çok önemli ve eğer kimse bundan bahsetmezse kimse gerçekten bilmeyecek, bu yüzden ihtiyacınız olduğunda doğru yardımı alamazsınız.

İki Majors kazanmak, molalar verebileceğiniz ve belki de kanıtlayacak daha az şeyin olduğu konusunda kendinizi özgür hissetmenize yardımcı oluyor mu?

Tam olarak değil. Bunu hiç bu şekilde düşünmemiştim. Açıkçası daha fazlasına açım: Diğer ana dalları kazanmak istiyorum ve bunun asla değişeceğini düşünmüyorum. Ve birkaç kez 1 numaralı dünyanın yakınında bulundum ama tam olarak başaramadım. Bu yüzden hala gösterecek çok şeyim var. İçimde hala çok fazla mücadele ruhu var. Hala çok yolum var.

İlk kez yaklaşık 10 yaşındayken oynadın. Geriye dönüp baktığınızda keşke daha önce başlasaydım diyor musunuz? daha sonra mı başladınız?

Benim için güzel bir yaştı. Yüzdüm ve golf oynadım. Ne yapmak istediğimi bilmiyordum ve pek çok şey denedim: farklı sporlar, dans, müzik, her şey. Ailem her şeyi denememe izin verdiği için şanslıydım. Bunu golfte yeni buldum ve pratik yapmaktan ve golf sahasında arkadaşlarımla buluşmaktan gerçekten keyif aldım. O yumuşak golf toplarını yeşilin etrafında vururdum ve bu çok eğlenceliydi. Oraya vardığım yol, bence doğru yoldu.

Golf en iyi sporun muydu?

Oldukça iyi bir el-göz koordinasyonum var, ama sanırım biz gerçekten golf oynayan bir aile olduğumuz için – ailem, erkek kardeşim ve büyükannem ve büyükbabam – hepsi golf oynamayı severdi, bu yüzden biz de onunla gittik.

İki kez Olimpiyatçı olarak, gelecek yıl Paris’te oynamak ister misiniz?

Bu listemde oldukça yüksek. Bence Paris oldukça şaşırtıcı bir katılım olacak. Olimpiyatlar muhtemelen ülkenizi temsil ederek sahip olabileceğiniz en büyük onurdur, bu yüzden önümüzdeki yıl için en büyük hedeflerimden biri bu olacak.

Ama Çakıl Sahili önce gelir. Ne zaman kafanda çalmaya başlıyorsun?

Aslında golf sahasına önceden bakan bir kız değilim. TV’de bazı boşluklar gördüm ama çok detaylı bir şey yok.

Parkuru görmeyi ve oraya vardığımda hayal etmeyi seviyorum. Haritada yapıp yapmadığımı anlayamadım. Oraya gittiğimde içselleştirmeyi seviyorum.