Matt Fitzpatrick ve Cameron Smith, LIV-PGA Tour birleşmesinden sonra sırada ne olduğundan emin değiller

SmokePlumes

Active member
Bir yıl önce, ABD Açık’taki alan, erkekler profesyonel golfünde tamamen yeni bir fenomen tarafından dikkati dağıttı: İsyancı LIV Golf Circuit’e katılmak için PGA Tour’dan ayrılan birkaç oyuncu, eski oyuncularını ilk kez oynayacaktı Brothers.

Golfçüler, bireyselliğiyle tanınan bir sporda taraf seçmiş ve alışılmadık bir takıma karşı takım gerilimi yaratmıştı.

Amerika ve Avrupa turlarının LIV Golf ile ortaklık yaptığına dair üzücü haberlerden on iki ay ve günler sonra, 2022 ABD Açık’taki aksama artık neredeyse önemsiz bir dikkat dağıtma gibi görünüyor. Büyük bir turnuvada ve ayrıca PGA Tour’da ilk galibiyetinin ardından Brookline, Massachusetts’te bu turnuvayı kazanan Matt Fitzpatrick’e sorun.

Fitzpatrick Pazartesi günü “Geçen yıl sadece turnuvayı, sadece ABD Açık’ı düşündüğümü hatırlıyorum,” dedi. “Zihinsel olarak buna odaklanmak ve daha iyi durumda olmak benim için bu hafta yaşanan tüm bu kafa karışıklığından daha kolaydı.

“Her şey kafa karıştırıcı.”

En kafa karıştırıcı bulduğu soru sorulduğunda, Fitzpatrick gülmek zorunda kaldı.

“Eh, sanırım neler olup bittiğini bilmiyorum,” diye yanıtladı. “Kimsenin neler olduğunu bildiğini sanmıyorum.”

Fitzpatrick, PIF olarak bilinen ve inanılmaz zenginliği LIV’i destekleyen Suudi Kamu Yatırım Fonu’ndan bahsetti.

“PIF’i imzalıyor muyuz, PIF’i imzalamıyor muyuz? Hiçbir fikrim yok” dedi ve ekledi, “Dünyada yaklaşık dört kişi dışında kimsenin neler olup bittiğini bilmediği çok açık.”

Geçen yıl British Open’ı kazandıktan kısa bir süre sonra LIV’e katılan Cameron Smith, golfte yönelim bozukluğunun evrensel olduğunu kanıtlamak için, Fitzpatrick’i Los Angeles Country Club’daki görüşme odasına kadar takip etti ve temelde ne olacağı hakkında hiçbir fikri olmadığını itiraf etti. Sırada seçtiği meslek var.

Smith, PIF’i denetleyen ve turların birleşmesinden kaynaklanacak yeni şirketin başkanı olacak Yasir al-Rumayyan’dan geçen hafta açıklanan gişe rekorları kıran anlaşma hakkında en az bir telefon aldığı için içeriden biri olarak kabul edilebilir. .

Al-Ruymayyan’ın araması iyi oldu çünkü Smith, habere ilk tepkisinin “Bir tür şakaydı” olduğunu söyledi, ancak al-Rumayyan, Smith’i daha fazla ayrıntıya girmeden farklı şekilde bilgilendirdi.

Smith, “Pek bir açıklama yapmadı,” dedi. “Hala açıklığa kavuşturulması gereken çok şey olduğunu düşünüyorum ve zaman geçtikçe daha fazla şey öğreneceğiz. Sanırım birkaç farklı oyuncuyu aradı, bu yüzden görüşme oldukça kısa ve tatlıydı.”

Profesyonel golfün geleceği hakkında netlik olmamasına rağmen, hem Fitzpatrick hem de Smith, PGA Tour LIV anlaşmasının duyurulmasından bu yana iki sıcak konu hakkında sorguya çekildi.

Fitzpatrick için soru, kendisi gibi PGA Tour’da kalan oyunculara, LIV’in sunduğu büyük miktardaki parayı geri çevirmeleri için tazmin edilmesi gerekip gerekmediğiydi.

İlk başta Fitzpatrick, önümüzdeki haftalarda veya aylarda açıklığa kavuşturulması gereken belki de en çetrefilli ve çetrefilli ayrıntı olan konuyu ele almaya hazır görünüyordu. Ama sonra Fitzpatrick durdu. Ve durdu. Gülümsedi ve sonra nefes verdi. Gözleri odanın içinde gezindi. Sonunda ince bir gülümsemeyle “Evet, geç” dedi.

Smith’e LIV turunun bu yıldan sonra devam edeceğine dair herhangi bir belirti verilip verilmediği soruldu. Cevap verdi: “Dürüst olmak gerekirse, gerçekten senin kadar biliyorum. Bana pek bir şey söylenmedi. Sanırım bir şey olursa sana haber veririm.”

LIV bu sezondan sonra dağılırsa PGA Tour’a geri dönmek isteyip istemediğine dair bir soruyu “varsayımsal” olarak nitelendirerek yanıtlamayı reddetti.

Ancak ekledi: “Zaten doğru kararı verdiğimi düşünüyorum. Olduğum yerden çok mutluyum. Açıkçası bu kararı çeşitli nedenlerle aldım. Dediğim gibi, ben de herkes kadar biliyorum ve önümüzdeki birkaç ay içinde, hatta belki de gelecek yıl işlerin nasıl gelişeceğini görmek ilginç olacak.”

Smith’in tavrı neşeliydi ve Pazartesi günü antrenman sahasında el çırpan ve birbirlerine gülümseyen birkaç LIV oyuncusunun ruh haline uyuyordu.

Smith, “Bana pek bir şey söylenmedi, ama olduğu gibi kabul edeceğim,” dedi. “Ama bence her iki tarafta da geleceğin ne getireceğini merak eden çok sayıda oyuncu var.”

Fitzpatrick geçmişte olduğu kadar gelecekte de gözünü dikmişti ve geçen yılki ABD Açık’ı sevgiyle hatırladı.

Keşfettiği sihri yeniden canlandırmayı umarak, “Harika bir hafta,” dedi.

Ama sonra bir yılda çok şey değişti. Pazartesi günü özellikle bir soru cevapsız kaldı. Golf nasıl gidiyor?

Fitzpatrick başını salladı.

“Tamamen dürüst olacağım, kelimenin tam anlamıyla senin kadar biliyorum” dedi. “Eminim herkesin bu konuda soruları olmuştur. Herkes öğrenince ben öğrendim. Evet, dürüst olmak gerekirse, kelimenin tam anlamıyla hiçbir şey bilmiyorum.”