Matt Fitzpatrick bir golf branşını kazandıktan sonra hayattan bahsediyor

SmokePlumes

Active member
Editörün notu: BMW PGA Şampiyonası, Kraliçe II. Elizabeth’in ölümü nedeniyle oyunu askıya aldı. Turnuva Cumartesi günü devam ediyor.

Haziran ayında Matt Fitzpatrick’in hayatı, ABD Açık’ı Massachusetts, Brookline’deki Country Club’da Will Zalatoris ve Scottie Scheffler’ı yenerek kazandığında değişti.

Bir golfçü sporun dört büyük turnuvasından birini kazanmak için ilerlediğinde olan budur. Ancak İngiltere’den gelen Fitzpatrick buradan sonsuza kadar büyük bir şampiyon olarak anılacak.

Bu hafta İngiltere’nin Surrey kentindeki Wentworth Club’da BMW PGA Şampiyonası’nda yarışacak olan 28 yaşındaki Fitzpatrick, geçtiğimiz günlerde Open’daki galibiyetinden bahsetti. Aşağıdaki konuşma düzenlendi ve özetlendi.

Open’ı kazandıktan sonra, sizi şaşırtan birinden haber aldınız mı?

Gerçekten şanslıydım. Farklı insanlardan birkaç mesaj aldım – özellikle biri, Michael Jordan’dan bir kısa mesaj. Florida’daki kulübünün bir üyesiyim; Orası pratiklerimin çoğunu yaptığım yer. Bunu almak çok özeldi. Ben Crenshaw’dan el yazısıyla yazılmış bir not aldım. Bunu da takdir ediyorum.

Michael mesajda ne dedi?

Sadece tebrikler dedi.

Açık galibiyet, gelecek için hedeflerinizi veya kendi imajınızı değiştirmenize neden oldu mu?

Her zaman işimin bir ana dal girmek için yeterince iyi olduğunu düşünmüşümdür. Birini kazanmak için yeterince iyi olup olmadığından asla emin değildim çünkü USPGA’ya kadar hiç denemedim. [Championship]. Birini kazanmak, yaptığımın doğru olduğunu onayladı.

Sizden istenen tüm taleplere hazır mısınız?

Menajerim Ted Brady ve Mark Steinberg tarafından galibiyetimden hemen sonra bilgilendirildim. Anladım, bu profesyonel olarak dokuzuncu yılım. Medya yapmanın nasıl bir şey olduğunu biliyorum. Açıkçası, büyük bir şampiyon olduğunuzda bu sadece başka bir seviye; sadece daha fazlası var. Neyin geleceğini az çok biliyordum.

PGA Şampiyonası’ndaki performansınız pistte Brookline’da güven uyandırdı mı?

Bence de. Belki hemen fark etmedim, ama kesinlikle PGA’daki bu deneyimin bir kısmını bu hafta ABD Açık’ta kullandım.

Birkaç yıl önce yaklaşımlarınız üzerinde nasıl çalıştığınızdan bahsetmiştiniz. Tüm iş buna değdi, değil mi?

Bütün yıl çimenli sığınaklardan çıkmak için mücadele ettim ama o şutu orada vurmak için [on the final hole] baskı altında ve şu anda açıkça benimle sonsuza kadar yaşayacak. Genel olarak, bu yıl yaklaşım oyunumda tekniğimi biraz değiştirdik ve bu gerçekten yardımcı oldu.

Wentworth kursu oyununuza nasıl uyuyor?

Golf sahasını seviyorum. Green için zorlu bir tee. Tişörtten ayrılan bir gücümün olduğunu hissediyorum. Orada oynamayı seviyorum ve ev sahibi takımın atmosferinin de büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorum.

Orada iyi oynadın ama kazanmak için gerçekten meydan okumadığını söyledin. Belirli bir sebep var mı?

Adamların benden daha iyi oynadığını düşünüyorum. Asla yeterince yaklaşamadım ve yaptığım bir yıl içinde sadece bir kötü Cumartesi geçirdim. İyi sürmedim ve ilk iki turdaki ivmemi kaybettim ve o kadar.

İki ay önce St Andrews’u eleştirmiştin. Söylediklerinden pişmanlık duydun mu?

hayır doğru değil Hangi golf sahalarını sevdiğim ve sevmediğim konusunda çok seçiciyim. Hiç bu kadar sert ve hızlı oynamamıştım ve belki de bu, hakkındaki fikrimi her şeyden çok güçlendirdi. Bazen St Andrews’da iyi şutlar atabilirsin ve ödüllendirilemezsin gibi hissediyorum. Bazen kötü şutlar atabilir ve paçayı sıyırabilirsin.

Çocukken, 20 yaşına geldiğinizde büyük bir şampiyon olmayı hayal ettiniz mi?

Diğer büyük kazananlardan, hissettiklerini düşündükleri kadar iyi olmadığını ve benimkinin tam tersi olduğunu söyleyen çeşitli alıntılar okudum. Hissettiğimi düşündüğümden 10 milyon kat daha iyiydi. Benim için şimdiye kadar tattığım en harika duygu.