Masters'ın 40 yıldır sadık ustası Bernhard Langer kendini ifşa ediyor

SmokePlumes

Active member
Bernhard Langer'ın bu hafta son Masters turnuvasını oynaması gerekiyordu. İlk kez 1982'de sakatlanarak orada oynadı ve 1985'teki ilk galibiyetinden bu yana, baş parmağındaki sakatlık nedeniyle 2011 Masters'ı kaçırabildi.

Bu yılki etkinliğin, 1993'te turnuvayı kazanan ve yalnızca 2020'de finallere katılıp 29'uncu olarak bitiren 66 yaşındaki bir oyuncu için bir veda kutlaması olması amaçlanmıştı. Bu onu, Langer'ı tüm hafta boyunca sürekli olarak yaklaşık 100 yarda geride bırakan, daha sonra Amerika Açık şampiyonu olan Bryson DeChambeau'nun bir atış önüne geçirdi.

Bunun yerine, her zaman formda olan Langer, iki kez Masters şampiyonu olmayan Florida'daki komşularından bazılarını muhtemelen devirecek bir şeyle vuruldu: turşu topunda sakatlanma.

Mart ayında verdiği bir röportajda, işlerin daha kötü olabileceğini söyledi. Ayak ve ayak bileği cerrahı olan komşusu, Langer'in yere düştüğünü görünce ona koştu ve Langer'ı MR'a gönderdi. Aşil tendonu yırtılmıştı ve doktor, ayağının daha fazla yaralanmaması için ona dengeleyici bir bot koydu.

“Ameliyattan üç gün sonra rehabilitasyona başladım” dedi.

Bir golfçü için zor bir düşüş. Ancak daha dikkate değer başarı, Langer'ın bu seviyede bu kadar uzun süre dayanması olabilir. Rolling Stones gibi yaşlanan rock'çılar atışlarını defalarca tekrarlayabilirken, golfçüler kendi yaşlarının üçte biri kadar olan oyunculara karşı olağanüstü atışlar yapmaya devam etmelidir.

Ustalara ulaştı. Bunu, PGA Tour'dan sonra ilk kez oynadıklarında genellikle 50'li yaşların başındaki oyuncuların hakim olduğu PGA Tour Champions'ta yaptı. Şampiyonlar Turu'nda diğer oyunculardan daha fazla turnuva kazandı; Ayrıca 12 ile çoğu büyük şampiyonluk rekorunu da kırdı.

Bu kadar yüksek bir seviyede bu kadar uzun süre dayanmayı nasıl başardı?

“Her zaman fitness ile ilgilendim” dedi. “Gençlik yıllarımda daha çok kardiyo antrenmanı ve beni formda tutan diğer sporları yaptım. 1980'lerde Amerika'ya taşındığımda spor salonlarına gitmeye, ağırlık kaldırmaya vb. alıştım. Benim neslimde hepimiz harika sporcular değildik. Birçok oyuncu bir raunttan sonra poligonda ya da green'de olduğundan daha fazla zamanı barda geçirir.”

Yaşlandıkça antrenmanları değişti ve odak noktası daha çok esnekliğini ve gücünü korumaya yöneldi. Ancak bu onun her zaman eğlenceli bulduğu anlamına gelmiyor: “Eğitim çok zaman alıyor” dedi.

Ancak Langer, sadece formda kalmak için çalışmadığını, aynı zamanda oyununun zihinsel yönü üzerinde de çalışmaya devam ettiğini söyledi. Bu aynı zamanda neyi yapıp neyi yapamayacağını da içerir.

“Bernhard Langer'ın oynayabileceği bir oyun oynamam gerekiyor” dedi. “Güçlü ve zayıf yönlerimi bilmeliyim. 250 yarda havada 1 demiri vurup onu hemen durduramam. Oyunumu oynamam lazım.”

Bunu Masters'da Tiger Woods gibi daha genç ve daha güçlü oyunculara karşı rekabetçi kalabilmeye bağlıyor.

Langer, “Tiger'ın ilk ortaya çıktığında korkutucu olduğunu söylediler” dedi. “Bir kişi olarak onu korkutucu bulmadım. Uzunluğunu korkutucu buldum ama her zaman rotayı oynadım. Kime karşı oynadığınızın önemi yok. Gerçekten kendinize veya golf sahasına karşı oynuyorsunuz.

Langer'ın çağdaşları onun adanmışlığına hayran kalırken, bazıları da fitness karavanında yer alıyor.

Şampiyonlar Turu'nun öne çıkan bir diğer oyuncusu olan 58 yaşındaki Scott McCarron, “Langer'ın zamanı yoktur” dedi. McCarron en iyi dönemindeydi ve o zamandan beri 50 yaş üstü turnesinde daha güçlü ve daha kaslı hale geldi. Bu ödendi. 2017 yılında Büyükler Oyuncu Şampiyonası'nı kazandığında PGA Tour'un Oyuncular Şampiyonası'nda yarışma daveti aldı.

“Şampiyonlar Turu'ndaki fitness dünyası hızla yükseldi” dedi. “Neredeyse her erkek antrenman yapıyor. Her zamankinden daha fazla çalışan ve esneyen erkek var. PGA Tour'da sonunu düşünmezsiniz. Şampiyonlar Turunun bir sonu olduğunu biliyorsunuz. 55 mi yoksa 58 mi?”

Şampiyonlar Turu etkinlikleri PGA Turunda dört yerine üç turdan oluşurken, oyuncular aslında çok çalışıyorlar.

McCarron, “Hala yılın 27 haftasında oynuyoruz ve ben hâlâ topa vuruyorum” dedi. “Sonra dışarı çıkmak, oyun oynamak ve bira içmek gibi eski şeyler artık geçerli değil.

“58 yaşında, topa daha önce hiç vurmadığım kadar vuruyorum” diye ekledi. “Bunun bir kısmı ekipmandan kaynaklanıyor, ancak ben daha iyi durumdayım ve sopayı daha hızlı sallıyorum, bu da ekipmandan kaynaklanmıyor.”

Stewart Cink, Steve Stricker ve Padraig Harrington gibi bazı yaşlı oyuncular topa her zamankinden daha fazla vuruyor ve ara sıra PGA Turuna katılıyor.

Langer'ın Şampiyonlar Turu'ndaki hakimiyeti kondisyonun, rekabetçiliğin ve baskı altında şut atabilme yeteneğinin sonucudur. Ancak orada kendisinden çok daha genç birçok oyuncuya karşı oynadı.

Ayrıca 40 yıldır Master kursunda da başarılı olmuştur. “Orada oynadığım yüzlerce turda parkur hakkında çok şey öğrendim” dedi. “Nereye gideceğimi ve nereye gitmeyeceğimi biliyorum. Şurayı ya da orayı özlediğimi biliyorum. Başkalarından öğrendim ya da daha önce oynadım. Bu da çok yüksek bir puan almamı engelliyor.”

Ancak geçmiş Masters kazananları için bu yılki Şampiyonlar Yemeğine katılacak olan Langer şunları ekledi: “Eskiden 8'li demire vurduğum yerde şimdi 3'lü demire vuruyorum [a club that hits the ball lower and farther]. Kurs çok daha uzun. Her deliğe çok daha uzun sopalar vurdum. Bu meydan okumadan keyif alıyorum.”

Langer, gelecek yılın son kez sahneye çıkıp çıkmayacağını söylemek istemedi. Henüz karar vermedim dedi. “Bu kararı kısa sürede vereceğiz”