Mahmut Tanal Twitter’da niye ‘dolandırıcılık’ yaptı?

Hi-Lev

New member
YouTube, içerik üreticilerin ve kullanıcıların uymasını istediği siyasetler ve kurallar listesinde; aldatıcı içerik, başlık, etiket ve fotoğraf kullananlar için ‘dolandırıcı’ tarifi yaparak “dolandırılmaktan kimse hoşlanmaz” diyor. YouTube, kurallarının uygulanmasında taviz vermeyen mecra olarak bilinir. Çok sıradan olarak tüm içerik üreticileri de şunu bilir; YouTube, bir kural üçüncü kere ihlal edildiyse abone sayısına bakmadan sayfayı kapatır ya da kullanıcıyı mahzurlar. Twitter ise topluluk kurallarında her kullanıcısına net bir biçimde şu uyarıyı yapıyor: “Twitter’da aldatıcı halde değiştirilmiş medyayı fizikî güvenliğe yönelik tehditlere yahut diğer önemli ziyanlara yol açabilecek ve kullanıcıları ilgili medyanın gerçekliği konusunda yanıltabilecek yahut aldatabilecek biçimde paylaşamazsınız.” Ama Twitter, bildiri ettiği “paylaşamazsınız” kısmından daha sonrasını pek getirmiyor. Yani sıklıkla yaptırım uygulamıyor. Aldatan, yanıltan, değiştiren, çarpıtan, tehdit eden, ziyan veren ve gaye gösterenlerin yaptıkları yanlarına kâr kalıyor. Kâr kalıyor zira bu yollarla epey önemli etkileşim de alıyorlar. En azından günlerce konuşulan haberlerin malzemecisi olabiliyorsunuz. Tıpkı CHP Milletvekili Mahmut Tanal ve Twitter’da 110 bin takipçisi olan “@raporturkiye” hesabı üzere.

Ne olmuştu? ‘Rapor Türkiye’ isimli; bariz FETÖ yanlısı, başta Deniz Baykal’a kurulan kaset kumpasının servisçisi Cevheri İnanç olmak üzere firari FETÖ’cülere etkileşim dayanağı sağlayan hesap, 2015 yılında Yeni Şafak’ın Pazar ekinde yayınlanan haberi Twitter’ın koyduğu tüm kuralları çiğneyerek paylaştı. Altı yıl evvel çıkan haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın Mali Cumhurbaşkanı’nın eşi Aminata Keita’ya mangoyu kurutarak saklayabilecekleri önerisi de yer alıyordu. FETÖ’cüler de ellerinin altında tuttukları bu haberin sayfa görselini, “Emine Erdoğan’dan mutfakta tasarruf önerisi: Mangoyu kurutup saklayın” sözleri ile tivitlediler. Tam bir aldatma, yanıltma, çarpıtma ve değiştirme dörtlemesi. Tüm bunlar aslında FETÖ’cüler için rutin haysiyet cellatlıkları. Twitter’ı emsal maksatları doğrultusunda ve epey profesyonelce kullanıyorlar. Ama mango paylaşımı CHP Milletvekili Mahmut Tanal’ın elinde hem siyasi meşruiyet kazandı hem prestij suikastına dönüştü. Ne mi yaptı Tanal? Alıntılayıp “Öğrenciler barınacak yurt bulamıyor, birileri mango kurutmayı öneriyor” cümleleri ile paylaştı. Yani “hedef gösterme” ihlalini de Mahmut Tanal tamamladı. daha sonrasında bakmayın “Ben prestij suikasti yapmadım. Emine Erdoğan’ı incitmek istemedim. Mango yememiştim, merak ettim sordum” minvalindeki açıklamalarına. Bal üzere de biliyordu. Takipçilerini FETÖ eliyle kandırdı, dolandırdı, palavralara alet etti. Üstüne üstlük çıkıp “FETÖ beni tuzağa düşürdü” diyeceğine -bence diyemez- “Yeni Şafak beni gaye gösteriyor, bana sahip çıkın” davetleri yaptı.

Mahmut Tanal zevahiri kurtarmaya çalışadursun Twitter bu prestij suikasti karşısında kılını bile kıpırdatmadı. Uygulama üzerinden yapılan şikâyet ve müracaatlara karşın FETÖ’nün yönettiği ‘Rapor Türkiye’ hesabının 2 Ekim günü yaptığı paylaşım tüm etkileşimi ile yerli yerinde duruyor. Güya Twitter tarafınca özel olarak muhafazaya alınmış üzere ve o tivite dün baktım, bir daha FETÖ’cüler tarafınca alıntılanarak bir daha sirkülasyona sokulmuş. Pekala, Twitter’ın Türkiye ofisinin, ülkenin First Lady’sine yapılan prestij suikastından haberdar olmaması mümkün mü? Asla! çok de haberdarlar. Dediğim üzere, resmi yollardan yapılan müracaatlara karşın rastgele bir adım atmadılar. İşin ortasında FETÖ var ise açıkçası bu biçimde bir hassasiyet göstermemelerini ben artık olağan karşılıyorum. FETÖ’nün 15 Temmuz daha sonrasında propaganda aracı olarak tutunduğu en büyük kısım Twitter aslına bakarsanız. Hatırlatmakta fayda var. Twitter, Devlet Bahçeli’nin Boğaziçi hareketlerine ait paylaşımını ve Süleyman Soylu’nun LGBT tersi tivitini anında yayından kaldırmıştı.

Bu ortada Emine Erdoğan’ı sistematik olarak gaye alan haberlere de ayrıyeten değinmek gerekiyor. ‘Mango suikastı’ndan kısa mühlet evvel, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı ve Türk Mutfağı’nın dünyaya tanıtılması için hazırlanan itibar kitap üzerinden de gaye yapıldı Emine Erdoğan. Kendisine yönelik Twitter’da linç saldırısı gerçekleşti. Geriye dönük okuma yaptığımda şunu gördüm; Emine Erdoğan, Türkiye’nin First Lady’si olarak hangi projeyi himayesine alsa sistematik biçimde akına uğruyor. Cımbızlama formülüyle koca bir proje göz gerisi edilip sistematik linç gerçekleştiriliyor. Genel olarak bilhassa toplumsal sorumluluk kampanyalarında, etrafa hassas bilhassa de katı ve sıfır atık projeleri ile taşın altına elini koymasından rahatsız olan bir kesim var. Görülüyor ki, gözleri bürüyen Erdoğan nefretinden Emine Hanım da hissesini alıyor.