Kumpir (Ona En Çok Bu Gereçler Yakıştı)

Davut

New member
Kumpir (Ona En Çok Bu Materyaller Yakıştı) Tanımı İçin Gereçler

• Büyük uzunluk patates
  • Tereyağı
  • Kaşar peynir(kolot)
  • Tuz
  • Zeytin(hem siyah hem yeşil zeytin)
  • Kornişon turşu
  • Soslu sosis
  • Garnitür
  • Konserve mısır
  • Acı biber salçası
Kumpir (Ona En Çok Bu Materyaller Yakıştı) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Öncelikle patatesler güzelce yıkanır.
  2. Ortadan uzunluklu boyunca yavaşça kesiyoruz. (Ayrılmayacak biçimde yavaşça kesiyoruz).
  3. Evvelden ısıttığımız fırında ızgara üstünde 250 derecede 1 saat kadar pişiriyoruz.
  4. Patatesler pişerken gereçler dilimlenerek hazırlanır.
  5. Soslu sosis üretimi için bir tavaya zeytinyağı alarak bir yemek kaşığı kadar biber salçasını kavuruyoruz burada isteğe bakılırsa acı pul biberde atılabilir.
  6. Kavurma sürecinden daha sonra yarım çay bardağı kadar sıcak su ekleyerek salçayı güzelce kıvam alana kadar pişiriyoruz çabucak sonrasında dilimlediğimiz sosisleri ekleyerek kızartıyoruz.
  7. Patatesler piştikten daha sonra kesik attığımız yerden ikiye bölerek çatal sayesinde eziyoruz her bir patates için bir tatlı kaşığı dolusu tereyağı ve iki yemek kaşığı kadar kolot kaşar peynir ekliyoruz. Ben bu kademede yavaşça tuzda ekliyorum zira gereçler ne kadar tuzlu da olsa patates altta kaldığı ve tam karışmadığı için tuz ihtiyacı olabiliyor. Kolot peynirde ısrarcıyım zira öteki kaşar peynirlerde bu biçimde hoş bir tat ve uzama goremezsiniz arkadaşlar.
  8. Patatesi güzelce ezerek karıştırdıktan daha sonra gereçleri ekliyoruz bu kademede gereçlerin sırasınında kıymetli olduğunu düşünüyorum .
  9. Öncelikle garnitür, sonrasındasında sırasıyla, soslu sosis, kornişon turşu, üzerine zeytinler ve mısır eklenerek sonlandırıyoruz.
  10. İsteğe nazaran ketçap mayonezle servis ediyoruz. Kesinlikle denemelisiniz. Afiyet olsun.
Kumpir (Ona En Çok Bu Gereçler Yakıştı) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı