Kanserden diyabete bir hayli şey için yararlı! ‘İyi kazandırıyor’ diyerek işin sırrını anlattı

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Aslen Artvinli olan, Ankara doğumlu Eda Halıcı (25) 2019 yılında Uludağ Üniversitesi’nin milletlerarası bağlar kısmından mezun oldu. Şu an ailesiyle bir arada Bursa’nın sakin ve huzurlu ilçesi İznik’te yaşıyor ve Mahmudiye Mahallesi’ndeki bahçelerinde ziraat mühendisi olan babasıyla maviyemiş, halk içinde en bilinen ismiyle yaban mersini üretiyor.

‘KURUMSAL HAYATA VE TOPUKLU AYAKKABILARA HAYIR’

Üretime başlamaya karar vermek hayattaki en büyük dönüm noktası olan Eda, küçüklüğünden beri her yazı memleketi Yusufeli’nin olağanüstü tabiatı ortasında geçirmiş ve tabiata âşık biri olarak bu mesleğin içine girer girmez epey gerçek bir karar verdiğine emin oldu. Mezun olduktan daha sonra bir süre KPSS için çalışan Eda muvaffakiyet sağlayamayınca içten içe aslında istediği şeyin bu olmadığını anladı. “Beni çok üzen bir ikilem ortasında kalmıştım” diyen Eda, “Hazırlandığım imtihanın sonuçları açıklanınca aklımdan geçen tek cümle şu oldu: ”Artık kâfi, tabiata yönelmenin vakti geldi!’ hiç bir biçimde özel kesimde iş aramaya başlamadan babamın da büyük dayanağıyla üretime atılmaya karar verdim ve güzel ki bu sonucu almışım. hiç bir kurumsal hayat tecrübem olmadı hatta bununla ilgili şöyleki bir mottom var: ‘Kurumsal hayata ve topuklu ayakkabılara hayır” sözlerine yer verdi.

‘KANSER VE DİYABET İÇİN TAVSİYE EDİLİYOR’

Eda, üretim yaptığı eserle markalaşmayı hedeflediği için maviyemiş üzere bedelli bir meyve seçti. “Ekonomik şartları fikir katma pahası yüksek bir eser yetiştirmediğin sürece maalesef kar etmek epey sıkıntı hale geliyor” bilgisini paylaşan Eda, “Bir de işin manevi boyutu var. Maviyemiş epey lakin epey yararlı bir meyve. Birfazlaca hastalığın tedavi sürecinde bedene fazlaca büyük bir takviye sağlıyor. Bilhassa kanser ve diyabet konusunda hekimlerin da tavsiye ettiği bir meyve” deyip ekledi:

“Göz, cilt ve beyin sıhhati açısından fazlaca yararlı. Ben de hastalarımıza faydalı olabilmek ismine zehirsiz, ilaçsız tarım yaparak onlara dayanak olmak istiyorum. İnsanların hayatlarına müspet bir biçimde dokunmak, onlara ufak da olsa faydalı olabilmek bana fazlaca uygun hissettiriyor. Maviyemiş düşük pH derecesine sahip, organik maddece yüksek ve geçirgen toprakları sever. beraberinde sulama suyunun hayli ehemmiyeti var. Suyun tuz içermemesi, kireçli olmaması ve pak olması gerekir. Karadeniz ve Marmara bölgesinin ormanlık alanlara yakın köylerdeki yerler bu özelliklere sahip.”

‘MAVİYEMİŞLERE PRENSESLER ÜZERE BAKILMALI’

Maviyemişin yetiştiricilik konusunda biroldukça meyveden ayrıldığına, yetiştirenlerin ise yanında bu hususla ilgili alanında uzman bir danışman olması gerektiğine dikkat çeken Eda Halıcı, en büyük talihinin babası olduğunu söylemiş oldu. Hem ziraat mühendisi tıpkı vakitte maviyemiş yetiştiriciliği konusunda danışmanlık yapan Samet Halıcı, kızı Eda’nın her vakit yanında ve destekçi. Babası için ‘Benim akıl hocam’ diyen Eda, “Maviyemiş yetiştirmek hayli büyük sabır, bilgi ve emek gerektiriyor. Minik bir kusur bile geri dönülemez bir kayıba yol açabiliyor. Babamın deyişiyle maviyemiş fidanlarına prensesler üzere bakmak gerekiyor. Bizi üretim konusunda en çok zorlayan şey bence 10 dönümlük bahçemizde yalnızca iki kişi, azamî dört kişi çalışıyor olmamız. Yanlış anlaşılmasın, bu asla bir şikayet değil. Ot yolmasından budamaya, tarlanın sürülmesinden hasadına, özetlemek gerekirsesı her şeyini kendimiz yapıyoruz. 10 dönümün her noktasında alın terimizin olması bana başka bir gurur ve memnunluk veriyor” açıklamasını yaptı.

Maviyemişin yatırımının da hasılatının da devasa yükseklikte olduğunu lisana getiren Eda Halıcı, “Katma bedeli çok yüksek olan, niş bir eser. Bu sebeple de yatırımcılar yüksek meblağlarla karşılaşabiliyorlar lakin bu eserin hem iç hem dış pazarı pek düzgün. Pazarlama konusunda kendine güvenenlerin maviyemiş konusunda çok başarılı olacağına inancım tam. Doğal ki daha evvel de dediğim üzere yanlarında bu işi bilen bir danışman olmadan yola koyulmak en büyük kusur olur” yorumunu yaptı.

‘HER SABAH İÇİMİ KAPLAYAN TATLI BİR HUZURLA UYANIYORUM’

Genç yaşta bu biçimde bir teşebbüsün kendisini nasıl hissettirdiğini anlatan Eda Halıcı cüretini toplayıp, her şeyi geride bıraktığı ve tarıma yöneldiği için epeyce keyifli olduğuna vurgu yaptı. Ayrıyeten hem kendini birebir vakitte Türkiye’yi düşünerek hareket ettiğine dikkat çeken Eda, “Şu anki çiftçilerimizin yaş ortalaması neredeyse 60. Onlar bu işi yapamayacak yaşa geldiklerinde artlarından biz gençler olarak bu işi devam ettirmemiz gerekiyor ki üretim kaldığı yerden devam etsin ve ileride bir gün bir kilo un alıp ardına baktığımızda üretim yerinin yabancı bir ülke olduğunu görmeyelim” açıklamasını yaptı.

Kendisi için bunun epey pahalı bir mevzu olduğuna dikkat çeken Eda, gençlere de tavsiyelerde bulundu. Eda Halıcı, “Ülkemizin ileride tarım konusunda dışa bağımlı bir hale gelmemesi için birfazlaca genç arkadaşımın elini taşın altına koyması gerekiyor ve biliyorum ki benim üzere gecesini gündüzüne katan, epeyce çalışkan yüzlerce genç arkadaşım var. Hem onlarla hem kendimle bu mevzuda gurur duyuyorum. Ülkemin geleceği için bir şeyler yapıyor olmak ve kendi hayallerimi gerçekleştiriyor olmak beni epeyce düzgün hissettiriyor. Her sabah içimi kaplayan tatlı bir huzurla uyanıyorum ve bu hisler yardımıyla yanlışsız yolda olduğuma emin oluyorum” dedi.

‘OJEYLE BAHÇE İŞİ YAPTIĞIM İÇİN KINADILAR’

Instagram’dan hesabından hem şahsi ömrünü tıpkı vakitte yaptığı işi paylaşan Eda, “Hiç tanımadığım tatlı teyzeler, yaşıtlarım, benden küçük kardeşlerim özetlemek gerekirse her kesitten dayanılmaz bir takviye gördüm. Daha bu işlerde yeni olmama karşın bana güvenip benden meyve satın alan biroldukça insan oldu. Onlara ne kadar teşekkür etsem azdır. elbet berbat yorumlar da oldu olağan olarak. Benim tarımla uğraştığıma inanmayanlar, tek işimin bahçenin görüntüsünü çekmek olduğunu söyleyenler, ojeyle bahçe işi yaptım diye beni kınayanlar. Bu tip yorumlarda daha hayli kırgınlık hissediyorum” yorumunda bulundu.

‘İŞ YERİMDE MOBBİNG YOK’

“Çiftçiliği seçtiğim günden beri içimde harikulade bir memnunluk var”
diyen Eda, “Gözüme güneş daha parlak, gök daha mavi, çimler daha yeşil görünüyor. yıllardır yaşadığım kent hayatından sıyrılıp huzurlu bir yerde yaşayıp tarım yapmak kendi vücuduma ve ruhuma yaptığım en büyük güzellikti bence. hiç bir vakit bir kent insanı olmadım. Kurumsal ömrü hiç deneyimlemedim ve pişman değilim. Maalesef benim üzere yeni mezunların ne kadar hor görüldüğüne ve mobbinge uğradığına şahit oluyorum. Benim iş yerimde ne mobbing var ne hor görme var. Tabiat hiç bir vakit bana kendimi berbat hissettirmez, tersine uygun hissettirir” açıklamasını yaptı.

Gelecek maksatları içinde markasını tüm dünyaya duyurmak ve tarım konusunda Türkiye’yi başka ülkelerde temsil etmek olan Eda Halıcı, maviyemiş denildiğinde insanların aklına gelen birinci marka olmak istiyor. Daha yakın gelecek için gayeleri içinde ise ziraat fakültesine girmek olan Eda, “Dört yılın sonunda kendi bahçeme ziraat mühendisi olarak dönüp bayrağı babamın elinden memnunlukla ve gururla teslim almak istiyorum. İlkokuldaki çocuklara tarımla ilgili minik eğitimler vererek onlara şimdiden çiftçilik mesleğini sevdirmek istiyorum ki en azından birkaçı ‘Ben ileride çiftçi olmak istiyorum” diyebilsin” bilgisini paylaştı.

‘KADIN GÜCÜ HER YERDE VAR’

Kendisi üzere tarımla uğraşan bayan girişimcilere de tavsiyelerde bulunan Eda, “Yolunuza ne kadar büyük bir taş çıkarsa çıksın o taşı paramparça edecek güç içinizde var. Bilhassa bayan çiftçi dostlarıma ayrıyeten seslenmek istiyorum. Biliyorum, size makus yorum yapanlar epey lakin sakın onlara dinleyip motivasyonunuzu düşürmeyin. Bayan gücü her yerde var ve var olmaya devam edecek. Gelecek tarımda ve bu gelecek için biz gençler, bayanlar olarak fazlaca önemliyiz” deyip ekledi:

“Yaz uzunluğu hatta kimi vakit yıl uzunluğu ter ortasında bahçede çalışıyoruz lakin bunu hem kendimiz tıpkı vakitte ülkemizin tarım konusunda gelecekte daha uygun yerlere gelmesi için yapıyoruz. Bize verilen çok takviye var. Birfazlaca kurum hoş eğitimler veriyor. Özelikle Antalya Vilayet Orman Müdürlüğü kendi Youtube sayfalarında fiyatsız ve sertifikalı eğitimler veriyor. Bu işte daima birlikteiz ve 50 sene daha sonra ardımıza dönüp bakınca başardığımız şeyleri görüp keyifle çaylarımızı yudumlayacağımızdan eminim.”