Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası 1 yılda 1 milyon panel üretti

Manolya

Global Mod
Global Mod
19 Ağustos 2020’de faaliyete geçen ve dünyanın birinci ve tek tam entegre güneş paneli üretim merkezi olan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası, 1 yıl ortasında 1 milyon panel üretimi gerçekleştirdi. Yerli ve yenilenebilir güç üretimi maksadıyla, 400 milyon dolar yatırımla kurulan fabrikanın kapasitesi de 500 megavattan 1.000 megavata yükseltildi. Ürettiği üstün teknolojik paneller Kalyon Karapınar Güneş Gücü Santrali’nin inşasında kullanılan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası’nda kapasite artışının birinci fazı olan modül kısmı da tamamlandı. 25 bin metrekarelik alana kurulan dev bir Ar-Ge merkezinin de bulunduğu fabrika güneş teknolojilerinin geliştirilmesinde kıymetli bir rol üstleniyor.

19 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca hizmete açılan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası birinci yaşını doldurdu. Faaliyet gösterdiği 1 yıllık müddette 1 milyon adet panel üretimi gerçekleştiren fabrika, 1. Fazı tamamlanan ve 370 MWP şurası güce ulaşarak Türkiye’nin en büyük güneş gücü santrali pozisyonuna gelen Kalyon Karapınar Güneş Gücü Santrali için üretim yapıyor. Santral tamamlandığında Avrupa’nın en büyük, dünyanınsa en büyük beş güneş santralinden biri olacak. Farklı modellerde üretilen üstün teknolojiye sahip paneller için yurt haricinden gelen ağır talep niçiniyle kapasite artışına giden Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası’nın 500 megavat olan üretim kapasitesi 1.200 megavata çıkarıldı. 1 yıl ortasında hem yenilenebilir güç tıpkı vakitte teknoloji geliştirmede kıymetli başarılara imza atan Kalyon Güneş Teknolojileri fabrikasında M 10 panel üretimine ve satışına da başlandı.

İktisada, bilime ve etrafa katkı

Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası ve Kalyon Karapınar Güneş Gücü Santrali Türkiye’nin güç muhtaçlığını karşılamanın yanı sıra güçte dışa bağımlılığı azaltacak yerlileşme stratejisi çerçevesinde hayata geçirilen en kıymetli projeler olarak öne çıktı. Toplam 1.4 milyar dolar yatırımla hayata geçirilen iki dev projenin güç ve yenilenebilir güç teknolojilerinin üretilmesinin yanı sıra yıllık 1.5 milyon ton karbon emisyonunun ve yaklaşık 400 milyon dolar fiyatında döviz çıkışının önüne geçerek ekonomik ve çevresel istikametten büyük katkı sağlayacak.

Cemal Kalyoncu: Eser ve teknoloji ihraç edeceğiz

Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikasının kuruluşunun 1. yıldönümü niçiniyle bir açıklama yapan Kalyon Holding İdare Konseyi Lideri Cemal Kalyoncu, “Tam 1 yıl evvel Başşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle hizmete açtığımız fabrikamız bu kısa müddette nitekim kıymetli bir uzaklık kat etti. Türkiye’nin yenilenebilir güç ve yerli üretim gereksinimi açısından öncü nitelikte bir yatırım oldu. Bu sorumluluğun şuurunda olarak sırf paneli ve enerjiyi değil teknolojiyi de geliştiren bir üretim merkezi olmayı hedefledik. 100’den çok mühendis ve araştırmacımızın misyon yaptığı AR-Ge merkezimizin yürüttüğü epeyce değerli çalışmaların yanı sıra üretim teknolojilerinde ve uygulamada büyük başarılara imza attık. Fabrikamız 1. Yaşına girerken 1 milyon panel üretti. Bunun yanı sıra M 10 model üretimine ve satışına başladık. Üretilen 1 milyon panelin 996 bini birinci fazını tamamladığımız Kalyon Karapınar Güneş Gücü Santralinde kullanıldı. Hem eser tıpkı vakitte teknoloji tarafında ihracat amaçlarımız ve bu tarafta giderek artan bir talep kelam konusu. Kalite ve verimliliği ön planda tuttuğumuz fabrikamızda başlangıçta 500 megavat olan üretim kapasitesini de 1.200 megavata çıkardık. Kapasite artışıyla birlikte 1.400 olan çalışan sayımız da 2.100’e ulaşacak. Fabrikamızın ve santralimizin 1. Yaşını kutluyor, fabrikamızın kurulmasında ve elde ettiği başarıda emeği geçen tüm çalışanlarımıza ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Hibya Haber Ajansı