Kadın golfü ve oyuncuları artan gelir elde ediyor

SmokePlumes

Active member
LPGA ikinci sınıf öğrencisi Allisen Corpuz, bu ay Pebble Beach Golf Links’te 18. delikte son vuruşunu yaptığında, Amerika Birleşik Devletleri Kadınlar Açık’ı unutulmaz bir final turuyla kazandı, lideri geçti ve yükselen rakibi Charley Hull’u geride tuttu.

Corpuz ayrıca, Annika Sorenstam’ın ABD Kadınlar Açık’taki üç galibiyetinin toplamının iki katından fazla olan 2 milyon dolarlık birincilik çeki topladı.

Sağlık şirketi ProMedica’yı Open’ın sunum sponsoru olarak kaybetmesine rağmen, Amerika Birleşik Devletleri Golf Birliği o yıl toplam para ödülünü 1 milyon $ artırarak 11 milyon $’a çıkardı.

Hem turnuvalar hem de bireysel golfçüler için sponsorluğu artırmak için kadın profesyonel golfünde daha geniş bir girişimin parçasıdır. Son yıllarda turnuva parası arttı, golfçüler yeni sponsorluklar aradı ve hatta alışılmışın dışında oyuncular bile bundan faydalandı.

LPGA komisyon üyesi Mollie Marcoux Samaan, “Cüzdanlardaki artış herkesi artırmaya devam ediyor” dedi.

Tur düzeyinde, LPGA, Tur sıralamasında yukarı ve aşağı oyuncular için para ödülünü artırdı. Bu yıl 36 resmi etkinliğin toplam bütçesi 100 milyon dolardan fazla. On yıl önce bu rakam 49 milyon dolardı, ancak 2021’de bile 70 milyon dolar civarında.

Geçen yıl 27 LPGA oyuncusu 1 milyon dolar para ödülü kazandı (geçen yıl 15’ti). Bu sayı, geçen yıl 126 oyuncunun 1 milyon dolardan fazla kazandığı erkekler PGA Tour ile karşılaştırıldığında hala sönük kalıyor. (PGA Turunda sadece 125 oyuncu tam muafiyet statüsüne sahiptir, yani her etkinliğe katılamayan veya tüm ana dallara kalifiye olan oyuncular bile en iyi LPGA oyuncularından daha fazla kazandı.)

Ancak Samaan ve diğer liderler de bireysel oyunculara odaklanır. LPGA, dünyanın 1 numaralı oyuncusunun 2021-2022 arasında yüzde 22 daha fazla kazandığını ancak 50. sıradaki oyuncunun kazancında yüzde 44 artış gördüğünü söyledi. 100. oyuncu, 128.000 dolardan 167.000 dolara yüzde 30 zam aldı.

Herhangi bir spor dalındaki en iyi oyuncular her zaman iyi bir şekilde ödüllendirilirken, oyuncuların çoğu her turnuvadan elendiği ve bazen bir hafta boyunca hiçbir şey alamadığı için golf benzersizdir.

Samaan, “Ayrıca ortaklarımızı arıyoruz ve yalnızca bütçeyi artırmanın yollarını değil, aynı zamanda maliyet tarafında da yardım arıyoruz” dedi. “Oyuncularımızın karşılaştığı zorluklardan biri, yarısının her hafta hafta sonları oynayamaması. Bazı sponsorlar yanlış kesimler için ödeme teklif ediyor. Bazıları temel harcamaları karşılamak için hibeler veya seyahat ödülleri veriyor.” Ama hepsi değil.

Kadın golfüne olan ilgiyi ve parayı artıran bir başka faktör de şirketlerin hem erkeklere hem de kadınlara sponsor olma isteğidir. PGA Tour’daki kıdemli bir oyuncu nadiren bir sponsor ararken, kadınlar, hatta en üst sıraların hemen altındakiler bile, çoğu zaman zorluklar yaşadı.

Birçok şirket, daha geniş çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık çabalarının bir parçası olarak kadınları işe almak istiyor. Stacy Lewis’e 2018’de kızını doğurduğunda sponsorluk anlaşması kapsamında ödeme yapmaya devam ederek yeni standartlar belirleyen KPMG ile başladı.

Geçmişte, golfçüler sponsorluk paralarının tamamını alabilmek için belirli sayıda etkinlik oynamak zorundaydı. Bunun yerine KPMG, ailevi nedenlerle tatilde olan bir çalışan için yapacağını yapmayı seçti. Diğer birçok sponsor da aynı şeyi yaptı.

Risk yönetimi danışmanlığı şirketi Aon, her haftalık turnuvada bir oyuncunun zorlu bir çukurdaki toplam puanını değerlendiren bir yıllık Aon Risk Ödül Mücadelesi için şimdi erkeklere ve kadınlara eşit para ödülü sunuyor.

Dünyada 80. sırada yer alan ve profesyonel olarak 12. yılında olan Lizette Salas’ın sponsorluğunu Aon üstleniyor. Sponsorlarla yaptığı konuşmaların bugün başladıkları zamandan temelde farklı olduğunu söyledi.

“Başlangıçta görüşmeler kısa sürdü” dedi. “Bunu bir menajer veya menajere yaptırmak yerine kendimi bir nevi terfi ettirdim. Artık yatırım büyüdüğüne göre, oyuncu ve sponsor arasındaki diyalog değişti. Bu, yöneticiler ve oyuncu arasında daha kişisel bir ilişki yarattı. Çeşitlilik ve kapsayıcılık söz konusu olduğunda ben büyük bir insanım. Sponsoru olduğum birçok şirket de işlerinde bu büyük adımı attı. Canlandırıcı.”

Daha küçük şirketler de LPGA oyuncularını desteklemeye katıldı. Philadelphia merkezli bir hukuk firması olan Cozen O’Connor, birkaç yıldır PGA Tour’da oyunculara sponsor oldu. Bu yıl, 2016 LPGA Yılın Çaylağı seçilen Ally Ewing, bu yılki ABD Kadınlar Açık’ta 11. oldu ve dünya çapında 36. sırada yer aldı.

Cozen O’Connor başkanı ve CEO’su Michael Heller, “Oyuncu sponsorluğunun marka stratejimizin bir parçası olduğuna karar verdiğimizde, kapsayıcı olduğundan emin olmak istedik” dedi. “Şirketimizi ve müşterilerimizi temsil etmesini istedik. Oyuncu kazanmak önemliydi.

Şirket, geçmişi nedeniyle Ewing’i seçti: Tip 1 diyabetle mücadele etti ve oyunun tüm seviyelerinde başarılı oldu.

Sigorta ve finansal hizmetler firmaları gibi hukuk firmaları, golfün bu endüstrilerde her zaman eğlence ve pazarlama amacıyla kullanıldığını düşünürsek, LPGA için mükemmel adaylardır.

ABD Kadınlar Açık’ta başarıya ulaşan İngiliz golfçü Hull, TaylorMade gibi geleneksel golf markaları, mali danışman Hachiko Financial ve bir sağlıklı yaşam eki de dahil olmak üzere çeşitli sponsorlardan destek toplamasını sağlayan önemli bir sosyal medya varlığına sahiptir.

Hull, “İlk sponsorlarım, halihazırda golfle uğraşan ve ortaklıklarını etkinleştirmek isteyen markalardı, örneğin Bayanlar Britanya Açık ile Ricoh veya Olimpiyatlarla Omega gibi,” dedi Hull. “Şimdi, kullandığım bir besin takviyesi olan Drink Mojo veya yatırım konusunda beni eğitmeye yardımcı olan Hachiko gibi sponsorlarımın benim için daha kişisel olduğunu hissediyorum.”

Hull, oyuncu olarak büyüdükçe sponsorlarının değiştiğini ve bunda sorun olmadığını söyledi.

“Ben büyüdükçe ve olgunlaştıkça sponsorlarım da büyüdü ve bu her zaman sadece benim adıma değil” dedi. “Bir sponsor, elçi rolüne uyacak belirli bir insan türü arıyor olabilir. Yani yaşlandıkça onun aradığı türden biri olmayabilirim.”

Sporun ötesine geçme yeteneğine sahip olan en iyi oyuncular, sponsorlarıyla anlaşma müzakerelerinde en fazla güce sahiptir. Geçen yıl sırtından sakatlanmadan önce dünyada 14. sırada yer alan Jessica Korda, kıyafetlerini tepeden tırnağa giymek için FootJoy ile bir anlaşma imzaladı. FootJoy ile böyle bir sözleşme imzalayan ilk oyuncuydu.

Başlangıçta kendisine eşlik eden sponsorları özellikle takdir ediyor.

“Çaylak yılım [2011]Korda, “14 veya 15 etkinliğe gittim” dedi ve yaklaşık 50.000 dolar kazandı. “Bir sponsora sahip olmak, masraflarımı karşılamama gerçekten yardımcı oldu. Sağlık hizmetimiz yok. Kendi cebimizden çok şey ödemek zorunda kalıyoruz. Maliyetler oldukça yüksek.”

Golf sahasından 7.6 milyon dolar kazanan Korda, oyuncuların artık üniversiteden farklı bir sponsorluk ortamında ayrılmasını umduğunu söyledi.

“Biraz daha az baskıyla oynamalarına ve maaş çekinden maaş çekine gitmemelerine olanak tanıyor. O zamanlar bu rahatlığa sahip olmak benim için çok büyüktü. Artık gerçekten sevdiğim markalara uyuyor.”