İstanbul’da çalışanların güçlü gökdelen mesaisi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Bahar aylarında gökdelenlerin dış cephelerinde görülen endüstriyel dağcılar yüzlerce metre yükseklikte adeta komanda üzere donanımlı teçhizatlar ile bir arada çalışıyor. 284 metre yükseklikte iple sarkarak çalışan dağcıların güçlü mesaisi havadan imajlara yansıdı.

Kendilerini iple erişim teknisyeni olarak tanımlayan personeller de kimileri mesleğe birinci başladıklarında korktuklarını fakat ondan sonrasında alıştıklarını söz etti. Çalıştıkları anda en ufak yanılgıya yer olmayan çalışanların en büyük zorluğu ise rüzgar oluyor.

Çalışmaya başlamadan evvel her gün rüzgar suratını denetim ediyor, lakin kimi vakit ani rüzgarlarla karşılaşabiliyorlar. Yanlarında camları silmek için su dolu kovaları ve cama tutunmaları için aparatları bulunuyor. bu biçimdece bir elleriyle sabit bir biçimde cama tutunabilirken başka elleriyle paklık yapabiliyorlar.

‘BİZİM İÇİN İPTE OLMAK YERDE YÜRÜMEK KADAR GÜVENLİKLİDİR’

Rüzgarda yahut mahsur kalma durumlarında iple erişimin daha inançlı olduğunu tabir eden iple erişim teknisyeni Emrah Polat, “Sepetle erişilemeyen biroldukça noktada iple erişim sistemlerini kullanıyoruz. İple çalışmak için bir haftalık bir eğitim alıyoruz. Fakat tek başınıza çıkamıyorsunuz bu eğitimden daha sonra kesinlikle yanınızda tecrübeli birisinin bulunması mecburidir. Her gökdelenin temizlenmesi yüzeyi ve hava şartlarıyla birlikte değişiklik gösteriyor. Ortalama 10 kişi ile bir gökdeleni temizlemek 20 gün sürüyor. Çalıştığımız gökdelenin en yüksek noktası 300 metre civarındadır. Birinci başladığımız vakit herkeste olduğu üzere bizimde endişemiz oldu lakin ondan sonrasında yaşadığımız adrenalin bizi daha hayli işimize bağladı. Bizim için ipte olmak yerde yürümek kadar güvenliklidir” dedi.

‘İLK BAŞLADIĞIMIZ VAKİT BİRAZ KORKTUK’

Dört yıldır iple erişim teknisyenliği yaptığını tabir eden Veysel Polat, “ İşe birinci başladığımız vakit biraz korktuk lakin sonrasındasında yükseklik kaygım olmadığı için işimi daha kolay yapabildim. Adrenalin dolu hoş ve zevkli bir iş, riskli gözükse bile ekipmanlarımıza güveniyoruz. Etrafımızdakiler fazlaca şaşırıyorlar bu yaptığımız işi riskli buluyorlar. Yükseklik korkusu olanlar bu işi yapamazlar” diye konuştu.