İktisat dünyasının ünlü ismi: Bunlar daha düzgün günlerimiz

Severus

Global Mod
Global Mod
şahsi finans ve iş eğitimi sunan Rich Küresel LLC ve Rich Dad Company’nin kurucusu olarak tanınan, kitapları 51 lisana çevrilip dünya çapında 41 milyondan fazla satan ve süratli güçlü olma taktikleri ismi altında meşruiyeti tartışmalı uygulamaları savunmakla eleştirilen Robert Kiyosaki’den beklenmedik bir açıklama geldi.

en çok satan şahsi finans kitabının eşyazarı, günümüz iktisadının ‘dünya tarihli en büyük balon’ olduğu uyarısı yaparak yatırımcıları kağıt varlıklarını terk etmeye çağırdı.

‘Bunlar daha güzel günlerimiz’

Finansal piyasalar yüksek oynaklığa maruz kaldığı, pay senetleri ile bonolar paha kaybettiği ve hatta geniş kıyas Borsa Yatırım Fonları (BYT) kırmızıya döndüğünden, bu yıl birçok yatırımcı için sevinç getirmedi.

Mevcut piyasa gerilemesiyle bir dizi finansal varlığın fiyatı düşerken, kimi yatırımcılar potansiyel ödül umuduyla riskli stratejilere başvurdu. Lakin ‘en kötüsünün çabucak hemen gelmediği’ görüşünü lisana getiren Kiyosaki, bu cins ayartmalara teslim olunmaması ikazında bulundu.

‘Paranıza sahip çıkın’

Ekonomi dünyasının meşhur yüzü, “Paranıza sahip çıkın” tavsiyesi yaparak kendi stratejisini paylaştı.

‘Kağıt varlıklardan çıkıyorum’

“Pek çoğunuz pay senetleri, bonolar, BYT yahut menkul değer yatırım fonlarına yatırım yapmadığımı biliyorsunuz. Lütfen bundan daha sonra söyleyeceklerimi dinlemeyin: Kağıt varlıklardan çıkıyorum” diyen Kiyosaki, dünya iktisadı için “bir piyasa değildir” tabirini kullandı.

‘En uygun tahlil kıymetli metaller’

Kiyosaki, bunların yerine ekonomik belirsizliğe karşı büsbütün bağışık olmasa da bedellerinin daha istikrarlı olduğunu savunarak, piyasa çalkantısına ve enflasyona karşı bir tedbir olarak bedelli metallere bakmayı önerdi.

Geçen yıl bir röportajda “Altını sevdiğim için almıyorum, Fed’e güvenmediğim için altın alıyorum” diyen Kiyosaki, altın ve gümüşe yatırım yapmanın yolu olarak, metalleri direkt gerçek altın yahut gümüş para olarak satın almayı tercih ettiğini belirtmişti.