Hastürk’ün “Mavi Elma” isimli şahsi fotoğraf standı açıldı

Manolya

Global Mod
Global Mod
Kıbrıs Çağdaş Sanat Müzesi’nin 402’inci standı, Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu tarafınca Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi Stant Salonu’nda açıldı. Yakın Doğu Üniversitesi Hoş Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi ve fotoğraf sanatkarı Doç. Dr. Mustafa Hastürk’ün Kıbrıs Çağdaş Sanat Müzesi için hazırladığı 35 yapıttan oluşan “Mavi Elma” isimli şahsi fotoğraf standı kadın-erkek alakasına, Adem ile Havva’dan başlayarak mitolojik ve dinî açıdan farklı bir bakış getiriyor. Stant 15 Nisan’a kadar fiyatsız olarak ziyarete açık olacak.

Ortalarında Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu ile Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy’un da bulunduğu bir hayli davetlinin katıldığı stant açılışında, sırasıyla Yakın Doğu Oluşumu Müzeler Daire Lideri Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, Doç. Dr. Mustafa Hastürk ve Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu birer konuşma yaptı. Başbakan Sucuoğlu, gündeme dair kıymetli açıklamalar da yaptığı konuşmasının akabinde Doç. Dr. Mustafa Hastürk’e Kıbrıs Çağdaş Sanat Müzesi Gümüş Anahtar Onur Mükafatını de takdim etti.

Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu: “Yakın Doğu Üniversitesi yerleşkesine her geldiğimde, bütün varlığını bu topraklara yatıran bir Oluşum görüyorum.”

Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu, Kıbrıs Çağdaş Sanat Müzesi’nin 402’inci standının açılışında yaptığı konuşmasında gündemle ilgili kıymetli açıklamalarda bulundu. Yaklaşık iki yıldır devam eden pandemi süreci ve Rusya – Ukrayna savaşının bütün dünyada derinleştirdiği ekonomik krize değinen Başbakan Dr. Sucuoğlu, “Dünya olarak sıkıntı süreçlerden geçiyoruz. Yaklaşık iki yıldır süren ve tüm dünyayı etkileyen bir pandemi ve bunun yanında bir ayı geçen bir müddetdir Rus- Ukrayna savaşı sürüyor. Dünya küçük bir küresel köy haline geldi. En ufak bir gelişme herkesi etkiliyor. Tıpkı tüm bu yaşananların bizi de etkilediği gibi” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşanan güç ve ekonomik dertlerinden da bahseden Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu, bugünden itibaren ülkede yaşanan elektrik kesintilerinin son bulacağı muştusunu de verdi. “Anavatan Türkiye ile değerli bir iktisat protokolü üzerinde çalışıyoruz ve haftaya bu protokolü imzalayacağız” diyen Başbakan Dr. Sucuoğlu, “bu biçimdelikle ekonomik manada da yolumuza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Her inişin bir çıkışı vardır, biz bu çıkışı yakın vakitte yakalayacağız ve halkımızın hakettiği refah seviyesini yinedan geri getireceğiz” tabirlerini kullandı.

Yaşanan ekonomik kahırlara karşı yapılan aksiyonlardan de bahseden Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu, “Bugün, sendikalarımız yaşanılan hayat pahalılığına reaksiyon olarak haklı ve barışçıl bir aksiyon düzenlendi. Bu aksiyonun akabininde katıldığımız bu sanat aktifliği hepimizi bir nebze rahatlattı” sözlerini kullandı.

“Yakın Doğu Ünivesitesi’ne her geldiğimde farklı bir gelişim ve üretim görüyorum. Burası, sanat ve değişen teknolojinin üretildiği bir merkez. Ülkemizin yerli arabası bu merkezde üretiliyor. Birfazlaca canın kurtarıldığı üniversite hastanesi de burada. Bilim üreten fakülteleri ve birbirinden değerli müzeleri ile yalnızca ülkemizin değil Akdeniz’in ve dünyanın en değerli sanatsal zenginliğine de mesken sahipliği yapıyor” diyen Başbakan Dr. Faiz Sucuoğlu, “Bütün bu katkılar, ülkemiz ve bölgemiz için epey kıymetli. Lakin ben bir daha de Yakın Doğu Üniversitesi yerleşkesine geldiğimde, bütün varlığını topraklara yatıran bir Oluşum görüyorum. Günsel Ailesi’nin kendi yazgısını bu ülkenin yazgısıyla bir tutarak, yurt dışına tek bir kuruş yatırmadan, bu ülkeye yatırım yaptığını ve bu ülkeye inandığını görüyorum. Bu, gerçek bir vatanseverlik örneğidir” kelamlarını kullandı.

Prof. Dr. Ali Efdal Özkul: “Oluşumumuz, kimsenin hayal dahi edemeyeceği projeleri gerçeğe dönüştürerek; hayal gücü ile gerçek içinde kurduğu dengeyi geliştirmeye devam ediyor.”

Yakın Doğu Oluşumu Müzeler Daire Lideri Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, konuşmasına 15 Nisan Dünya Sanat Günü’ne değinerek başladı. “Yakın Doğu Üniversitesi; başta Kıbrıs Çağdaş Sanat Müzesi olmak üzere, Kıbrıs Otomobil Müzesi, Yakın Doğu Sanat Müzesi, Surlariçi Kent Müzesi, Kıbrıs Herbaryum ve Tabiat Tarihi Müzesi ve Günsel Sanat Müzesi’nin envanterinde yer alan ve çağdaş sanatı tarihle bütünleştiren bir anlayışla oluşturulan ve büyüklüğü 100 bin parçayı aşan koleksiyonları ile de sanatın aydınlatıcı gücünü ülkemizle, Akdenizle ve dünya ile buluşturuyor” diyen Prof. Dr. Ali Efdal Özkul, Yakın Doğu Üniversitesi’nin sanatta üstlendiği öncü rolün yanında dünyanın en âlâ birinci 500 üniversitesi içinde yer aldığını hatırlatarak bilimsel olarak da bölgede öncü bir rol üstlendiğini vurguladı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli arabası GÜNSEL ve yerli PCR teşhis kiti üzere projelere dikkat çeken Prof. Dr. Özkul, “Oluşumumuz, kimsenin hayal dahi edemeyeceği projeleri gerçeğe dönüştürerek; hayal gücü ile gerçek içinde kurduğu dengeyi geliştirmeye devam ediyor” sözlerini kullandı.

Doç. Dr. Mustafa Hastürk: “Kıbrıs Türk’ü yalnızca kendisindilk evvel var olan sanatsal varlıkları korumakla kalmayacak; kendi ürettikleriyle bu topraklara damgasını vuracak.”

Konuşmasına, “Mavi Elma” isimli şahsi fotoğraf standını açmaktan duyduğu memnunluğu lisana getirerek başlayan Doç. Dr. Mustafa Hastürk, iştirakçilere bu memnunluğunu paylaştıkları için teşekkür etti.

Yakın Doğu Oluşumu’nun sanattaki öncü rolünden bahseden Doç. Dr. Hastürk, “İnsanlık ve ülke olarak sıkıntı günlerden geçiyoruz. Ama biz hiç durmadık. Sanata tutunduk, sanat ürettik” tabirini kullandı. “Bizler gelecek kuşaklar için çalışıyoruz” diyen Doç. Dr. Mustafa Hastürk, “İnanıyorum ki gelecek kuşaklar de Kurucu Rektörümüz Dr. Suat Günsel öncülüğünde başlatmış olduğumız bu sanatsal üretime devam edecek. Kıbrıs Türk’ü yalnızca kendisindilk evvel var olan sanatsal varlıkları korumakla kalmayacak; kendi ürettikleriyle bu topraklara damgasını vuracak” tabirini kullandı.

Hibya Haber Ajansı