Hamburger (Orjinal Tanım Kusursuz Tat)

Davut

New member
Hamburger (Orjinal Tanım Harika Tat) Tanımı İçin Gereçler

Hamburger ekmeği için;

• 1.5 su bardağı ılık su
  • 3 çorba kaşığı şeker
  • 1 çorba kaşığı kuru maya
  • 2 tatlı kaşığı tuz
  • 3 çorba kaşığı eritilmiş tereyağı
  • Aldığı kadar un
Üzeri için

• Yumurta sarısı
Hamburger köftesi için;

• 400 gr kıyma
  • 1 su bardağı galeta unu
  • 1 soğan rendesi
  • 1 sarımsak rendesi
  • 1 yumurta
  • Pulbiber
  • Nane
  • Kimyon
  • Kekik
  • Tuz
Servis için

• 2 adet patates
  • Sıvı yağ
Hamburger (Orjinal Tanım Harika Tat) Tanımı Yapılışı

1. Nefis hamburger ekmeğimiz için evvela ün hariç tüm gereçleri karıştırıp mayanın faal olmasını sağlıyoruz.
  2. Akabinde aldığı kadar unu yavaş yavaş ekleyip hamurumuzu toparlıyoruz.
  3. Üzerini streç sinemayla kapatıp akabinde bir bez sayesinde örtüp mayalanmaya bırakıyoruz.
  4. 1. 5 saat kadar mayalanmış oluyor. Mayalanan hamuru tezgaha alıp ün serpip biraz toparladıktan daha sonra 7 eşit kesime bölüyoruz. ( 7 hamburger ekmeği çıkıyor) böldüğümüz kesimleri güzelce un sayesinde yuvarlayıp tepsiye alıyoruz ve 20 dk kadar tepsi mayasını bekliyoruz.
  5. Tepsi mayası akabinde üzerine elimizle bastırıp yavaşça yassı olmasını sağlıyoruz.
  6. 1 yumurta sarısını sürüp susam ekliyoruz.
  7. Fırına verip 180 derecede üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Ve soğumaya bırakıyoruz.
  8. Lezzetli hamburger köftemiz için tüm köfte gereçlerini karıştırıp yoğuruyoruz ve buzdolabına kaldırıp dinlendiriyoruz.
  9. Dinlenen hamburger köftelerini yuvarlak biçimde 1 parmak kalınlığında hazırlayıp buzdolabına koyuyoruz ve 10 dk kadar dinlendiriyoruz.
  10. Ben bu sırada boş durmadım altın sarısı patates kızartmaları yaptım. Kızgın tavada patateslerimizi doğrayıp kızarttım.????
  11. Hamburger ekmeğimiz soğudu köfteler dinlendi ve patates kızartmalarımız da piştiyse köftelerimiz fazlaca az yağda çabucak var ise ızgara tavada çevirip pişirelim.
  12. Hamburger ekmeklerimizi ortadan keselim.
  13. İçine istediğimiz şeyleri koyup hazırlayalım.
  14. Ben ekmeğin en altına marul üzerine köfte üzerine domates biraz patates kızartması ketçap mayonez ve turşu ekledim kapattım ????.
    en çok bir saatimi aldı. Anlatması uzun tadı efsane. Çocuklar yemesin çin tuzlu hamburger lütfen deneyin 2. 5 yaşındaki oğlum alperen bayıldı. ????.
    Afiyet olsunnn. Bu tanım 7 kişilik oldu yarısını yapıp 3 kişilik de hazırlayabilirisiniz görüşmek üzereee????.