Filantropizm kavramı nedir? (Hollywood ve Silikon Vadisi’nin Filantropistleri)

Kamelya

New member
Filantropizm yahut insanseverlik, diğerlerinin tıbbî, ekonomik ve toplumsal standartlarını yükseltmek ve memnunluklarını artırmak için organize faaliyetler düzenlemek manasına geliyor.

Filantropizm, daha kapsamlı olan hayırseverlik teriminin bir alt kategorisidir.

Vakıflar, yardım kümeleri, sivil toplum kuruluşları, dernekler, Antik Yunanistan’daki Platon Akademisi üzere oluşumlar, filantropik faaliyetlere örnek olarak gösterilebilir.

Filantropizm yardıma muhtaç durumdakilerin mevcut durumunu geliştirmek için bir kurum ya da bağış yoluyla alınan yardımlardır. Daha uzun vadeli, sürdürülebilir ve stratejiktir. Bu istikametiyle, anında ve çoklukla kısa periyoda odaklanan hayırseverlikten ayrılır.

Türkçe’de hayırseverlik, sıklıkla tarihi gelişimi sebebiyle bireylerin dini, vicdani yahut duygusal güdülerinden hareketle yaptıkları yardım faaliyetlerini çağrıştırmaktadır.

Fakat memleketler arası seviyede filantropizm terimi, bu çağrışımlardan çok birey ve kurumların ortasında bulundukları toplumların refah düzeyini yükseltmek emeliyle (sıklıkla sivil toplum kuruluşları tarafınca ve stratejik bir planla) bağışta bulunmaları formunda tanımlanmaktadır.

Çeşitli dallardaki ünlü isimler; eğitim, sıhhat, bilim ve etraf hassaslığı hususlarında yaptıkları katkılarla, günümüz dünyasının filantropistlerine örnek gösterilebilirler.

SİLİKON VADİSİ’NİN FİLANTROPİSTLERİ

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, Microsoft’un eski CEO’su Steve Ballmer, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Apple’ın CEO’su Tim Cook, Google’ın kurucu ortağı Sergey Brin üzere isimler, Silikon Vadisi’nin filantropistlerine örnek gösterilebilir.

HOLLYWOOD’UN FİLANTROPİSTLERİ

Alec Baldwin, Beyoncé, Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Will Smith, Barbra Streisand, Micheal J. Fox üzere isimler, Hollywood’un filantropistlerine örnek gösterilebilirler.

KÖKENİ

Türkçeye Fransızcadan geçmiş olan Filantropizm teriminin kökeni, Yunanca “philo-” (sevmek) ve “anthropos” (insan) sözcükleridir.

TDK’YE NAZARAN FİLANTROP SÖZÜNÜN MANASI

Filantrop kelimesininin TDK sözlüğündeki manası ise şöyledir:

– İnsansever, insanların güzelliği için çalışan (kimse)

NTV’yi toplumsal medyadan takip edin