Eşi Hatice’yi öldürüp PKK’ya katılmak istemişti, müebbet mahpusu istendi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Geçen yıl 24 Eylül günü, Derince Fatih Sultan Mahallesi Orhan Gazi Sokak’ta meydana gelen hadisede, Mehmet Senem eşi Hatice Senem’i darbederek öldürdü. Gözaltına alınan Mehmet Senem çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Eşini öldürdükten daha sonra bölücü terör örgütü PKK’ya katılmak için HDP binasına giden Mehmet Senem, hakkında iddianame hazırlandı. Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, polis takımlarının Mehmet Senem’in konutunda yaptığı aramada 60 santimetre uzunluğunda ahşap sopa, 69 santimetre uzunluğunda üzerinde kırmızı lekeler olan döner bıçağı, 10 adet tüfek fişeği ve 5 bin volt kapasiteli çalışır vaziyette elektro şok aygıtı ele geçirdiği açıklandı. Çiftin 8 aylık kız çocuklarının da, çocuk yetiştirme yurduna teslim edildiği tabir edildi.

İddianamede yer alan Hatice Senem’in otopsi raporunda ise, genç hanımın maruz kaldığı genel vücut travması kararı meydana gelen yaygın ve geniş morarmalar ile beyinde meydana gelen kanamaya bağlı olarak vefatının gerçekleştiği açıklandı. Kuşkulu Mehmet Senem’in eşini darbettiği sırada konutta bulunan elektroşok aletini kullanıp kullanmadığının belirlenmesi için de İstanbul İsimli Tıp Kurumu’ndan görüş istendi.

KAYINPEDERİNİ TEHDİT ETMİŞ

vakada bilgi sahibi olarak sözü alınan Hatice Senem’in babası H.K. iddianamede yer alan sözünde, kızının 2018 yılında kaçarak evlendiğini, 2020 yılında torunu doğduktan daha sonra kızına ve damadına konutlarının kirasını ödemeyi teklif ettiğini anlattı. Bu tekliften birkaç gün daha sonra kendisini arayan damadı Mehmet Senem’in, “Ben çocuklarıma bakamıyor muyum? Açlar mı? Açıktalar mı? Siz beni tanımıyormusunuz. Benim PKK terör örgütü ile irtibatım var. Sizi öldürürüm” söylemiş olduğini söylemiş oldu. Damadının bu tehdidi yaptığı devirde, toplumsal medya hesaplarında elinde silah varken ve terör örgütünün kelamda bayrağıyla bir arada çekilmiş fotoğraflarını da paylaştığını söyleyen baba H.K., damadı Mehmet Senem hakkında şikayetçi oldu.

HDP BİNASINDA KÜRTÇE KONUŞMUŞ

Mehmet Senem’in HDP binasına gitmek için yardım istemesi üzerine bir arada gittiklerini söyleyen Ş.A. ve H.D.’nin sözlerine de iddianamede yer verildi. H.D. tabirinde, kendisine ilişkin araç ile Mehmet Senem’e yardımcı olmak emeliyle HDP binasının önüne kadar gittiğini, binaya girmeyerek araçta beklediğini ve işleri bittikten daha sonra Senem ile Ş.A.’yı oradan aldığını belirtti. Ş.A. ise, Mehmet Senem ile birlikte HDP binasına gittiklerini, Senem’in buradaki 2 erkek şahıs ile Kürtçe konuştuğunu, lakin kendisi Kürtçe bilmediği için konuşulanları anlamadığını söylemiş oldu. Yapılan soruşturmada hem cinayet olayıyla aynı vakitte terör örgütü ile ilgileri bulunmadığı tespit edilen 2 kişi özgür bırakıldı.

GECE BOYUNCA KALBİNİ DİNLEMİŞ

İddianamede, kuşkulu Mehmet Senem’in avukat eşliğinde alınan tabirine de yer verildi. Tabirinde eşi ile Muş’ta yaşadıkları periyotta aldatıldığından şüphelendiğini söyleyen Mehmet Senem, eşinin görüştüğünü düşündüğü kişinin ailesiyle ortalarında hasımlık oluşmasından dolayı Kocaeli’ye taşındıklarını anlattı. hadiseden 1 gün evvel konuta geldiği sırada taban kattaki dairenin mutfak penceresinden birinin dışarı çıktığını gördüğünü ve ortalarında çıkan hengamede sonlanarak eşinin bacaklarına sopayla vurduğunu anlatan Mehmet Senem, “Kalın bir sopayı alarak eşimin baldırlarına, ayaklarına vurdum. Kendimi kaybettiğim için tam neresine vurduğumu hatırlamıyorum. Fakat isteyerek belden üst bölgesine hiç vurmadım. Eşime vururken kendimi kaybetmiştim. Fakat öldürmek gayesiyle vurmadım” sözlerini kullandı. Olay daha sonrasında eşinin kanepeye uzandığını, kendisinin üzerini örttüğünü ve gece boyunca aralıklarla kalbini dinlediğini argüman eden Mehmet Senem, sabah 08.00 sıralarında eşinin durumunu denetim etmeden konuttan çıktığını söylemiş oldu.

KAMERA MANZARALARI İFADEYİ YALANLADI

Olaya ait soruşturmayı yürüten savcı, çiftin yaşadıkları sitenin güvenlik kameralarında yapılan incelemeleri de iddianameye ekledi. Çiftin yaşadığı dairenin kapısı ve tüm camlarının güvenlik kameralarınca görüldüğünü belirten savcı, yapılan incelemelerde rastgele bir kişinin, kuşkulu Mehmet Senem’in tez ettiği biçimde, konutun mutfak camı ya da öteki bir camından girip çıkmadığının tespit edildiğini belirtti.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET MAHPUS İSTENDİ

Tüm sözler, kanıtlar ve raporları birlikte pahalandıran cumhuriyet savcısı, kuşkulu Mehmet Senem’in eşini ahşap sopa ile dövdüğünün sabit olduğuna ve meskende bulunan elektroşok aygıtının çalışır durumda olması sebebiyle darp esnasında kullanıldığının kıymetlendirilmesi gerektiğine kanaat getirdi. Kuşkulu Senem’in sözünde öldürme saikiyle hareket etmediğini söylemesinin hatadan kurtulma emeliyle yapıldığını belirten savcı, maktulün bedenindeki lezyonların dağılımı ve sayıca epeyce olması ve şüphelinin olaydan daha sonraki davranışları bir bütün olarak kıymetlendirerek “Eşe karşı canavarca hisle ve eziyet çektirerek taammüden öldürme” kabahatinden indirim yapılmaksızın ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istemiyle yargılanmasını talep etti. Kuşkulu Mehmet Senem hakkında, ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ hatasından yürütülen soruşturmada ise takipsizlik sonucu verildi.